Podujatie o inováciách v oblasti zdravia spojilo výskumníkov, pedagógov LF UK aj študentov
Konferencia „Health Innovation Day“, ktorá bola vyvrcholením aktivít Lekárskej fakulty UK v Bratislave a partnera Civitta v rámci projektu podporeného z EIT Health grantu, potvrdila, že na Slovensku máme mnoho múdrych a šikovných ľudí.
Chceme, aby sa inovácie na Slovensku aj vyvíjali, nielen nakupovali. A myslíme si, že veda a vzdelávanie môžu byť odpoveďou na celosvetový tlak na zdravotné systémy a na problémy v zdravotníctve. Aj preto sme na Lekárskej fakulte UK v Bratislave dali dokopy múdrych a šikovných ľudí zo Slovenska, aby nám ukázali, ako na to. Konferencia „Health Innovation Day“, ktorá sa uskutočnila 3. decembra 2024 vo Vedeckom parku UK, spojila úspešných, vzdelaných, skúsených i začínajúcich výskumníkov, podnikateľov, pedagógov a študentov.
Podujatie prinieslo mnoho užitočných informácií. Pre tých, ktorí sa na ňom nemohli zúčastniť, ponúkame aspoň niektoré z nich.
Myslíte, že predmet pre lekárov „Úvod do vedy“ je len pre tých, ktorí chcú robiť vedu? Ani zďaleka nie. Je určený predovšetkým pre budúcich lekárov, ktorí majú svoje rozhodnutia opierať o vedecky podložené dôkazy. V rámci svetoznámej medicínskej databázy UpToDate má každý lekár 5 minút konzultácií medicínskeho problému zdarma. Peter Celec, vynikajúci vedec a pedagóg na LF UK, poskytol vo svojej prednáške na podujatí aj ďalšie zdroje, v ktorých sa dajú hľadať vedecké dôkazy, ktoré prinášajú riešenia do zdravotnej starostlivosti.
Vedeli ste, že máme na Slovensku vedca, ktorý sa zaoberá tým, ako pomôcť pacientom s diabetom a pritom nejde o injekcie inzulínu? Jeho výskum sa týka „Advanced therapy medicinal products“ (ATMPs), konkrétne transplantácie pankreatických ostrovčekov. Táto terapia na Slovensku ešte nebola zavedená do zdravotnej starostlivosti. V prípade práce Igora Lacíka z Ústavu polymérov SAV nejde „len“ o transplantáciu buniek. Tieto bunky sú obalené v špeciálnom polymére, ktorý umožní, že pacient nemusí dostávať imunosupresívnu liečbu a ostrovčeky produkujú inzulín priamo v jeho tele.
Zuzana Košutzká, vedúca Centra pre extrapyramídové ochorenia pri II. neurologickej klinike LF UK a UNB, sa vo svojej výskumnej práci zaoberá prevenciou pádov u seniorov – problémom, ktorý môže viesť k vážnemu zhoršeniu zdravotného stavu a predčasnej smrti. Na konferencii nám priniesla informácie o využití technológií a biomarkerov v neurológii.
Môže byť nádorové tkanivo, ktoré sa získava pri operáciách, cenným zdrojom pre vývoj inovatívnych in vitro bunkových modelov? Na konferencii sa Ján Strnádel z JLF UK v Martine z laboratória Cellphie podelil o fascinujúce poznatky o tom, ako môže byť to, čo niektorí považujú za biologický odpad, pre iných pokladom. Zameriava sa na využitie tkanivového materiálu na aplikovaný výskum neurodegeneratívnych ochorení (ako ALS a DMD) a duktálneho adenokarcinómu pankreasu prostredníctvom pokročilých techník 3D kultivácie a reprogramovania buniek na indukované pluripotentné kmeňové bunky.
Zriedkavé ochorenia vedia poriadne potrápiť dotknuté rodiny aj lekárov. Málokto sa chce zmieriť s tým, že jeho dieťa je odsúdené na doživotnú opateru a vozík. S pokrokom sekvenačných technológií sa aj zriedkavé choroby, ktoré majú pôvod v génoch, vedia identifikovať a liečbou môže byť prekvapivo aj lacný liek. Genetické ochorenia však môžu odhaliť len genetické testy. Matej Škorvánek z LF UPJŠ a UNLP v Košiciach nám ukázal, ako sa pomocou dnes už cenovo veľmi dostupných genetických analýz dá dosiahnuť, aby na vozík odsúdené dieťa žilo život bežného tínedžera, ktorý sa nielen postavil, ale na vlastných nohách aj behá.
O tom, čo je epidemiológia a čím sa zaoberá, sme sa počas pandémie zblízka dozvedeli my všetci viac, než sme vôbec chceli. Alexandra Bražinová, prodekanka na LF UK v Bratislave, sa vo svojom výskume orientuje na epidemiológiu infekčných a neinfekčných chorôb. Porozprávala nám o tom, aká dôležitá je pri jej práci spolupráca, kritické myslenie a aj o tom, že nám dôkladné poznanie príčin úmrtí a chorobnosti pomôže prežiť viac rokov v zdraví.
Marek Schnitzer je z firmy Biomedical Engineering, ktorá bola jednou z prvých, ktorá zaviedla využitie 3D tlače na medicínske implantačné účely. Navrhli a vyrobili stovky personalizovaných kostných náhrad ľudského tela a dodali vyše 70 000 kusov sériových implantátov nadnárodným spoločnostiam. Firma nedávno získala projekt v rámci prvého dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI) v oblasti zdravotníctva ako jedna z dvoch slovenských firiem. Na konferencii sme videli, ako môže vyzerať budúcnosť vývoja a výroby tkanív a orgánov. LF UK pripravuje spoluprácu s touto spoločnosťou.
Doma je málokto prorokom a v prípade Norberta Žilku a slovenskej vakcíny proti Alzheimerovej chorobe to sedí ako vyšité. Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV, vedecký riaditeľ biotechnologickej spoločnosti AXON Neuroscience a odborník na neurovedu a imunológiu vie niečo o plávaní proti prúdu a vytrvalosti. Na „Health Innovation Day“ s nami zdieľal príbeh slovenskej vakcíny proti demencii. Ešte o nej budeme počuť.
Jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských klinických onkológov Michal Mego z LF UK a NOÚ je nielen výborný lekár, ale je prototypom lekára - výskumníka. Ukázal nám, že jeho práca a výskum nových biomarkerov prispieva k zlepšeniu prognózy pacientov s nádorovými ochoreniami semenníkov, diagnózy, ktorá je najrozšírenejšou formou rakoviny u mužov medzi 18 a 35 rokov. Poukázal aj na to, že akademické klinické skúšania a systémová podpora jednotiek klinického výskumu v nemocniciach sú vhodnou cestou na to, aby sa vedecké poznatky dostali čo najrýchlejšie do zdravotnej starostlivosti.
Aj na Slovensku zomiera najviac ľudí na srdcovo-cievne ochorenia. Napríklad skorá detekcia infarktu a okamžitá vhodná intervencia nielen zachraňuje život v danej chvíli, ale zabráni aj nenávratnému poškodeniu srdcového svalu, ktoré do piatich rokov môže viesť k úmrtiu pacienta. Finančná stránka skorej a spoľahlivej detekcie sa dá samozrejme spočítať v číslach, ale ľudská stránka je nevyčísliteľná. PM Cardio na báze AI od slovenského startupu Powerful Medical je nasadený v mnohých amerických a európskych nemocniciach, ambulanciách či záchranných systémoch. Aj o tom, čo bráni slovenskému zdravotníctvu výrazne profitovať z klinicky podloženej, prvej na svete svojho druhu platformy, certifikovanej ako zdravotnícka pomôcka triedy II(b), nám porozprával spoluzakladateľ startupu Martin Herman.
Na záver konferencie sme sa rozprávali aj s mladými účastníkmi, ktorí boli nadšení, že mohli na jednom mieste stretnúť toľko výnimočných ľudí. Spolupráca, integrita, vytrvalosť a tvrdá práca sú predpokladom excelentných výsledkov, na ktoré môžeme byť na Slovensku hrdí a naši spíkri to svojou prácou len potvrdili. Ich rôznorodé a zaujímavé prednášky a príbehy na konferencii „Health Innovation Day“ môžu byť pre nás všetkých motiváciou a inšpiráciou.