Historický míľnik: vedecký časopis Bratislava Medical Journal prechádza pod svetové vydavateľstvo Springer Nature
Bratislavské lekárske listy, ktoré od roku 1998 vychádzajú v anglickom jazyku pod názvom Bratislava Medical Journal, prechádzajú pod renomované vydavateľstvo Springer Nature. Vedecký časopis naďalej zostáva vo vlastníctve Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
Po viac ako sto rokoch publikovania významných vedeckých článkov prechádza medzinárodný časopis Bratislava Medical Journal významnou zmenou. Jeho vydavateľom sa stáva Springer Nature. Pridá sa tak k najvýznamnejším svetovým vedeckým časopisom, ktoré toto vydavateľstvo zastrešuje.
História Bratislavských lekárskych listov je spätá s budovaním Univerzity Komenského, ktorá vznikla po I. svetovej vojne. V čase, v ktorom bolo v strednej a východnej Európe založených, obnovených alebo premiestneným mnoho univerzít. V Bratislave od roku 1912 existovala Alžbetínska univerzita, v ktorej začali svoju vedeckú a pedagogickú činnosť také významné osobnosti, ako laureát Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu a objaviteľ vitamínu C Albert Szent-Györgyi a jedna z najvplyvnejších postáv moderného maďarského pediatrického lekárstva Pál Heim. Alžbetínska univerzita bola počas prvej svetovej vojny len čiastočne aktívna a po vzniku Československa v roku 1919 bola zatvorená. Väčšina pedagógov sa presťahovala do Maďarska a založila Univerzitu v Pécsi.
Pozdvihnúť úroveň vzdelania a zdravotníctva na našom území vtedy prišiel z Prahy uznávaný internista a hematológ, profesor Kristián Hynek. Stanovil si tri ciele. Založiť univerzitu s výučbou v národnom jazyku, zriadiť spolok lekárov a vytvoriť odborný časopis. Univerzita Komenského, ktorej bol prvým rektorom, vznikla v roku 1919. O rok neskôr bol založený Spolok československých lekárov v Bratislave a v roku 1921 uzrel svetlo sveta odborný časopis Bratislavské lekárske listy. Periodikum, ktorý dodnes patrí medzi uznávané vedecké časopisy po celom svete.
Prvé číslo
Predhovor v prvom čísle Bratislavských lekárskych listov začínal takto: „Bratislavské lekárske listy vznikli ako súčasť budovania lekárskeho vedeckého života na Slovensku.“ Prvým zverejneným článkom bola prednáška prof. MUDr. Miloša Netouška, prednostu Propedeutickej kliniky LF UK s názvom „Aký význam má štúdium patológie žliaz s vnútornou sekréciou?“. Doktor Michal Šeliga z Gynekologickej kliniky LF UK, predstavil v prvom publikovanom rukopise dve kazuistiky. Prvý opísaný prípad sa týkal ruptúry maternice typu pseudo-didelphys počas tehotenstva; druhý prípad opisoval výskyt cudzieho telesa v brušnej dutine. Tridsaťštyriročná žena z prvého prípadu zomrela na tretí deň po hysterektómii. V druhom prípade sa počas operácie našla v brušnej dutine 38-ročnej ženy ihla dlhá 16 cm. Ihla bola do tela vtlačená „pôrodnou asistentkou“ s cieľom vyvolať potrat. Ani tento prípad nedopadol dobre, pretože žena po operácii zomrela na bronchopneumóniu.
Neprestal vychádzať ani počas najťažších rokov
Časopis vychádzal ako mesačník, krátke obdobie aj ako dvojtýždenník a jeho vydávanie nezastavili ani najťažšie časy v histórii, teda druhá svetová vojna. Príspevky boli pôvodne publikované v slovenskom a v českom jazyku, v roku 1993 vychádzal v slovenčine aj v angličtine a dnes ho môžete čítať už len v angličtine, nakoľko je definovaný ako medzinárodný vedecký časopis. Od svojho vzniku sa Bratislavské lekárske listy zameriavali na publikovanie recenzovaných vedeckých rukopisov a prehľadov predovšetkým z klinickej a experimentálnej medicíny, teoretických biomedicínskych vied, verejného zdravotníctva a nových terapií.
Vedenie redakcie
Na pozícii šéfeditora časopisu sa počas viac než sto rokov vystriedalo mnoho významných osobností z oblasti medicíny. Okrem spomínaného prvého rektora Univerzity Komenského to bol napríklad kodifikátor slovenskej anatomickej terminológie Július Ledényi-Ladziansky, zakladajúci člen Slovenskej akadémie vied a významný internista Ladislav Dérer. Medzi šéfeditorov patril aj Ivan Stanek, ktorý bol významným histológom a embryológom, tiež Gejza Bárdoš, známy ako patofyziológ a internista alebo Mikuláš Ondrejička, uznávaný internista a kardiológ. Posledných viac než 30 rokov časopis viedol profesor Ivan Hulín, známy autor uznávaných učebníc Patofyziológie. Pod jeho vedením sa časopis stal medzinárodne uznávaným vedeckým periodikom, v roku 2023 bol Impact Factor časopisu 1,5, a v kategórii General & Internal Medicine bol podľa Journal Citation Reports dosahuje kvartil Q2. V roku 2012 Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo Bratislava Medical Journal za kultúrne a vedecké dedičstvo Slovenskej republiky.
Vynikajúce rukopisy
Počas desaťročí vydávania bolo možné v Bratislavských lekárskych listov nájsť skvelé publikácie a významné objavy, na našej stránke môžete nájsť 100 najcitovanejších rukopisov publikovaných v Bratislava Medical Journal. Najvyšší počet citácií má článok z roku 2001 súčasného prednostu Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny LF UK, docenta Romana Záhorca. V článku potvrdil, že pomer neutrofilov k lymfocytom je jednoduchým a rýchlo využiteľným biomarkerom zápalu, stresu a aktivácie imunitného systému. Do dnešného dňa je tento článok viac ako 2000-krát citovaný, a to na celom svete.
Zmena od 1. januára 2025
Od 1. januára 2025 časopis Bratislava Medical Journal prešiel pod svetové vydavateľstvo Springer Nature, ktoré publikuje najvýznamnejšie svetové vedecké časopisy a zároveň je priekopníkom v oblasti otvoreného výskumu. Otvorený výskum pomáha podporovať spoluprácu medzi rôznymi vednými disciplínami a je neoddeliteľnou súčasťou zdravej kultúry výskumu a bádateľského prostredia. Vďaka novému vydavateľstvu sa v redakcii spustil aj úplne nový online redakčný systém s názvom Snapp, ktorý sa jednoducho používa a je navrhnutý tak, aby vyhovoval potrebám celej komunity vedcov, autorom rukopisov, redaktorom aj recenzentom. Novými šéfredaktormi sa stali profesor Juraj Payer a profesor Ivan Varga.
Medzinárodná redakčná rada Bratislavského lekárskeho časopisu zahŕňa odborníkov zo všetkých kontinentov sveta, vrátane špičkových inštitúcií ako Mayo Clinic College of Medicine (USA), University of Texas MD Anderson Cancer Center (USA), Vanderbilt University in Nashville (USA), University of Wisconsin (USA), Universidad de Chile (Chile), University of Melbourne (Austrália), University of Auckland (Nový Zéland), University of Cape Town (Južná Afrika) či Shanghai University (Čína). Jeden z našich členov v súčasnosti predsedá sekcii Klinických a veterinárnych vied v Academia Europaea, jednej z popredných európskych akademických organizácií.
Medzinárodná redakčná rada zahŕňa aj významných odborníkov z európskych univerzít, ako sú University of Turku (Fínsko), University of Thessaloniki (Grécko), Ankara University (Turecko), Universidad de Granada (Španielsko), Friedrich-Alexander-University (Nemecko), University of Tübingen (Nemecko), Medical University of Vienna (Rakúsko), Medical University of Graz (Rakúsko), Semmelweis University (Maďarsko) a lekárske fakulty v českých mestách Praha, Brno, Olomouc a Hradec Králové.
Všetci členovia redakčnej rady sú aktívni vo vedeckej práci a pri publikovaní. Navyše, editormi budú vedecky najaktívnejší odborníci z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Bratislavský lekársky časopis bude naďalej zameraný na publikovanie kvalitného recenzovaného výskumu pri dodržiavaní najvyšších etických a akademických štandardov. Preto pozývame vedcov, lekárov a akademikov z celého sveta, aby sa k nám s dôverou pripojili. Veríme, že posunieme biomedicínsku vedu vpred a spoločne tak prispejeme k zlepšeniu globálnej zdravotnej starostlivosti.
Viac informácií získate na https://www.fmed.uniba.sk/veda/bratislava-medical-journal/
Web stránka Bratislava Medical Journal: https://link.springer.com/journal/44411