Lekárska fakulta
v Bratislave
Univerzity Komenského v Bratislave

Vyšlo marcové číslo časopisu Naša univerzita

Vyjadrenia študentov i najvyšších predstaviteľov univerzity k aktuálnej celospoločenskej situácii, zaujímavé rozhovory, komentáre našich odborníkov, ako i čerstvé spravodajstvo o akademickom dianí na UK – to všetko prináša najnovšie číslo Našej univerzity.


27. 03. 2018 14.12 hod.
Od: Naša univerzita

Koncom februára otriasla Slovenskom správa o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. K situácii sa vyjadrili aj predstavitelia Univerzity Komenského a študenti Filozofickej fakulty UK. Viac na str. 5 – 6.

Tragické udalosti posledných dní nám pripomenuli, akú veľkú službu demokratickej spoločnosti preukazujú nezávislí novinári. O tom, na čom stavia investigatívna žurnalistika, s akými rizikami sa spája, i o tom, ako to s ňou na Slovensku vlastne vyzerá, nám povedala viac doc. Mária Follrichová z Filozofickej fakulty UK. Doc. Tomáš Strémy z Právnickej fakulty UK nám zas priblížil oblasti záujmu organizovanej kriminálnej skupiny, o ktorej písal aj Ján Kuciak, spôsob čerpania eurofondov „na slovenský spôsob“, ako i niektoré nástroje, ktorými náš právny poriadok v tomto smere disponuje. Nalistujte si str. 6 – 7.

Vedeli ste, že kedysi sa cez Veľkú noc koňom do hrivy a kravám na rohy uväzovali červené stužky, bol rozšírený zvyk trasenia ovocnými stromami, mastenia pluhov či zaorávania odrobiniek z veľkonočných pokrmov do prvej brázdy pri prvej orbe poľa? Nielen tieto veľkonočné zvyky našich predkov nám priblížila a vysvetlila etnologička doc. Tatiana Bužeková z Filozofickej fakulty UK. Viac sa dočítate na str. 9.

Tušíte, čo má spoločné bobor s informatikou? Zaujíma vás, čím u nás každoročne žije niekoľko desiatok tisíc poznaniachtivých detí? Viete, koľko práce sa skrýva za vytvorením súťažných zadaní? Objasnia vám to pracovníci Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK stojaci za iBobrom, medzinárodnou informatickou súťažou, ktorá si našla svojich fanúšikov aj medzi žiakmi na Slovensku. Rozhovor s nimi nájdete na str. 12 – 13.

Dňa 25. marca 2018 uplynulo presne tridsať rokov od Sviečkovej manifestácie, jedného z najdôležitejších protirežimových vystúpení občanov a veriacich od Pražskej jari v roku 1968. O priblíženie vtedajšej situácie, motiváciách i priebehu Sviečkovej manifestácie sme požiadali historika a zároveň i jej priameho účastníka Dr. Patrika Dubovského, v tom čase študenta UK, ktorý v súčasnosti pôsobí v Ústave pamäti národa. Viac na str. 16 – 17.

Tvrdí o sebe, že nemá talent na jazyky, no vo svojich 28 rokoch ich plynule ovláda sedem a zvládla to bez vyrastania v bilingválnom prostredí, bez navštevovania jazykových kurzov, bez platenia súkromných učiteľov, bez dlhšieho pobytu v zahraničí, ako i bez obetovania množstva času na úkor iných záľub. Prečítajte si rozhovor s Lýdiou Machovou, úspešnou absolventkou Filozofickej fakulty UK, tlmočníčkou a jazykovou mentorkou, v ktorom sa dozviete napríklad i to, ako sa jazyky učia polygloti a čím sa ich metódy razantne líšia od metód tradičnej školskej výučby. Čítajte viac na str. 24 – 25.

Čínskym vedcom sa podarilo úspešne naklonovať prvých primátov – dve opice makakov dlhochvostých. Svetu to oznámili koncom januára tohto roku. Čím je ich počin výnimočný? Ako klonovanie vlastne funguje? A v čom spočívajú jeho riziká a potenciál pre ďalší výskum? Odpovedá genetička doc. Miroslava Slaninová z Prírodovedeckej fakulty UK. Nalistujte si str. 28.

Príjemné čítanie a pokojné veľkonočné sviatky vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita – marec 2018 (pdf súbor)