Vyšlo októbrové číslo časopisu Naša univerzita

Aj začiatok jubilejného stého akademického roka na UK bol bohatý na udalosti – i o tom vás presvedčíme v najnovšom čísle Našej univerzity!

31. 10. 2018 09.01 hod.
Od: Naša univerzita

Na aké výzvy, stojace pred slovenským školstvom i našou univerzitou, počas slávnostného otvorenia nového akademického roka upozornil rektor UK prof. Karol Mičieta vo svojom príhovore, to sa dočítate na str. 6 – 9.

Pri príležitosti 100. výročia vzniku prvej Československej republiky nám doc. Pavol Matula z Pedagogickej fakulty UK priblížil spoločensko-politický kontext doby, ktorý vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov umožnil, osobnosti, ktoré sa oň pričinili, ale i to, prečo vznik ČSR v Česku aj laická verejnosť vníma ako dôležitú udalosť, kým u nás si októbrové udalosti roku 1918 pripomínajú (s výnimkou tohto roku) najmä historici. Čitajte viac na str. 12 – 13.

„Boli by ste za to, aby sme si vznik prvej Československej republiky u nás pripomínali každý rok štátnym sviatkom? Prečo?" to sme sa v ankete opýtali niekoľkých našich pedagógov. Ich odpovede nájdete na str. 11.

Poznáme tohtoročných laureátov Nobelovej ceny! V čom spočíva nóvum a prínos výskumu ocenených v oblasti prírodných a lekárskych vied, nám vysvetlili naši odborníci na str. 16 – 17.

Zameranosť na žiaka, komunikačný prístup, živá slovná zásoba – aj tieto pedagogické prístupy formujú študentov doc. Gabriely Lojovej, ktorá na Pedagogickej fakulte UK vyučuje anglickú gramatiku a predmety zamerané na aplikovanú psycholingvistiku a psychológiu učenia sa a vyučovania cudzieho jazyka. Čo sa skrýva za výrazom „učiť angličtinu inak“? Ako ovplyvnil jej súčasnú pedagogickú a vedeckovýskumnú činnosť pracovný pobyt na americkej univerzite? A aké tipy a triky odporúča na efektívne učenie sa angličtiny? Nielen to sa dočítate v rozhovore na str. 20 – 21.

Koncom septembra sa vo viac než 350 mestách v 30 európskych krajinách uskutočnil 12. ročník Európskej noci výskumníkov. Na obľúbenom festivale vedy, ktorého tohtoročné motto znelo: „Výskumníci v nás“, už tradične nechýbala ani Univerzita Komenského. Aké najzaujímavejšie vychytávky v stánkoch prezentovali naši odborníci či akú najvtipnejšiu otázku dostali od malých vedátorov, to sa dozviete na str. 24 – 27.

„Dôveryhodnosť je to najvzácnejšie, čím sudca disponuje. Pokiaľ my sudcovia nepochopíme, že sa o ňu musíme uchádzať každým jedným rozhodnutím, ale aj postojmi a vyjadrovaním sa na verejnosti vrátane jasného postoja k tomu, čo je pre náš stav ešte akceptovateľné a čo nie, len ťažko si získame dôveru verejnosti," tvrdí to Dr. Elena Berthotyová, sudkyňa Najvyššieho súdu SR, venujúca sa azylovému právu. Rozhovor s úspešnou absolventkou Právnickej fakulty UK nájdete na str. 34 – 35.

Príjemné čítanie vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita – október 2018 (pdf súbor)