Medikom roka 2019 je študent UK Lukáš Weiss

Víťazom piateho ročníka súťaže Medik roka 2019, ktorú organizuje sieť nemocníc Svet zdravia, je 25-ročný Lukáš Weiss z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.


Finále súťaže Medik roka 2019 sa uskutočnilo 24. marca 2019 v Humennom. Medik roka je odborná súťaž pre študentov 5. a 6. ročníka lekárskych fakúlt, v ktorej sa súťaží v teoretických i praktických otázkach v  podmienkach skutočnej nemocnice. V rámci praktických medicínskych workshopov si finalisti mali možnosť na makete vyskúšať resuscitovať či intubovať novorodenca. Cez veľkosť kľúčovej diery ošetrovali kĺb s pomocou artroskopickej kamery či museli zvládnuť akútne krvácanie do tráviaceho traktu.

Víťaz súťaže Lukáš Weiss, ktorý je aktuálne v šiestom ročníku, takéto umiestnenie nečakal. Z celkových 147 bodov sa mu podarilo získať 132 a bol tak najlepším spomedzi 20 finalistov. „Absolútne som to nečakal, keďže som mal pocit, že mi praktické veci nešli tak, ako by som očakával. Takže sa teším. Táto súťaž bola dôležitá,“ uviedol. V budúcnosti zvažuje špecializovať sa na kardiológiu alebo gastroenterológiu.

Na druhom mieste sa umiestnil Dávid Drahoš, študent šiesteho ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ). Tretie miesto obsadil študent piateho ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (UK) István Bodor.

„Súťaž každý rok organizujeme nielen preto, aby sme medikom povedali viac o trendoch v modernej medicíne, ale aj preto, aby sme sa od nich dozvedeli, v čom vidia problémy v zdravotníctve, aké sú ich priority a názory,“ uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimír Dvorový.