Ústav lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemediciny LF UK

Sasinkova 2, III. posch., 813 72 Bratislava

Prednosta ústavu:    doc. RNDr. Martin K o p á n i, PhD.

tel. +421 2 90119 530

e-mail: martin.kopanifmed.uniba.sk , fyzika.prednostafmed.uniba.sk

Sekretariát ústavu:  Vlasta Andrášová

tel. 02/90119 336, e-mail:  fyzika.sekretariatfmed.uniba.sk, vlasta.andrasovafmed.uniba.sk

Informácie o pracovisku

Na Ústave lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny sa zaoberáme viacerými oblasťami výskumu. Jednou z riešených oblastí je problematika diagnostiky obezity u adolescentov pomocou antropometrických meraní a význam aj štandardných aj neštandardných biochemických ukazovateľov v patogenéze kardiometabolických chorôb. Ďalej sledujeme vplyv nezdravej stravy na organizmus v animálnych modeloch. Špeciálne sa zaoberáme detekciou AGEs – koncových produktov pokročilej glykácie. Študujeme mechanizmy a identifikujeme modifikujúce faktory jednej z metód liečby nádorových chorôb - fotodynamickej terapie, ktorá kombinuje účinky viditeľného svetla a svetloscitlivujúcej substancie lokalizujúcej sa prevažne v nádorovom tkanive.

Obrázok 3D kolagénovej kultúry bunkovej línie karcinómu pažeráka a) terapeuticky neovplyvnenej, b) po aplikácii fotodynamickej terapie na báze aminolevulinovej kyseliny. Kultúry boli inkubované s fluorescenčnými farbivami umožňujúcimi vizualizáciu bunkových organel (akridínová oranž – zelená fluorescencia (jadrové šruktúry, cytoplazma), CellMask oranž – oranžová fluorescenia (bunková membrána).

Ďalej je to vývoj fyziologicky relevantných in vitro nádorových modelov zohľadňujúcich komplexnosť a špecificitu nádorového tkaniva vo forme 3D bunkových kultúr. Hlavnými experimentálnymi metódami využívanými pri týchto výskumných aktivitách sú metódy optickej mikroskopie a UV-VIS spektroskopie. Zaoberáme sa aj použitím iných fyzikálnych metód pri štúdiu buniek a tkanív, hlavne z hľadiska prítomnosti kovov (železo, meď) a iných, telu cudzích látok, ktoré sa z určitých dôvodov (metabolické poruchy, znečistenie životného prostredia, ...) v nich hromadia. V poslednej dobe je to najmä štúdium lokalizácie, distribúcie, štruktúry a magnetických vlastností železa vo vybraných mozgových štruktúrach – substantia nigra, globus pallidus a bazálne gangliá prostredníctvom rôznych histologických a imunohistochemických metód. Používame aj svetelné (polarizačný, fluorescenčný) aj elektrónové (rastrovací a transmisný) mikroskopy s EDX analýzou. Najnovšie pri vyšetrovaní oxidov železa využívame SQUID magnetometriu a Mössbauerovu spektroskopiu.

Ľudský mozog, globus pallidus. Modrou farbou zobrazené depozity Fe(III) iónov. Perlsova reakcia, Vľavo: x 20. Vpravo: glióm, x 40.

Okrem toho sa venujeme realizácii animálnych experimentov zameraných na sledovanie kognitívnych funkcií, pričom používame nasledujúce testy: Morrisovo vodné bludisko, test otvoreného poľa, test preferencie svetla a tmy, vyvýšené bludisko tvaru plus, test núteného plávania a test sociálnej interakcie. Jednou oblasťou práce na Ústave lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny je charakterizácia a testovanie nových senzorových systémov a biomonitorovacích zariadení. Zúčastňujeme sa multidisciplinárneho výskumu v oblasti ľudskej fyziológie, senzoriky a psychológie.

Napísali o Nás v Našej Univerzite
Článok o histórii ústavu

Personálne obsadenie

doc. RNDr. Mgr. Katarína Kozlíková CSc.

Docent LF UK Bratislava
M16, STÚ 3. pochodie

RNDr. Zuzana Balázsiová PhD.

M13, STÚ 3. pochodie

doc. RNDr. Elena Ferencová CSc.

Docent LF UK Bratislava
M12, STÚ 3. pochodie

Mgr. Radana Gurecká PhD.

M10, STÚ 3. pochodie

RNDr. Eva Kráľová PhD.

M13, STÚ 3. pochodie

RNDr. Jaroslav Varchola PhD.

M 10, STÚ 3. poschodie

RNDr. Beata Čunderlíková PhD.

Mgr. Barbora Filová PhD.

M 14, STÚ 3. poschodie