Medicínska etika
Výučba predmetu Medicínska etika pre študentov prebieha v 1. ročníku Všeobecného lekárstva v zimnom a letnom semestri (12h prednášok, 24h seminárov) a v 2. ročníku Zubného lekárstva v letnom semestri (12h prednášok, 18h seminárov).
Cieľom predmetu je naučiť študentov vnímať etickú dimenziu lekárskej profesie a osvojiť si nástroje morálneho uvažovania pre rozhodovanie sa v klinickej praxi.
Aktuálne informácie pre študentov o organizácií výučby a podmienok získania kreditov sa nachádzajú v zóne pre študentov.
Výsledky vzdelávania
Vedomosti
Študent vie:
- vysvetliť základnú pojmológiu etiky, medicínskej etiky a filozofie medicíny;
- vysvetliť základné morálne požiadavky a princípy v práci lekára, profesionalizmus v lekárskej praxi;
- vysvetliť, čo znamená celostný pohľad na človeka, úcta k ľudskej dôstojnosti počas ľudskej ontogenézy a rešpektovanie autonómie pacienta;
- identifikovať súčasné etické problémy v biomedicíne a možnosti ich riešenia;
- identifikovať kľúčové aspekty morálneho rozhodovania sa v klinickej praxi.
Zručnosti
Študent je schopný:
- preukázať kritické myslenie a základné morálne uvažovanie nevyhnutné pre rozhodovanie sa v lekárskej praxi;
- použiť relevantné vedecké fakty, základné antropologické a morálne teórie dôležité pri analýze etických problémov v biomedicíne;
- identifikovať a analyzovať etický problém v lekárskej praxi a odôvodniť vlastný návrh riešenia;
- použiť základné morálne princípy a teórie pri riešení vybraných prípadov z lekárskej praxe;
- aplikovať základné morálne princípy a požiadavky práce lekára v simulačnom tréningu.
Stručná osnova predmetu
Všeobecná časť: Medicína ako ľudská prax na pomedzí prírodných a humanitných vied. Ciele medicíny. Zdravie a choroba. Historické premeny a súčasné modely vzťahu lekár – pacient. Zásady komunikácie v lekárskej praxi. Autonómia lekára, jeho úsudok a svedomie. Základné modely etického uvažovania - etické teórie. Základné koncepcie človeka a osoby, ich implikácie v modernej medicíne. Ľudská dôstojnosť, telesná integrita a rešpektovanie autonómie pacienta. Informovaný súhlas a práva pacienta. Spôsobilosť v rozhodovaní. Lekárska mlčanlivosť. Pravda a nádej ako súčasť terapeutického procesu. Etické kódexy, deklarácie, medzinárodné dohovory a protokoly.
Špeciálna časť: Etické problémy na začiatku ľudského života. Etické problémy reprodukčnej medicíny. Génová terapia a genetické modifikácie za hranicami liečby. Genetické testovanie a poradenstvo. Etické problémy vo fetálnej medicíne, neonatológii a pediatrii. Etické problémy v transplantológii a v intenzívnej medicíne. Rozhodovanie v prípade limitovaných zdrojov. Etika na konci života – utrpenie, bolesť, zomieranie a smrť. Eutanázia a asistovaná samovražda. Paliatívna a hospicová starostlivosť. Etika biomedicínskeho výskumu s účasťou ľudských subjektov. Vybrané aspekty etiky v psychiatrii. Etické aspekty medicínskej starostlivosti o ľudí so zdravotným znevýhodnením, o skupiny ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením a o starnúcu populáciu. Etické problémy v období pandémie.