Tlačové správy a stanoviská LF UK

Lekárska fakulta UK pravidelne informuje o novinkách zo života fakulty, o úspechoch našich študentov či pedagógov a o pripravovaných akciách pre študentov alebo uchádzačov prostredníctvom tlačových správ. Nájdete tu všetky aktuálne tlačové správy, ktoré fakulta vydala.

Vedecký časopis Bratislava Medical Journal prechádza pod svetové vydavateľstvo Springer Nature

Cover page Bratislava Medical Journal

Tlačová správa - Bratislava, 2.1.2025

  • Najstarší medicínsky časopis v modernej histórii SR sa stáva súčasťou vydavateľskej rodiny Springer Nature, svetového lídra vo vedeckom publikovaní a priekopníka v oblasti otvoreného výskumu
  • Vďaka tomuto partnerstvu publikované odborné články oslovia širšie publikum, získajú lepšiu indexáciu a viditeľnosť na komunikovanie svojich zistení
  • Medzinárodná redakčná rada zahŕňa odborníkov zo všetkých kontinentov sveta, vrátane špičkových inštitúcií, aj z európskych univerzít
  • Novými šéfredaktormi sa stali profesor Juraj Payer a profesor Ivan Varga, editormi sú vedecky najaktívnejší odborníci z LF UK v Bratislave

Vedecký časopis Bratislava Medical Journal po viac ako sto rokoch fungovania čakala v novom roku významná zmena. Jeho vydávanie prešlo pod uznávané vydavateľstvo Springer Nature. Bratislava Medical Journal sa tak pridal k najvýznamnejším svetovým vedeckým časopisom, ktoré Springer Nature zastrešuje.

„Bratislavské lekárske listy vznikli ako súčasť budovania lekárskeho vedeckého života na Slovensku,“ znela úplne prvá veta v predhovore prvého čísla Bratislavských lekárskych listov, ktoré vyšlo v roku 1921. Vtedy asi len málokto tušil, že tento časopis prežije aj najťažšie časy v našej histórii a jedného dňa sa stane kultúrnym a vedeckým dedičstvom Slovenskej republiky. Počas svojho viac než storočného fungovania publikoval veľké množstvo významných objavov. Napríklad aj článok súčasného prednostu Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Lekárskej fakulty UK, doc. MUDr. Romana Záhorca, CSc., v ktorom potvrdil, že pomer neutrofilov k lymfocytom je jednoduchým a rýchlo využiteľným biomarkerom zápalu, stresu a aktivácie imunitného systému. Do dnešného dňa je tento článok viac ako 2000-krát citovaný, a to po celom svete.

Zásluhy za založenie Bratislavských lekárskych listov patria prvému rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave, uznávanému internistovi a hematológovi, profesorovi Kristiánovi Hynekovi. Bratislavské lekárske listy vychádzali ako mesačník a ich vydávanie nezastavili ani najťažšie časy počas druhej svetovej vojny. Pôvodne časopis publikoval príspevky v slovenčine a v češtine, v roku 1993 sa k slovenčine pridala aj angličtina a od roku 1998 je definovaný ako medzinárodný vedecký časopis, preto vychádza už len v angličtine, a to pod názvom Bratislava Medical Journal. Doterajším šéf-editorom časopisu bol viac ako 30 rokov prof. MUDr. Ivan Hulín, DrSc., známy aj ako autor uznávaných učebníc Patofyziológie.

,,Časopis si od prvého vydania až dodnes prešiel dlhou, ale úspešnou cestou. Prekonal náročné časy, publikoval významné vedecké príspevky. Časopis je už dnes súčasťou svetových databáz ako SCOPUS, Medline/PubMed, Web of Science. Verím, že renomované vydavateľstvo Springer Nature jeho už teraz vysokú úroveň ešte pozdvihne,“ uviedol dekan Lekárskej fakulty UK prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, ktorý je zároveň aj jedným zo šéfredaktorov časopisu. Druhým šéfredaktorom je prof. RNDr. Ivan Varga, PhD. et PhD., prodekan LF UK pre vedu, výskum a doktorandské štúdium. Vlastníkom Bratislava Medical Journal zostáva Lekárska fakulta UK v Bratislave. ,,Vďaka novému vydavateľstvu sa v redakcii spustil aj úplne nový online redakčný systém s názvom Snapp, ktorý je navrhnutý tak, aby vyhovoval potrebám celej komunity vedcov. Teda našim autorom rukopisov, redaktorom aj recenzentom,“ vysvetľuje profesor Ivan Varga. Publikovaný obsah bude recenzovaný minimálne dvoma odborníkmi a v redakcii sa využíva aj softvér na detekciu plagiátov.

V medzinárodnej redakčnej rade nájdete špičkových odborníkov z celého sveta, vrátane svetových inštitúcií akými sú Mayo Clinic College of Medicine, Vanderbilt University in Nashville a The University of Texas MD Anderson Cancer Center, Universidad de Chile, The University of Melbourne, University of Cape Town alebo Shanghai University. Svoje zastúpenie tu majú aj významní odborníci z európskych univerzít, ako sú University of Turku vo Fínsku, University of Thessaloniki z Grécka, turecká Ankara University, španielska Universidad de Granada, Friedrich-Alexander-University v Nemecku, Medical University of Vienna a Medical University of Graz v Rakúsku, ako aj z českých lekárskych fakúlt v Prahe, Brne, Olomouci a v Hradci Králové. Všetci členovia redakčnej rady sú aktívni vo vedeckej práci a publikovaní.

Partnerstvo so Springer Nature prináša viacero výhod - články publikované v Bratislava Medical Journal oslovia prostredníctvom rozsiahlej distribučnej siete Springer Nature širšie publikum, lepšia indexácia a viditeľnosť poskytne autorom silnejšiu platformu na šírenie svojich zistení. Autorov tiež čaká užívateľsky príjemnejší online redakčný systém. Počas dvoch mesiacov fungovania doň autori vložili na recenzovanie už viac ako 500 nových rukopisov z celého sveta, od Číny, cez Etiópiu až po Kanadu.

Ďalšie informácie nájdete na našej stránke: https://www.fmed.uniba.sk/veda/bratislava-medical-journal/
Webová stránka časopisu je dostupná na https://link.springer.com/journal/44411

Konferencia Health Innovation Day potvrdila excelentnosť slovenského výskumu

Tlačová správa - Bratislava, 11. 12. 2024

Mimoriadne zaujímavé a prínosné prednášky slovenských odborníkov, príležitosť na nadväzovanie nových partnerstiev a spoluprác, výmena skúseností, veľa podnetov, inšpirácií a neformálne diskusie. Toto všetko priniesla konferencia „Health Innovation Day“, ktorá sa uskutočnila začiatkom decembra vo Vedeckom parku UK.

Slovenskí vedci a vedkyne sú dlhodobou súčasťou vytvárania svetových inovácií v zdravotníctve a niektorí z nich boli aj účastníkmi konferencie „Health Innovation Day“, ktorú zorganizovala Lekárska fakulta Univerzity Komenského v spolupráci s partnerom Civitta v rámci projektu podporeného z EIT Health grantu.

Na tomto podujatí sa zúčastnili viacerí pedagógovia a vedci, ktorí sú úzko spätí s Lekárskou fakultou UK v Bratislave. Každý z prezentujúcich presvedčil účastníkov, že na Slovensku sa dá realizovať aj excelentný výskum. Jednou z nich bola aj prodekanka Lekárskej fakulty UK Alexandra Bražinová, ktorá vo svojej prednáške zdôraznila, že práve dôkladné poznanie príčin úmrtí a chorobnosti nám pomôže prežiť čo najviac rokov v zdraví. Známy patofyziológ a molekulárny biológ Peter Celec hovoril o inovácii vo vzdelávaní medikov, kde sa vysvetľujú princípy medicíny založenej na dôkazoch, učí sa, ako rozlišovať kvalitné štúdie, články, časopisy, ako sa realizuje klinický i predklinický výskum a prečo sa menia klinické odporúčania. Ultimátnym cieľom je pochopiť náročnosť a dôležitosť otázky - kto je to dobrý lekár?

Vedúca Centra pre extrapyramídové ochorenia na II. neurologickej klinike LF UK a UNB Zuzana Košutzká na tomto podujatí predstavila možnosti využitia technológií a biomarkerov v neurológii. Jeden z najvýznamnejších slovenských klinických onkológov Michal Mego z LF UK a NOÚ prezentoval výsledky svojho výskumu nových biomarkerov, ktoré zlepšujú prognózu pacientov s nádorovými ochoreniami semenníkov.

Na podujatí ste mohli stretnúť aj úspešný startup Powerful Medical prezentovaný Martinom Hermanom (CEO), ktorý vyvinul na svete prvú platformu svojho druhu, umožňujúcu lekárom a zdravotníkom v priebehu niekoľkých sekúnd, pomocou EKG, diagnostikovať srdcovo-cievne choroby, spolu s odborníkom Igorom Lacíkom z Ústavu polymérov SAV, ktorého výskum a vývoj v oblasti enkapsulovaných pankreatických ostrovčekov môže pomôcť miliónom ľudí s cukrovkou. Či vedca Jána Strnádela z Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Martinského centra pre biomedicínu, ktorý z „odpadu“ pri onkologických operáciách, čiže z vyoperovaného tkaniva, vytvára nástroj na skúmanie daného druhu rakoviny. Tiež experta Norberta Žilku, riaditeľa Neuroimunologického ústavu SAV a CSO firmy Axon Neuroscience, ktorý stojí za vývojom unikátnej slovenskej vakcíny proti demencii.

Vedúci Centra pre zriedkavé extrapyramídové ochorenia pri Neurologickej klinike LF UPJŠ a UNLP Košice Matej Škorvánek prezentoval najnovšie trendy v genetickej diagnostike takýchto neurodegeneratívnych ochorení, ich včasnú identifikáciu a pokročilé možnosti liečby. Spoluzakladateľ firmy Biomedical Engineering zameranej na využitie 3D tlače na medicínske implantačné účely Marek Schnitzer zase priniesol nový pohľad na budúcnosť vývoja a výroby tkanív a orgánov.

Vo Vedeckom parku UK sa jednoducho zišli slovenské vedecké špičky a predstavili inovácie, na ktorých pracujú a ktoré prinášajú do sveta zdravotníctva obrovské benefity. ,,Lekárska fakulta UK dlhodobo podporuje nielen začínajúcich, ale aj skúsených vedcov. Sme presvedčení, že veda a vzdelávanie môžu byť odpoveďou na celosvetový tlak na zdravotné systémy a problémy v zdravotníctve. Konferencia potvrdila, že na Slovensku máme mnoho múdrych a šikovných ľudí,“ uviedol dekan Lekárskej fakulty UK prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM.

Konferencia „Health Innovation Day“ bola príležitosťou nielen na výmenu skúseností, ale aj na vytvorenie spoločnej platformy na diskusiu a vytváranie a upevňovanie spolupráce medzi verejnými výskumnými inštitúciami, univerzitami, nemocnicami a privátnym sektorom. ,,Jedným z hlavných cieľov tohto podujatia bolo poukázať na potenciál excelentného slovenského medicínskeho a interdisciplinárneho aplikovaného výskumu a možnosti implementácie jeho inovatívnych výstupov do prevencie, diagnostiky a terapie, najmä v oblasti onkologických, kardiovaskulárnych, neurologických, metabolických, zriedkavých či infekčných ochorení,“ dodal prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD., prvý prodekan LF UK v Bratislave pre zastupovanie dekana a prodekan pre grantovú problematiku.

Nová simulačná tréningová miestnosť pre medikov s najväčšou kapacitou v rámci LF UK

Tlačová správa - Bratislava, 3. 12. 2024

  • Vzdelávanie medikov v súčasnosti zahŕňa aj využívanie moderných metód, ktoré zefektívňujú proces učenia
  • Vo výučbe sa stále viac využívajú sofistikované pacientske simulátory, virtuálni pacienti, ako aj virtuálna realita
  • Lekárska fakulta UK v Bratislave otvára novú tréningovú miestnosť na takýto typ vzdelávania, ktorá bola zrekonštruovaná s podporou ZP Dôvera

Vzdelávanie medikov na Lekárskej fakulte UK v Bratislave sa čoraz viac inovuje. Rozširuje sa simulačná výučba, ktorá prebieha vo všetkých ročníkoch štúdia, podobne ako na iných renomovaných univerzitách. Študenti sa postupne adaptujú na technologické inovácie. Na výučbu praktických zručností študentov a nácvik ultrasonografie slúžia simulátory reálnych prístrojov, vo výučbe sa bežne využívajú sofistikované pacientske simulátory, virtuálni pacienti, ale aj virtuálna realita. Moderná výučba má zabezpečiť, aby študenti teoretické poznatky vedeli aplikovať v praxi a po absolvovaní štúdia boli plne klinicky kompetentní.

„Výučba študentov medicíny už dávno nie je len o nadobudnutí teoretických vedomostí. Neoddeliteľnou súčasťou moderného medicínskeho vzdelávania je simulačné vzdelávanie, ktoré študentom umožňuje trénovať klinické zručnosti, precvičiť si klinické rozhodovanie, zlepšuje ich komunikačné schopnosti. Budúci lekári sa učia pracovať v tíme, učia sa aplikovať teoretické poznatky v reálnych situáciách. Do simulačného vzdelávania sa čoraz viac aj zapájajú technológie, umelá inteligencia, virtuálna realita,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Aby inovatívnym vzdelávaním mohli prechádzať študenti vo všetkých ročníkoch, Lekárska fakulta UK v Bratislave pristúpila k postupnej modernizácii priestorov Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií LF UK, ktorý daný typ výučby zabezpečuje. Vzhľadom na navýšený počet študentov a rozširovanie simulačnej výučby sa už počas letných prázdnin zrekonštruovali priestory v budove na Moskovskej ulici. Dar od zdravotnej poisťovne Dôvera umožnil pokračovať v prestavbe ďalších priestorov ústavu.

Nová tréningová miestnosť má najväčšiu kapacitu pre tento typ vzdelávania, je vybavená mobilným nábytkom a modernými technológiami, ktoré pomôžu pri simulačnej výučbe. Modernú tréningovú miestnosť budú využívať študenti všetkých ročníkov, ktorých je približne 3-tisíc.

„Medicína za posledné roky urobila obrovský pokrok a to sa nezmení ani v budúcnosti. Poznatky a vedomosti, ktoré musí absorbovať študent medicíny sú obrovské. Menia sa aj pacienti. Sú náročnejší, chcú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a bezchybný prístup. Nie vždy prijímajú, keď majú byť objektom výuky. Práve vznik tréningových miestností ako vidíme na LF UK má pre slovenské zdravotníctvo a výuku medikov obrovský význam. Tréningové miestnosti pomáhajú medikom osvojiť si zručnosti, ktoré budú potrebovať pri skutočnom pacientovi. Preto sme nesmierne hrdí na to, že sme mohli byť pri vzniku tohto unikátneho projektu,“ uviedol Mgr. MUDr. Marian Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera.

„Chcela by som sa poďakovať zdravotnej poisťovni Dôvera za podporu vo výške 100-tisíc eur, ktorá nám umožnila, aby sme zrekonštruovali pôvodné priestory a vytvorili moderný priestor na simulačnú výučbu. Táto podpora predstavuje nielen investíciu do odborného rastu našich študentov, ale aj do budúcnosti nášho zdravotníctva, keďže naša fakulta vychováva najväčší podiel budúcich lekárov na Slovensku“ dodala MUDr. Silvia Hnilicová, PhD., prednostka Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií LF UK v Bratislave.

Konferencia Health Innovation Day poukáže na dôležitosť inovácií v medicíne

Tlačová správa - Bratislava, 20. 11. 2024

Môže byť veda a vzdelávanie riešením na celosvetový tlak na zdravotné systémy a na problémy v zdravotníctve? Aké sú najpálčivejšie výzvy v slovenskom zdravotníctve? A ako musíme zmeniť kurikulum pre medikov, aby sme vyhrali boj za lepšiu medicínu? Aj odpovede na tieto otázky prinesie konferencia Health Innovation Day, ktorú organizuje Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave spolu s partnerom, poradenskou spoločnosťou v oblasti inovácií, Civitta v rámci projektu „EIT Health – RIS Innovation Capacity Building Call 2024“ financovaného z EIT Health grantu. Konferencia sa uskutoční 3. decembra vo Vedeckom parku LF UK a vďaka bohatému programu sľubuje účastníkom jedinečný zážitok.

Slovenskí vedci sa nesporne podieľajú na svetových inováciách v oblasti medicíny. Je dôležité, aby sa na Slovensku inovácie nielen nakupovali, ale aby práve slovenskí vedci a vedkyne boli súčasťou ich tvorby. ,,Veda je mimoriadne dôležitou súčasťou medicíny a pokrokov v zdravotníctve, preto aj my dlhodobo podporujeme začínajúcich, ale aj skúsených vedcov a zanietených študentov. Konferencia je vyvrcholením viacerých aktivít, ktoré sme tento rok pre nich pripravili,“ uviedol dekan Lekárskej fakulty UK prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM.

„Cieľom pilotného projektu bolo pripraviť skúsených vedeckých pracovníkov na slovenských vzdelávacích alebo výskumných inštitúciách a študentov doktorandského štúdia na to, aby výsledky svojho bádania dokázali pretaviť do praxe. Dnes už môžeme povedať, že sme mnohých nádejných výskumníkov podporili v ich snahe,“ dopĺňa prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD., prvý prodekan LF UK pre zastupovanie dekana a prodekan pre grantovú problematiku.

V rámci celodenného programu konferencia prinesie odborné prednášky od vynikajúcich odborníkov, z ktorých viacerí pôsobia aj na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Vytvorí priestor, aby sa mohli stretnúť a porozprávať skúsení i začínajúci výskumníci, pedagógovia, úspešní a vzdelaní podnikatelia, zanietení študenti. ,,Máme množstvo vedcov a vedkýň, ktorí sa výrazne podieľajú na tom, že sa medicína posúva vpred. Na konferencii si účastníci budú môcť napríklad vypočuť, aká bola cesta vývoja slovenskej vakcíny proti demencii alebo že epidemiológia môže byť nástrojom pre zlepšovanie globálneho zdravia. Spoločne sa dozvieme aj to, ako sa využívajú biomarkery z digitálnych zariadení v neurológii, ako liečiť refraktérne nádory semenníkov a pozrieme sa aj do budúcnosti, na to, čo nás čaká vo vývoji a výrobe tkanív a orgánov,“ dodáva profesor Peter Valkovič.

Výnimočná spolupráca v záujme vzdelávania medikov, budúcich lekárov

Tlačová správaBratislava 11. november 2024

Vzdelávací, vedecký a výskumný inštitút AGEL (VVIA) a Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) podpísali spoločné Memorandum o spolupráci v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a ďalších aktivít. Najväčší prínos tejto spolupráce pocítia študenti v oblastiach pregraduálneho aj doktorandského štúdia a ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.

„Vnímame, že je našou povinnosťou prispievať k správnemu formovaniu hodnôt mladých študentov, medikov, budúcich lekárov, ako aj ku skvalitneniu ich vzdelávania. Našim spoločným cieľom vyplývajúcim z memoranda je poskytovať možnosti nielen pre ich uplatnenie sa na Slovensku. Cesta vzdelávania je dôležitá aj v záujme dosiahnuť výsledky prospešné pre celú spoločnosť,“ približuje motív spolupráce PhDr. RNDr. Andrej Kováč, PhD. MPH, riaditeľa VVIA.

VVVIA a LF UK budú spoločne vytvárať vhodné podmienky pre účasť študentov medicíny na odbornej praxi v zdravotníckych zariadeniach skupiny AGEL, zabezpečovať letnú prax a predštátnicovú prax študentov. V oblasti vedy a výskumu budú účastníci memoranda hľadať spôsoby aktívnej spolupráce pri získavaní a realizácii vedeckých grantov a projektov, spolupracovať pri príprave odborných publikácií a pri získavaní a aplikácii nových poznatkov. 

„Našim študentom chceme poskytnúť čo najviac príležitostí na ich vzdelávanie a odborný rast. Verím, že na klinických pracoviskách v zdravotníckych zariadeniach skupiny AGEL okrem kvalitného prístupu pedagógov získajú mnohé možnosti na svoj rozvoj, dôležité praktické skúsenosti, zároveň nadviažu cenné kontakty v moderných regionálnych nemocniciach,“ uviedol prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Dlhodobá spolupráca má priniesť stabilitu, posilniť priestor pre vzdelávanie aj v najnovších trendoch liečby, metód, operačných postupoch a špecializáciách od najvýznamnejších, špičkových odborníkov a lekárov spoločnosti AGEL. Práve spoločné memorandum má byť začiatkom podpory, ktorú VVVIA vníma ako investíciu do budúcnosti mladých ľudí s cieľom posilniť ich zručnosti a vedomosti.

Memorandum o spolupráci v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a ďalších aktivít podpísali PhDr. RNDr. Andrej Kováč, PhD. MPH, riaditeľ Vzdelávacieho, vedeckého a výskumného inštitútu AGEL a prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Lekárska fakulta UK v Bratislave oznámila podmienky prijatia na štúdium pre akademický rok 2025/2026

Tlačová správa - Bratislava, 6. 11. 2024

  • Test prírodných vied sa uskutoční ešte pred maturitami, podkladových otázok na prijímacie skúšky z biológie a chémie je o tretinu menej
  • Zvyšuje sa bonifikácia za úspešné absolvovanie predmetových olympiád, vybraných súťaží a certifikátu C1/C2 z angličtiny
  • Uchádzačov ani pri najbližšej skúške nečakajú otázky z fyziky

Akademický senát Lekárskej fakulty UK v Bratislave včera schválil podmienky prijatia na štúdium študijných programov v pregraduálnej výučbe na rok 2025/2026. Lekárska fakulta UK v Bratislave plánuje prijať v ďalšom akademickom roku v slovenskom programe 375 študentov na študijný program všeobecné lekárstvo a 40 študentov na zubné lekárstvo.

Prijímacia skúška pre študijné programy v slovenskom jazyku bude pozostávať podobne ako v minulom roku z testu prírodných vied a testu všeobecných študijných predpokladov (VŠP). Výsledok testu prírodných vied bude mať v celkovom hodnotení uchádzača váhu 84 % , test VŠP 16 %.

Test prírodných vied už po novom bude prebiehať iba prezenčne, ale v rôznych mestách Slovenska. Uchádzači o štúdium všeobecného lekárstva ho budú môcť absolvovať 3. mája 2025 v Bratislave, Nitre, Žiline, Košiciach a v Prešove. Záujemci o štúdium zubného lekárstva budú môcť prísť na test prírodných vied 4. mája 2025 do Bratislavy, Žiliny a Košíc. „Rozhodli sme sa zaradiť test z prírodných vied ešte pred konaním maturitnej skúšky, aby sa uchádzači mohli priebežne pripravovať a sústrediť najprv na prijímací test. Po jeho absolvovaní a zistení výsledkov sa budú môcť plne venovať príprave na maturitu, čím im chceme uľahčiť toto náročné obdobie,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, dekan LF UK v Bratislave.

Ako prebieha prijímací test z biológie a chémie

Na trojhodinovom teste uchádzači odpovedajú na 100 otázok z biológie a 100 otázok z chémie. Ku každej otázke sú priradené 4 odpovede, ktoré môžu byť správne, ale aj nesprávne. Na test prírodných vied sa uchádzači pripravujú z Podkladov na prijímacie skúšky z biológie a chémie, kde sú všetky otázky zverejnené. Kým ešte v minulom roku kniha z jedného predmetu obsahovala 1500 otázok, v aktualizovanom vydaní je ich pre každý predmet len 1000.

,,Zjednodušili sme podkladové materiály pre test z biológie a chémie. Snažili sme sa vypustiť všetky otázky, ktoré pre štúdium medicíny už nie sú relevantné, a teda sme znížili obsah vedomostí, ktoré sa uchádzači musia naučiť. Otázky, ktoré uchádzači v podkladoch nájdu, na medicíne aj reálne vyžijú,“ vysvetľuje prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH, prodekanka LF UK pre pedagogickú činnosť v študijnom programe všeobecné lekárstvo v slovenskom jazyku pre 1. – 3. ročník a pre rozvoj teoretických ústavov. Uchádzači o štúdium sa na test prírodných vied môžu pripraviť aj na prípravnom kurze, ktorý organizuje fakulta. Kurzy začínajú 11. januára 2025, prebiehať budú online formou každú sobotu až do 26. apríla, prihlásiť sa na ne je možné do 30. novembra.

Test VŠP nie je vedomostný test

Test zisťuje základné schopnosti uchádzača, ktoré sú potrebné pre úspešné štúdium na vysokej škole. Pozostáva z dvoch častí, analytickej, v ktorej ide o logické úlohy a verbálnej, tá sa zameriava na čítanie s porozumením. „Medicínske vzdelávanie už nie je iba o memorovaní, dôležité je vnímať aj jednotlivé súvislosti počas vzdelávania a zapájať kritické myslenie. Aj preto inovujeme výučbu na našej fakulte a zavádzame nové moderné metódy. V minulom roku u nás vzniklo nové teoretické pracovisko, Ústav medicínskeho vzdelávania a simulácií s cieľom reformovať výučbu tak, aby bola porovnateľná s výučbou na najmodernejších svetových vzdelávacích ustanovizniach,“ dodal dekan LF UK, profesor Juraj Payer.

Body navyše za dobré umiestnenie v olympiádach či za certifikát z angličtiny

Lekárska fakulta UK sa v snahe získať tých najlepších študentov rozhodla výrazne zvýšiť bonifikáciu za úspešné absolvovanie predmetových olympiád a angličtiny na úrovni C1 a C2. Získajú ju uchádzači o štúdium všeobecného alebo zubného lekárstva v slovenskom jazyku, ktorí sa počas posledných 4 rokov štúdia veľmi dobre umiestnili na predmetových olympiádach z predmetov biológia, chémia, fyzika, matematika, informatika, ako aj na predmetových súťažiach ako Turnaj mladých fyzikov či Medzinárodná olympiáda mladých vedcov.

V prípade umiestnenia sa do 3. miesta v krajskom kole dostanú navyše 12 bodov, v celoštátnom kole do 10. miesta získajú 16 bodov a za účasť v medzinárodnom kole sa im k dosiahnutým výsledkom pripočíta 20 bodov. Pokiaľ uchádzači ešte pred prijímacou skúškou získajú medzinárodne uznávaný certifikát z anglického jazyka na úrovni C1 alebo C2, alebo úspešne absolvujú štátnu skúšku z anglického jazyka, navýši im to celkový výsledok o 12 bodov.

Prihlášku na Lekársku fakultu UK môžu uchádzači podať od 1. decembra do 28. februára cez elektronický formulár https://e-prihlaska.uniba.sk

Kongres praktických zručností opäť na LF UK v Bratislave

Tlačová správa - Bratislava, 31. 10. 2024

Zdokonalenie praktických zručností, nadobudnutie nových vedomostí, získanie cenných kontaktov, workshopy a rôzne simulácie. Toto všetko čaká študentov Lekárskej fakulty UK v Bratislave na II. Kongrese praktických zručností už 6. novembra od 7:30 hod. v priestoroch LF UK.

,,Prvý Kongres praktických zručností, ktorý sa uskutočnil v apríli, zaznamenal mimoriadny úspech, preto sme sa rozhodli v tejto tradícii pokračovať. Rozvíjanie praktických zručností je v povolaní lekára nevyhnutné a chceme našich absolventov pripraviť čo najlepšie. Kongres je jednou z najlepších ciest, ako tento cieľ dosiahnuť,“ uviedol dekan Lekárskej fakulty UK prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM.

V II. Kongrese praktických zručností na účastníkov čaká množstvo interaktívnych workshopov. Študenti všeobecného lekárstva sa môžu zdokonaliť pri poskytovaní základnej a rozšírenej prvej pomoci, základoch EKG a zlepšia si svoje chirurgické zručnosti pomocou kurzu chirurgického šitia a laparoskopie. Budú môcť zažiť simulácie vyšetrení ako sú otoskopia, oftalmoskopia a auskultácia a tiež virtuálnu realitu v rehabilitácii. Paralelne budú prebiehať prednášky na zaujímavé témy.

Zaujímavosťou II. ročníka Kongresu praktických zručností je to, že pozostáva už aj zo sekcie

zubného lekárstva s názvom Horizonty zubného lekárstva: 2024 - Inovácie v zubnom

lekárstve. V rámci prednáškovej časti budú študentom zubného lekárstva či odbornej verejnosti prednášať tí najkvalitnejší zubní lekári z celého Slovenska, ktorí sa budú sa venovať rôznym problematikám, od maxilofaciálnej chirurgie až po rôzne využitia 3D tlače. Na interaktívnych worshopoch sa budúci zubní lekári naučia správnu techniku skenovania v podmienkach zubnej ambulancie, budú pracovať s mikroskopom a lupovými okuliarmi, vyskúšajú si aj simuláciu rôznych ošetrení na simulátoroch, dozvedia sa, ako vymodelovať tú najkrajšiu výplň či zaviesť implantát na modeli sánky a nacvičia si dentálnu fotografiu.

Jesenný II. Kongres praktických zručností slávnostne otvoria spolu s dekanom LF UK prof. MUDr. Jurajom Payerom, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR MUDr. Ladislav Slobodník, MBA, štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Mgr. Róbert Zsembera, rektor UK prof. JUDr. Marek Števček, DrSc., a riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava MUDr. Alexander Mayer, PhD., MPH, MHA.

Lekárska fakulta UK v Bratislave dnes privítala prvákov, navýšila počet nových slovenských študentov

Tlačová správa - Bratislava, 16. 09. 2024

Práve dnes začína výučba na najstaršej a najväčšej lekárskej fakulte na Slovensku. Fakulta, ktorá zabezpečuje pre slovenské zdravotníctvo viac než polovicu lekárov, dodržala svoj sľub a navýšila počet prijatých študentov všeobecného lekárstva v slovenskom jazyku ešte viac, ako avizovala. Študentov a študentky prvého ročníka zástupcovia vedenia, pedagógovia a kolegovia z vyšších ročníkov tradične privítali na podujatí Fresher´s Day.

Lekárska fakulta UK v Bratislave prijala spolu 691 študentov, z toho 426 na výučbu v slovenskom jazyku. Novoprijatých bolo celkovo 388 študentov všeobecného lekárstva a 38 študentov zubného lekárstva. Na anglickú výučbu fakulta prijala 265 študentov, z ktorých 237 sa bude vzdelávať v študijnom programe všeobecné lekárstvo a 28 v programe zubné lekárstvo. „Prijali sme ešte viac študentov na výučbu v slovenskom jazyku, ako sme sľúbili. Na Lekársku fakultu UK v Bratislave nastupuje o takmer 60 slovenských študentov viac. Na navýšený počet študentov sme sa vopred pripravovali v snahe udržať vysoký štandard výučby. Zrekonštruovali a zmodernizovali sme výučbové priestory na fakulte, zabezpečili dostatok kvalifikovaných pedagógov na klinikách aj na teoretických ústavoch. Zároveň pre študentov systematicky vytvárame nové príležitosti na klinickú výučbu a získavanie praktických skúseností,“ uviedol prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Od prvého týždňa zimného semestra všetci študenti prvého ročníka zažijú klinickú simuláciu. Včasnú klinickú expozíciu zažijú študenti LF UK rovnako ako na iných renomovaných univerzitách.

Štúdium medicíny nie je jednoduché. Prichádzajúcim medikom preto uľahčí začiatok náročného štúdia seminár o duševnom zdraví, ktorí pre nich pripravili odborníci – psychológovia. Seminár prebiehal práve na podujatí Fresher´s a študenti sa na ňom dozvedeli, ako zvládať stres a riadiť svoje študijné úlohy. Tiež im psychológovia sprostredkovali cenné rady, ako si užiť študentský život a neriskovať pritom svoje duševné zdravie. Odborníci ich pripravili, ako môžu dlhodobo zvyšovať svoju psychickú odolnosť potrebnú nielen na štúdium, ale predovšetkým na prácu s pacientmi.

Súčasťou podujatia Fresher´s Day 2024 boli aj zážitkové aktivity, ktoré študentom priblížili ich budúce povolanie. Naživo si mohli vyskúšať simulovanú prvú pomoc pri zneprístupnení dýchacích ciest pod drobnohľadom renomovaných odborníkov, chirurgické šitie alebo simulované laparoskopické úkony. Študenti z vyšších ročníkov nováčikov previedli po priestoroch, v ktorých sa odteraz budú vzdelávať. Tiež ich oboznámili s výmennými klinickými i vedeckými stážami, cez ktoré môžu vycestovať a zbierať tak skúsenosti aj v zahraničných nemocniciach a laboratóriách.

Podujatie Fresher´s Day 2024 pre nastupujúcich medikov zorganizovala Lekárska fakulta UK v spolupráci s Bratislavským spolkom medikov a Študentskou časťou Akademického senátu LF UK (ŠČAS).

Na fotke je privitanie studentov.
Velka poslucharen plna studentov.
Otvorenie podujatia dekanom fakulty.
Vedenie fakulty sa prihovaraju studentom.

Lekárska fakulta UK sa zapája do podpory komercializácie výskumu v oblasti zdravia

Tlačová správa - Bratislava, 31. 5. 2024

Vďaka grantu z Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT) Health a partnerstvu s poradenskou spoločnosťou v oblasti inovácií CIVITTA prináša Lekárska fakulta Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave pre slovenských vedcov a študentov vzdelávacie aktivity na podporu komercializácie výskumu v oblasti zdravia. Aktivity budú určené pre tých, ktorí chcú premeniť svoje vedecké objavy a vynálezy na praktické aplikácie a úspešné podnikateľské projekty.

„Cieľom pilotného projektu je pripraviť skúsených vedeckých pracovníkov na slovenských vzdelávacích alebo výskumných inštitúciách a študentov doktorandského štúdia na to, aby výsledky svojho bádania dokázali pretaviť do praxe,“ hovorí profesor Peter Valkovič, prvý prodekan LF UK v Bratislave pre zastupovanie dekana a prodekan pre grantovú problematiku. Aktivity na zvýšenie povedomia o možnostiach komercializácie v oblasti zdravia budú zahŕňať napríklad  otvorené semináre o klinickom skúšaní a validácii s možnosťou získania certifikátu Správna klinická prax, seminár o moderných trendoch, potrebách a úspešných príkladoch z praxe, ako aj vzdelávanie o patentovom procese a stratégii, ktoré zrealizuje renomovaná nemecká firma v oblasti patentového práva.

Vyvrcholením aktivít organizovaných LF UK a CIVITTA bude Health Innovation Day. Toto podujatie, ktoré sa uskutoční začiatkom decembra 2024, bude venované inšpiratívnym prednáškam a networkingovým príležitostiam pre všetkých záujemcov z oblasti zdravia a prírodných vied.

Aktivity zamerané na oblasť zdravia  sú súčasťou širšie zameraného vzdelávacieho programu Challenger Science, ktorý začne v septembri a bude trvať 12 týždňov. Program je založený na štyroch pilieroch, a to:

  1. učenie formou praxe,
  2. práca pod vedením expertov,
  3. budovanie mäkkých zručností,
  4. prepojenie s kľúčovými hráčmi.

Bližšie informácie o Challenger Science a registrácii budú čoskoro dostupné. Tento program sa realizuje na základe výzvy EIT Health – RIS Innovation Capacity Building Call 2024‘, zameranej na rozvoj ekosystému a podporu inovácií v sektore zdravotníctva. Odborným garantom a partnerom aktivít v oblasti zdravia je Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

Informácie o EIT Health

EIT Health je popredná sieť inovátorov v oblasti zdravia s približne 120 partnermi, podporovaná Európskym inštitútom pre inovácie a technológie (EIT). Ich cieľom je prinášať nové riešenia a posúvať zdravotníctvo vpred v rámci Európskej únie. Sú známi svojou úlohou vo financovaní a podpore výskumu a inovácií. Počas svojej existencie podporili viac ako 2 500 firiem, uviedli desiatky nových riešení na trh a pomohli začínajúcim firmám získať investície vo výške 1,9 miliardy eur. EIT Health spája kľúčových hráčov v zdravotníctve a podporuje inovácie na pomedzí výskumu, vzdelávania a podnikania. Pre viac informácií navštívte: www.eithealth.eu

Informácie o Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave

Lekárska fakulta UK v Bratislave je najstaršou a najväčšou lekárskou fakultou na Slovensku, ktorá vychováva takmer polovicu lekárov, pôsobiacich v našej krajine. Je poprednou vzdelávacou a vedeckou inštitúciou na Slovensku, ktorá priťahuje aj uchádzačov zo zahraničia. Vzdeláva študentov v pregraduálnom aj postgraduálnom štúdiu, v študijných programoch všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo, v slovenskom aj v anglickom jazyku. Vysokú kvalitu prípravy medikov udržiava aj zavádzaním nových metód výučby, najmä využívaním simulačných technológií, ale aj vedecko-výskumnými aktivitami. Absolventi Lekárskej fakulty UK v Bratislave sú žiadaní  v štátnych aj neštátnych zdravotníckych zariadeniach na Slovensku i v zahraničí, ale aj v riadiacich a organizačných funkciách, vedeckých či v pedagogických zdravotníckych profesiách. Ďalšie informácie získate na web stránke fakulty https://www.fmed.uniba.sk/

Informácie o CIVITTA SLOVAKIA

CIVITTA SLOVAKIA je lídrom v poskytovaní komplexných inovačných služieb počas celého inovačného cyklu: od nápadu až po uvedenie na trh. Pomáha začínajúcim firmám, etablovaným spoločnostiam a výskumným inštitúciám dosiahnuť globálny úspech. Od roku 2007 zohráva kľúčovú úlohu pri budovaní miestneho a regionálneho inovačného ekosystému v strednej Európe. Spoločnosť s centrálou v Estónsku a s tímom 750 inovátorov pracujúcich v 22 krajinách prináša zmeny v rôznych odvetviach s holistickým a praktickým prístupom k inovačným projektom. Viac informácií nájdete na: www.civitta.com

Lekárska fakulta UK v Bratislave otvára prvý Kongres praktických zručností

Tlačová správa - Bratislava, 25. 04. 2024

Už túto sobotu, 27. apríla 2024, sa na pôde najstaršej lekárskej fakulty na Slovensku bude konať prvé podujatie zamerané na rozvoj praktických zručností medikov a začínajúcich, ale aj skúsených lekárov. Brány tohto výnimočného podujatia budú otvorené pre všetkých prihlásených účastníkov od 8:30. Kongres praktických zručností sa uskutoční v priestoroch Lekárskej fakulty UK na Sasinkovej ulici č. 4 v Bratislave.

Lekárske povolanie je náročné najmä z dôvodu obrovskej zodpovednosti za ľudský život. Mladí lekári nemajú mnoho príležitostí na tréning a zdokonaľovanie svojich zručností. Práve preto Lekárska fakulta UK v Bratislave v spolupráci so ŠČAS a Bratislavským spolkom medikov pripravila prvý Kongres praktických zručností. Na tomto podujatí budú mať všetci účastníci možnosť vyskúšať si množstvo praktických výkonov, ktoré ich lepšie pripravia na výkon lekárskeho povolania, a to práve vďaka početným simuláciám a tréningom. ,,Praktické vedomosti a zručnosti považujeme za veľmi dôležité, aj preto sme sa rozhodli tento unikátny kongres zorganizovať. Srdečne pozývame študentov, doktorandov aj lekárov, aby sa prišli niečo nové naučiť, precvičiť si určité výkony a vypočuť si zaujímavé informácie,“ hovorí dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM.

Účastníci podujatia si od 10:30 do 17:00 budú môcť vyskúšať na jednotlivých stanoviskách praktický nácvik zručností v intenzívnej medicíne, základné techniky a šitie pri laparoskopii, virtuálnu realitu pri simulácií situácií. Čaká ich aj kurz prvej pomoci, kurz chirurgického šitia a ultrasonografia. Dozvedia sa tiež viac o umelej inteligencii a jej praktickom využití v medicíne. Paralelne budú prebiehať prednášky na zaujímavé témy. Návštevníci kongresu si tak budú môcť vypočuť aktuálne informácie z internej medicíny, stomatológie, sexuológie, urgentológie, aj chirurgie. Zoznam prednášok nájdete v priloženom programe.

Kongres praktických zručností otvoria spolu s dekanom LF UK prof. Jurajom Payerom ministerka zdravotníctva JUDr. Zuzana Dolinková, štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Mgr. Róbert Zsembera, prorektorka UK doc. Eva Viglašová a riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava MUDr. Alexander Mayer.

Deň otvorených dverí Lekárskej fakulty UK v Bratislave už v sobotu

Tlačová správa - V Bratislave, 16. 4. 2024

Najstaršia a najväčšia lekárska fakulta na Slovensku opäť otvára svoje brány záujemcom, ktorí majú radi prírodovedné predmety, rozmýšľajú nad svojím budúcim profesijným zameraním a zvažujú aj štúdium medicíny. Deň otvorených dverí Lekárskej fakulty UK v Bratislave sa uskutoční v sobotu 20. apríla od 9,00 hod. 

„Po predchádzajúcom vysokom záujme zo strany uchádzačov o štúdium sme sa rozhodli sprístupniť naše priestory a priblížiť vyučovací proces na našej fakulte už druhýkrát v tomto akademickom roku. Pozývame všetkých šikovných stredoškolákov či absolventov, aby navštívili našu fakultu, ktorá je nielen špičkovou vzdelávacou, ale aj vedeckou inštitúciou,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Návštevníkov podujatia čaká rozmanitý program. Zástupcovia pedagógov aj študentov im počas prednášky predstavia fakultu a vysvetlia, aké nové metódy pri vzdelávaní budúcich lekárov používajú. Záujemci o štúdium si s medikmi, ktorí ich budú sprevádzať, pozrú priestory fakulty. Na simulátoroch si vyskúšajú simulačnú medicínu, s pomocou medikov svoj prvý chirurgický steh, pri simulácii urgentnej situácie zistia, či je povolanie lekára pre nich to pravé. Uchádzači o štúdium dostanú aj tipy, ako sa na prijímacie pohovory najlepšie pripraviť.

Lekárska fakulta UK v Bratislave pripravuje do praxe viac než polovicu lekárov pôsobiacich na Slovensku. Študentov vzdeláva v študijnom programe všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo, v slovenskom aj anglickom jazyku. Na fakulte pôsobí mnoho rešpektovaných a oceňovaných odborníkov a vedcov, ktorí pripravujú študentov na ich ďalšiu prax i vedeckú prácu. ,,Vytvárame študentom príležitosti, aby sa stali excelentnými odborníkmi vo svojich odboroch a potom sa tešíme z ich úspechov. Mnohí naši absolventi pôsobia ako špičkoví lekári na Slovensku a v zahraničí, sú uznávanými odborníkmi na miestach profesorov, docentov, prednostov kliník, primárov oddelení či riaditeľov zdravotníckych zariadení,“ dodáva profesor Juraj Payer.

Prehliadky začínajú o 9:00, 10:30, 12:00 a 13:30. Vstup o 13:30 bude pre záujemcov o štúdium v anglickom jazyku. Z kapacitných dôvodov prosíme uchádzačov o registráciu cez tento link. Viac informácií nájdete na stránke DOD na LFUK

Lekárska fakulta UK v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Tlačová správa - V Bratislave 4. decembra 2023

  • Lekárska fakulta UK v Bratislave mení prijímacie pohovory
  • Okrem testu z biológie a chémie pribudne test všeobecných študijných predpokladov
  • Získať body navyše bude možné za úspechy na vybraných olympiádach a súťažiach, prípadne za certifikáty či iné doklady preukazujúce znalosť angličtiny C1/C2
  • Prijímacia skúška bude prebiehať prezenčne aj online, uchádzač si môže zvoliť, akou formou chce testy absolvovať
  • Prihlášku je už od decembra možné podať cez elektronický formulár

Najväčšia a najstaršia lekárska fakulta na Slovensku v rámci zvyšovania kvality štúdia a inovovania spôsobov výučby prechádza mnohými zmenami. Jednou z nich sú nové prijímacie skúšky, ktoré uchádzačov na Lekársku fakultu Univerzity Komenského čakajú už od jari 2024, inováciou ale prechádza aj samotná výučba.

Spôsob učenia sa, ale aj spôsob používania nadobudnutých vedomostí sa dynamicky mení. Dôvodom sú neustále pokroky v medicíne, narastajúce množstvo informácií, ktoré musia lekári vo svojej praxi obsiahnuť. ,,Študenti medicíny sa musia veľmi veľa naučiť, ale dôležité nie je len memorovanie. Potrebujeme zároveň aj to, aby mladí ľudia vedeli spájať fakty, aby z nich vedeli vytvárať syntézu a aby dokázali samostatne kriticky uvažovať. Tomu sme prispôsobili aj prijímacie pohovory, ktoré od budúceho roka budú v mierne pozmenenej forme. Novinkou je test všeobecných študijných predpokladov, prostredníctvom ktorého dokážeme zistiť, do akej miery dokáže uchádzač logicky uvažovať,“ vysvetľuje prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH, prodekanka Lekárskej fakulty UK. Testy sú kontrahované firmou SCIO, ktorá sa tejto oblasti dlhodobo venuje. Fakulta zaviedla aj extra body pre tých študentov, ktorí sa umiestnili na významných miestach v súťažiach či na olympiádach počas strednej školy, tiež za získané certifikáty/diplomy potvrdzujúce znalosť angličtiny C1/C2.

Test z biológie a chémie bude na prijímacích skúškach taký ako doteraz. V tejto časti budú môcť získať študenti až 84 percent z celkového výsledku, a to 42 percent z biológie a 42 percent z chémie. Uchádzačom môžu pomôcť Podklady k prijímacím skúškam z biológie a chémie, ktoré je možné si zakúpiť do vypredania zásob v predajni kníh a skrípt Lekárskej fakulty UK v Bratislave, prípadne ich získať v elektronickej podobe. Výsledok všeobecného testu študijných predpokladov SCIO bude tvoriť zvyšných 16 percent. Tento test pozostáva z dvoch častí – z analytickej a z verbálnej. Čo sa týka analytickej časti, ide o logické úlohy, vo verbálnej sa zameriava na čítanie s porozumením.

Prijímacia skúška bude prebiehať prezenčne aj online, formou testu, v spolupráci so zmluvným partnerom, spoločnosťou SCIO, s.r.o. (www.scio.sk). Uchádzač si môže vybrať, akou formou chce testy absolvovať. Ak sa rozhodne pre prezenčnú formu, prijímacia skúška bude trvať 3 hodiny. Ak sa rozhodne testy absolvovať online, musí ich odovzdať za 2,5 hodiny. V nasledujúcich rokoch plánuje Lekárska fakulta UK v prijímacích pohovoroch ďalšie zmeny. ,,Zvažujeme aj zavedenie otázok z fyziky, pretože práve tá sa stáva neoddeliteľnou súčasťou medicíny, a to pri používaní prístrojov a postupov pri diagnostike a terapii,“ priblížila budúcnosť prijímacích pohovorov prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH.

Prihlášku na štúdium je možné podať cez elektronický formulár od 1. decembra 2023 do 29. februára 2024. Uchádzači majú možnosť podať si prihlášku na všetky študijné programy, a to dokonca v oboch jazykoch. Na každý študijný program v každom jazyku sa konajú samostatné prijímacie skúšky, výsledok jednej prijímacej skúšky však nemožno akceptovať pre prípadné ostatné študijné programy. Prijímacia skúška pre študijný program všeobecné lekárstvo sa uskutoční 15. júna 2024, v odbore zubné lekárstvo o deň neskôr.

Inovácie pribúdajú aj vo výučbe

Veľmi dôležitou sa v medicínskom vzdelávaní stáva simulačné medicína. Lekárska fakulta UK v Bratislave dlhodobo zavádza do výučby niekoľko nových metód, ktoré študenti oceňujú. ,,Rovnako ako na celom svete, aj my pridávame do výučby simulácie, ktoré pomáhajú medikom zdokonaľovať sa. Otvárame nové centrá takejto výučby na viacerých našich klinikách. Založili sme Ústav medicínskeho vzdelávania a simulácií, ktorý úzko spája teóriu a klinickú výučbu a študenti si využívanie interaktívnych metód pochvaľujú. Cieľom inovácií výučby je tiež zavedenie mäkkých zručností do výučby, teda komunikácia, etika, klinické uvažovanie a akademické schopnosti a zručnosti. Chceme mať kvalitného absolventa, ktorý bude dobrým lekárom v praxi,“ dodáva prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Učebňa klinických chirurgických zručností pomôže budúcim lekárom

Tlačová správaV Bratislave 10. novembra 2023

Klinika detskej chirurgie (KDCH) Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Národného ústavu detských chorôb  (NÚDCH)  má novú učebňu chirurgických klinických zručností. Slúžiť bude  všetkým študentom  3. až 6. ročníka LF UK v Bratislave. Tento užitočný projekt vznikol vďaka spolupráci občianskeho združenia „DETSKÁ CHIRURGIA – OZ SLNIEČKO NA CESTE!“, Klinika detskej chirurgie LF UK a NÚDCH a Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií (Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

,,Otvorenie tohto simulačného centra považujem za mimoriadne dôležitý akt pre výučbu študentov medicíny, ale i mladých lekárov v rámci špecializačného štúdia chirurgických disciplín. Práve klinická výučba  chirurgických zručností je asi najväčšou slabinou nášho vzdelávania. Jednoducho máme málo možností vykonávať šitie rán a iných zručností priamo u pacientov. Práve výučba v tejto modernej forme vie skvele pripraviť študentov na ich vstup do ich reálneho lekárskeho života,“ povedal prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, dekan LF UK v Bratislave.

,,V novej učebni si môžu študenti vyskúšať a natrénovať základné chirurgické zručnosti na modeloch a trenažéroch. Vďaka novej modernej forme vzdelávania sa vedia lepšie pripraviť na budúcu náročnú prax bez stresu a obáv. Nácvik na trenažéroch a práca s chirurgickými nástrojmi tak môžu prebiehať  v pokojnom prostredí pod dohľadom skúsených pedagógov rovnako, ako je to štandardom aj v zahraničí. Jednotlivé zručnosti si môžu nacvičovať na 12 individuálnych pracoviskách,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH a poďakoval občianskemu združeniu „DETSKÁ CHIRURGIA – OZ SLNIEČKO NA CESTE!“, Klinika detskej chirurgie LF UK a NÚDCH  a Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

,,Ústav medicínskeho vzdelávania a simulácií LF UK otvára už piate detašované pracovisko. V priestoroch ústavu sa vzdeláva týždenne okolo 1000 študentov využívajúc simulačnú výučbu na simulátoroch a modeloch, ktorá je modernou a súčasne už neodmysliteľnou formou výučby na lekárskych fakultách. Nová učebňa predstavuje významný krok k rozšíreniu výučby práve na chirurgické zákroky u detských pacientov, ktoré sme doteraz nemohli študentom poskytnúť, zdôrazňuje MUDr. Silvia Hnilicová, PhD., prednostka Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií LFUK.

Učebňa chirurgických klinických zručností bude fungovať na podobnom princípe ako trenažér v autoškole. Budúci lekári musia po skončení štúdia medicíny ovládať základné chirurgické zručnosti ako napríklad vyšetrenie brucha, šitie rán, obväzovú techniku, naprávanie zlomenín, vykonanie hrudnej drenáže, zavádzanie cievky do močového mechúra a podobné. Z etických dôvodov nie je možné učiť sa  všetky tieto výkony na  detských pacientoch. Preto je veľmi dôležité, aby sa medici mohli na takúto prax náležite pripraviť na modeloch a trenažéroch Učebňa bude umiestnená priamo v priestoroch Kliniky detskej chirurgie LF UK, NÚDCH. Bude v nej 12 individuálnych pracovísk, kde sa medici budú zoznamovať s jednotlivými chirurgickými nástrojmi a budú sa učiť ošetrovať a šiť rany na umelej koži. Medici budú mať k dispozícii ďalej vysoko sofistikované trenažéry na vyšetrenie brucha, zavádzanie cievky do močového mechúra, zavádzanie hrudnej drenáže a prístroj na výučbu základov laparoskopie.

,,Vzdelávanie a nadobúdanie praktických zručností sú kľúčovými oblasťami, ktoré medici potrebujú pri svojej každodennej práci. Doba  ide  míľovými krokmi dopredu a práve takáto učebňa prispeje k lepšej príprave budúcich lekárov, hovorí riaditeľka OZ DETSKÁ CHIRURGIA –SLNIEČKO NA CESTE! Lenka Tašková Valicová

simulačná učebňa na klinike detskej chirurgie LFUK

Deň otvorených dverí na Lekárskej fakulte UK v Bratislave prinesie bohatý a nevšedný program

Tlačová správa - V Bratislave, 7. novembra 2023

Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave otvorí svoje brány pre všetkých, ktorí uvažujú o štúdiu medicíny a hľadajú špičkovú vzdelávaciu a vedeckú inštitúciu. Deň otvorených dverí najstaršej a najväčšej lekárskej fakulty na Slovensku sa uskutoční 10. novembra 2023 od 9,00 hod. v priestoroch fakulty a účastníkov čaká mimoriadne bohatý program.

Lekárska fakulta UK v Bratislave svojich študentov vzdeláva v študijných odboroch všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo a jej úsilím je nielen vychovávať výborných odborníkov, ale aj lekárov, ktorí berú svoje povolanie ako poslanie. ,,Boli by sme radi, aby šikovní študenti zostávali študovať v našej krajine a rovnako, aby ostali na Slovensku liečiť pacientov. Na našej fakulte, ktorá pripravuje do praxe viac než polovicu lekárov pôsobiacich na Slovensku, poskytujeme kvalitnú prípravu medikov. Cieľom Dňa otvorených dverí je ukázať uchádzačom, hľadajúcim modernú výučbu a špičkových pedagógov, že u nás sú na správnom mieste,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., MPH, FRCP, FEFIM, dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Uchádzači o štúdium sa počas DoD dozvedia množstvo zaujímavých a potrebných informácií o štúdiu na LF UK. Zástupcovia pedagógov aj študentov im vysvetlia, ako fakulta funguje, predstavia im priestory a dozvedia sa o nových metódach, ktoré používajú pri výučbe. V Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania si budú môcť zažiť nezvyčajné simulácie, s akými sa doteraz isto nestretli.

Vedenie fakulty predstaví účastníkom aj novinku, ktorá ich od budúceho roka čaká. "Od jari 2024 zavádzame nový spôsob prijímacích pohovorov a aj tejto téme sa na Dni otvorených dverí budeme vo veľkej miere venovať, aby naši uchádzači nemali z novinky obavy. Okrem testu z biológie a chémie sme ako nový prvok priradili aj test všeobecných študijných predpokladov, ktorý skúma schopnosť logicky rozmýšľať. Zavádzame aj extra body študentom, ktorí sa umiestnili na významných miestach v konkrétnych olympiádach a iných súťažiach počas strednej školy,“ uviedla prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH, prodekanka LF UK pre 1.-3. ročník študijného odboru všeobecné lekárstvo a pre rozvoj teoretických ústavov. Návštevníci dostanú aj tipy, ako sa na prijímacie pohovory najlepšie pripraviť.

Ďalším originálnym bodom programu DoD bude možnosť si vyskúšať svoj prvý chirurgický steh, s čím návštevníkom pomôžu pedagógovia aj aktuálni študenti. Súčasťou bude aj príležitosť spoznať výnimočných pedagógov, oceňovaných doma aj vo svete a zoznámiť sa so zástupcami študentov, ktorí uchádzačom odhalia napríklad aj zákulisie štúdia a možnosť zúčastniť sa na rôznych mimoškolských aktivitách. Návštevníkov čakajú aj rôzne súťaže.

V prípade záujmu o Deň otvorených dverí Lekárskej fakulty UK z kapacitných dôvodov prosíme uchádzačov o vyplnenie prihlasovacieho formulára cez tento link

pozvánka na Deň otvorených dverí na LFUK

Lekárska fakulta UK v Bratislave dnes privítala nových študentov

Tlačová správa - V Bratislave, 11. septembra 2023

Najväčšia lekárska fakulta, ktorá zabezpečuje viac než polovicu lekárov pre slovenské zdravotníctvo na Slovensku dnes privítala nových študentov medicíny v akademickom roku 2023/2024. Do prvého ročníka študijného odboru všeobecné lekárstvo v slovenskom jazyku sa predbežne zapísalo 340 študentov. Svoj záujem vzdelávať sa v najstaršej vzdelávacej inštitúcii potvrdilo aj 40 študentov zubného lekárstva.   

„Veľmi si vážime pretrvávajúci záujem uchádzačov získať vzdelanie práve na našej fakulte, a to aj v čase, keď mnoho mladých ľudí  zo Slovenska odchádza študovať na zahraničné univerzity. Veríme, že sa rozhodli preto, lebo u nás získajú nielen kvalitné vedomosti založené na najnovších medicínskych poznatkoch, ale spoznajú aj inšpirujúcich ľudí,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Na odbor všeobecné lekárstvo si podalo prihlášku 1 716 uchádzačov o štúdium, na zubné lekárstvo 516 záujemcov. Nových študentov v slovenskom jazyku fakulta aj starší medici dnes oficiálne privítali na podujatí  Freshers´ day 2023.

Akciu určenú pre nastupujúcich medikov zorganizovala Lekárska fakulta UK s Bratislavským spolkom medikov a ŠČAS (Študentskou časťou Akademického senátu LFUK), participovalo na nej približne 100 študentov. Kým pre prvákov študujúcich v anglickom jazyku sa podujatie uskutočnilo včera, novoprijatým študentom, ktorí budú svoje vzdelanie získavať v slovenskom jazyku, sa zástupcovia fakulty, študentov, ale aj minister zdravotníctva prihovorili dnes. „Túto akciu pripravujeme už viac než pol roka. Okrem zaujímavých prednášok a hostí sme sa novým študentom rozhodli priblížiť povolanie, pre ktoré sa rozhodli, aj formou interaktívnych aktivít,“ približuje Roland Tóth, predseda Bratislavského spolku medikov. 

Prváci, ktorých sprevádzali študenti vyšších ročníkov, navštevovali počas podujatia jednotlivé ústavy. V tých teoretických získali predstavu o výučbe na jednotlivých pracoviskách. V rámci Ústavu simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania si mohli vyskúšať odhadovanie diagnóz na digitálnom pacientovi. Pozreli si ukážku laparoskopie.  S podporou starších kolegov z fakulty nováčikovia spravili svoj prvý steh a nacvičili si tvorbu chirurgického uzla. V simulovanej autonehode ošetrovali rôzne typy zranení a naučili sa, ako rozdeľovať pacientov podľa závažnosti zranenia. Prvákom vysvetlili aj ich možnosť vycestovať do zahraničia na vedecké stáže v nemocniciach a laboratóriách. 

„Nastupujúcim študentom sme predstavili aj ŠČAS a ponúkli im možnosť obrátiť sa na svojich študentských zástupcov v prípade, keď na fakulte niečo chcú zlepšiť,“ dodáva Ivan Fuljer, predseda ŠČAS.

Aj keď sa Lekárska fakulta UK v Bratislave dlhodobo snaží udržať si vysokú kvalitu prípravy medikov zavádzaním nových metód výučby, najmä využívaním simulačných technológií, najviac ju trápi kvalita klinického vzdelávania, najmä priestory, v ktorých výučba pri lôžku prebieha. Do mnohých priestorov Univerzitnej nemocnice Bratislava sa investuje len v havarijných prípadoch a chýba nová univerzitná nemocnica.

„Môžeme mať špičkových pedagógov, inovatívne metódy, vynikajúce výsledky vo vede, priateľské prostredie. Ak však nevytvoríme dôstojné podmienky pre klinickú výučbu, nielen študenti, ale aj absolventi nám budú odchádzať do zahraničia,“ dodáva dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave, prof. MUDr. Juraj Payer, PhD.

LF UK vyzýva: Výstavba novej univerzitnej nemocnice musí pokračovať!

Tlačová správa - V Bratislave, 28. júna 2023

Lekárska fakulta UK už po dlhé roky vychováva takmer polovicu slovenských lekárov, tí sa však aktuálne vzdelávajú v takmer havarijných podmienkach. Už takmer 40 rokov čaká Lekárska fakulta UK v Bratislave na vybudovanie špičkovej nemocnice, ktorá by slúžila okrem pacientov aj ako výučbová základňa pre študentov medicíny. Po zastavení výstavby Univerzitnej nemocnice Rázsochy z plánu obnovy by lekárska fakulta na ďalšie dlhé roky prišla o  víziu dôstojných podmienok na výučbu budúcich lekárov. Preto jej zástupcovia apelujú na politikov: je nevyhnutné pokračovať v projekte novej univerzitnej nemocnice v nezmenenej miere z verejných zdrojov.

Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave zabezpečuje viac než polovicu lekárov pre slovenské zdravotníctvo, nielen v Bratislave. Význame sa podieľa aj na vzdelávaní lekárov v rámci ich špecializačného štúdia. Aj keď praktickú časť výučby postupne dopĺňajú inovatívne postupy, vzdelávanie medikov pri lôžkach pacientov sa nedá nahradiť. Hoci budúci lekári získavajú  prax vo viacerých nemocniciach, hlavnú časť skúseností nadobúdajú práve v rámci Univerzitnej nemocnice Bratislava. „Pri stále sa zvyšujúcom tlaku na zvyšovanie počtu a kvality lekárov je smutné, že štát nedokáže zabezpečiť základné podmienky na ich výučbu. Bratislava potrebuje novú univerzitnú nemocnicu pri najstaršej a najväčšej lekárskej fakulte na Slovensku,“ hovorí prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Nová univerzitná nemocnica Rázsochy sa začala stavať koncom osemdesiatych rokov minulého storočia. Hrubá stavba roky chátrala, v roku 2019 sa začalo s búracími prácami. Myšlienka na skorú dostavbu novej univerzitnej nemocnice, spolu so sľúbenými výučbovými lôžkami pre medikov a ďalšími dôstojnými podmienkami na výučbu a výskum, opäť ožila spolu s príchodom financií z plánu obnovy.

Projekt výstavby novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách sľuboval takmer viac ako 800 lôžok určených nielen na liečbu pacientov, ale aj na výučbu medikov. Po zastavení financovania Univerzitnej nemocnice Rázsochy Lekárska fakulta v Bratislave dúfala, že sa prostriedky uvoľnia aspoň na financovanie rekonštrukcie existujúcich zariadení v rámci UNB. „Keďže už roky je na stole plán výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, do aktuálnych budov sa investuje len minimálne, a to takmer výlučne len na sanáciu havarijných stavov. Podmienky na výučbu a liečbu sa tak stávajú neúnosnými a nezodpovedajú požiadavkám modernej medicíny, ktorá by sa v univerzitných nemocniciach mala robiť na najvyššej úrovni,“ vysvetľuje prodekan prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD.

Nevyhovujúce prostredie v rámci nemocníc vnímajú aj študenti, ktorí v rámci procesu akreditácie a poradných orgánov dekana sú členmi Rady pre kvalitu LF a Rád študijných programov a majú právo hodnotiť kvalitu vzdelávacieho procesu. A takto vlastne nastavujú lekárskej fakulte zrkadlo. „Napriek kvalitným pedagógom a lekárom fakulty vnímajú aj študenti priestory, kde prebieha klinická výučba ako neuspokojivé“ hovorí prodekan doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD. Študenti môžu svojím hodnotením výrazne ovplyvniť akreditáciu fakulty. „Lekárska fakulta UK sa dlhodobo snaží udržať si vysokú kvalitu prípravy medikov zavádzaním nových metód výučby, hlavne využívaním simulačných technológií. Žiaľ, kvalitná medicína sa robí a dá sa naučiť pri lôžku pacienta. A tá kvalita klinickej výučby je významne determinovaná priestormi a fungovaním nemocnice, čo my ako fakulta samostatne nevieme priamo ovplyvniť,“ dodáva doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD.

Očakávania študentov sa z roka na rok zvyšujú. Podľa zástupcu študentov je dôvod výberu Lekárskej fakulty UK práve očakávanie, že sa môžu klinicky vzdelávať na špičkových pracoviskách UNB. Pokiaľ táto podmienka nebude naplnená stále viac medikov bude odchádzať študovať a pracovať do zahraničia. A to aj napriek vysokej kvalite pedagógov. „Ľudia sú najväčším bohatstvom na LF UK,“ hodnotí zástupca študentov, Ivan Fuljer, predseda študentskej časti Akademického senátu.

UNB okrem výučby medikov poskytuje špičkovú starostlivosť nielen pre obyvateľov Bratislavy, ale celého Slovenska. Okrem pokračovania výstavby novej nemocnice je nutné, aby výučba prebiehala v dôstojných podmienkach už dnes. Týka sa to nielen výučby, ale rovnako aj poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Aj v prípade, že sa nám podarí sprevádzkovať plánovanú nemocnicu, hovoríme o horizonte 8 až 10 rokov. Dovtedy je nevyhnutná permanentná obnova a rozvoj súčastí UNB, čo si vyžaduje investície už dnes. Toto naša spoločnosť dlhuje pacientom aj študentom,“ uzatvára prof. MUDr. Juraj Payer, PhD., dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.