Medici sa nesťažujú: môžeme byť hrdí na to, čo robíme

V čase, keď nás zasiahla korona kríza, a mnohým z nás v hlave vírili najmä myšlienky typu, ako si zvyknúť na prácu z domu alebo ako si vôbec udržať prácu, stáli lekári skôr pred otázkou, ako sa vysporiadať s prácou, ktorá nikdy nekončí. Viacerí hovoria, že napriek náročnosti situácie, kríza odhalila aj spolupatričnosť a tímovosť zdravotníkov. Spolu s lekármi sú v tom aj študenti medicíny, pre ktorých zapojiť sa do zvládania epidémie bola viac prirodzenosť ako povinnosť. Od začiatku ako dobrovoľníci pracujú na dvoch infolinkách – Národného centra zdravotníckych informácií a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Pomáhajú však aj v nemocniciach priamo pri vyšetrovaní pacientov s podozrením na nový koronavírus. Medzi nimi aj Ivan Fuljer, študent Lekárskej fakulty UK, už štyri týždne pracuje v bojnickej nemocnici, kde odoberá vzorky.


Pracujete v tzv. filtri, čo tento pojem znamená? Kde všade na Slovensku sa nachádzajú?

Filter je v podstate triediace zariadenie. Našou prácou je zistiť, kto je pozitívny na COVID-19 pomocou odobratých vzoriek od potenciálnych pacientov. Po zistení výsledku ich kontaktuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý ďalej usmerňuje, či už mali pozitívny alebo negatívny výsledok, a ako majú postupovať. Na Slovensku je pestrá kombinácia štátnych a súkromných testovacích zariadení. Tieto miesta sa stále aktualizujú, aby sme čo najmenej zaťažovali pacientov dlhým dochádzaním.

Kto všetko k vám prichádza na vyšetrenie?

Prichádzajú k nám ľudia, ktorí sú potenciálne pozitívni na COVID-19. Ak sú imobilní, ideme za nimi sanitkou, napríklad do zariadení pre seniorov. Na testovanie je potrebné sa vopred objednať prostredníctvom formulára na stránke www.korona.gov.sk (ktorý spravuje NCZI – Národné centrum zdravotníckych informácií). Musia prísť nalačno a bez predchádzajúceho použitia kloktadiel, zubnej pasty alebo iných dezinfekcií ústnej dutiny. Ak ich smädí, je povolené pitie nechladenej čistej vody. Pred výterom by nemali fajčiť. Na odberové miesto treba prísť osobným vozidlom. Test na COVID-19 a následná karanténa je povinná pre všetkých spolucestujúcich vo vozidle.

Ako prebieha vyšetrovanie podozrivých na COVID-19 vo filtroch?

Pred odberom sa odporúča vysmrkať si nos a zakašlať. Stery z hrdla a z nosa vykonávame tampónom. Tie následne vložíme do špeciálnej odberovej sady, v ktorej sa nachádza skúmavka s médiom opatrená nálepkou s menom a priezviskom. Vložíme ju do uzatvárateľného vrecúška s označením. Následne sa vzorky uložia do chladiaceho zariadenia a po službe sú zaslané na vyšetrenie prístrojom PCR do Trenčína. To sa týka bojnickej nemocnice, kde pracujem.

Ako ste sa dostali k tejto práci?

Najprv som začal pracovať v call centre NCZI. Videl som, ako sa situácia prehlbuje, preto som sa rozhodol svoju energiu venovať aj do tejto pomoci. Zásluha patrí aj vedeniu našej Lekárskej fakulty UK na čele s dekanom Jurajom Šteňom. V prvom rade im záležalo na našom bezpečí, čo bolo aj pre mňa patričnou motiváciou. Škola podporila pomoc medikov v boji proti COVID-19 a súhlasila, že môžeme pomáhať na rôznych pracoviskách za predpokladu, že budeme predovšetkým kvalitne chránení. Bolo na študentoch, či sa zapíšu do platformy a pracovisko, ktoré ich potrebuje, ich osloví alebo sa dohodnú s konkrétnou nemocnicou na pomoci.

Koľko zdravotníkov pracuje vo filtri v jednom čase?

U nás na mieste, kde chodia pacienti na odber vzoriek, pracujú dvaja ľudia a ďalší dvaja jazdia v sanitke.

Priemerne koľko ľudí sa takto denne podarí vyšetriť?

Sú dni, kedy za hodinu vyšetríme desať pacientov. Inokedy sú dni, kedy sa vyskytne pacient, ktorý bol pozitívny na nejakom oddelení a okrem ľudí, ktorí sú nahlásení, robíme stery celým oddeleniam. Tak sa nám číslo šplhá aj na 30 – 40 pacientov za hodinu. Je pochopiteľné, že v takomto prípade sa niekoľko hodín nezastavíme. Musíme dodržiavať bezpečnostné postupy, preto často „ťaháme“ dlhšie služby, až kým nesplníme všetko, čo je potrebné. Študenti medicíny fungujú na miestach po Slovensku, ktoré pracujú 24 hodín denne. To znamená, že si striedajú 12-hodinové služby. Je to veľmi náročné, no vybrali sme si povolanie, ktoré si to vyžaduje. Myslím si, že v konečnom dôsledku môžeme byť hrdí na to, čo robíme. Ako sa hovorí: nemôžeme pomôcť každému, ale každý môže pomôcť niekomu.

Aké opatrenia platia na takomto pracovisku?

Na prvom mieste je naša bezpečnosť a následne bezpečnosť ľudí, ktorí prichádzajú na testovanie. Platia pre nás prísne kritériá. Máme ochrannú obuv, špeciálny Tyvek oblek, ktorý zakryje povrch celého tela, ochranné okuliare, respirátor, rúško, ochranný štít alebo masku, viac vrstiev rukavíc, ktoré si pravidelne meníme, a množstvo dezinfekčných prostriedkov. Pracovníci civilnej ochrany nás po skončení odberov celých dezinfikujú a následne ideme do sprchy. Oblečenie pod ochranným odevom dáme do vreca a je nutné ho prať pri vysokej teplote po každej službe. Prostredie, v ktorom pracujeme, je po skončení služby riadne sterilizované a niekoľko hodín na ňom pôsobia germicídne lampy. S bezpečnostnými opatreniami som naozaj spokojný.

Aké vyšetrenie sa vlastne vykonáva a čo sa robí s odobratými vzorkami?

Ide o metódu real time PCR s reverznou transkripciou, ktorá sa používa celosvetovo. Používaný test sa zameriava na prítomnosť ribonukleovej kyseliny (RNA) vírusu, pričom cielene vyhľadáva unikátne gény práve SARS-CoV-2 vírusu, ktorý spôsobil pandémiu. Test odporúča aj Úrad verejného zdravotníctva SR a WHO.

Ako pacienti znášajú vyšetrenie?

Pacienti majú rôznu mieru trpezlivosti. Niektorí zvládnu toto nepríjemné vyšetrenie v pohode, iní si neodoprú ani slovné uľavenie... Každopádne slzy v očiach to vyvolá každému. Aj keď je pacientov veľa a práca je vyčerpávajúca, vždy sa nájde nejaká vtipná príhoda, ktorá ma opäť postaví na nohy. Napríklad, keď ideme robiť výter malému dieťaťu a ono si myslí, že ho ideme kŕmiť. Každopádne vždy mi dodá chuť to, keď mi niekto povie úprimné ďakujem. Nič viac netreba. Človek v danej situácii pozná, že je to úprimné.