Diagnostická činnosť
Štandardné terapetické postupy
Kolektív autorov z nášho pracoviska pracoval na týchto štandardných terapeutických postupov:
Kliknutím na odkaz si stiahnete štandard vo formáte PDF.
ŠDTP pre Laboratórnu diagnostiku v klinickej mikrobiológii (.pdf, 294 kB)
Príloha Tabuľka č.1 - Klinická Mikrobiológia (.pdf, 394 kB)
a
Individuálne pripravené perorálne mikrobiálne lyzáty (autovakcíny a stock vakcíny) ako alternatívna liečba chronických a recidivujúcich infekcií, ktorý nájdete v sekcii Nadštandardné služby - AUTOVAKCÍNY
Základná diagnostika: priama diagnostika mikrobiálnych agensov z biologických materiálov.
- Bakteriologická diagnostika aeróbna aj anaeróbna – kultivácia, mikroskopia - v bežnom rutinnom rozsahu. Na požiadanie aj špeciálne vyšetrenia.
- Identifikácia kauzálnych mikrobiálnych agensov z rôznych biologických materiálov: hemokultúra, dýchacie cesty, gastrointestinálny trakt, urogenitálny trakt, likvor, klinický chirurgický materiál, infekcie kože, sekčný materiál.
- Dôkaz toxínov Clostridium difficile.
- Dôkaz pneumokokového antigenu v moči.
- Dôkaz antigénu Helicobacter pylori v stolici.
- U identifikovaných mikrobiálnych agensov sa stanoví citlivosť na antimikróbne látky – kvalitatívna alebo kvantitatívna (minimálna inhibičná koncentrácia - MIC) podľa okolností.
Sérologická diagnostika vírusových ochorení a vybraných bakteriálnych nákaz.
Špeciálna diagnostika: priama mikroskopická diagnostika parazitárnych gastrointestinálnych nákaz
- leptospiry, legionelly – diagnostika na špecializovanom pracovisku s rozsahom pre celú SR
- sledovanie rezistencie na antimikróbne látky a jej mechanizmov u jednotlivých pôvodcov, interpretácia výsledkov s použitím expertného systému. Dôraz na ESBL produkujúce kmene enterobaktérií, meticilín rezistentné stafylokoky, vankomycín rezistentné enterokoky a kmene produkujúce karbapenemázu.
- monitorovanie epidemiologicky závažných kmeňov z hľadiska nozokomiálnych nákaz izolovaných od pacientov ako kauzálnych pôvodcov infekcie, ale aj ako nosičských kmeňov na slizniciach ľudského tela
- odoberanie sterov z prostredia na jednotlivých klinikách, sledovanie účinnosti dezinfekcie
- príprava perorálnych autovakcín na odporúčanie klinického imunológa pre pacientov s chronickými a recidivujúcimi infekciami pri zlyhaní bežnej atb terapie
- diagnostika importovaných črevných parazitárnych nákaz, malárie a ďalších krvných parazitov, kožnej leišmaniózy, kožných myáz
Nadštandardné služby - AUTOVAKCÍNY
Imunomodulačná liečba autovakcínami (stock vakcínami) sa začína v čoraz väčšom meradle využívať na terapiu chronických a recidivujúcich infekcií.
Autovakcína je imunostimulačnou látkou, ktorá aktivuje celulárnu a humorálnu imunitu. Je individuálne špecifická, pretože je pripravovaná z patogénov izolovaných od samotného pacienta. Koncentrácia a dávkovanie sa upravuje podľa jeho klinického stavu a dispozície. Liečebný efekt záleží na mnohých faktoroch, ako je napríklad správna indikácia, zloženie, vhodné individuálne dávkovanie a pod.
Liečbu autovakcínou indikuje lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore klinická imunológia a alergológia, gynekológia a pôrodníctvo, urológia, dermatovenerológia, chirurgia, infektológia, otorynolaryngológia, pneumológia a ftizeológia. Indikujúci lekár plne zodpovedá za posúdenie zdravotného stavu pacienta s ohľadom na správnu indikáciu a kontraindikácie liečby mikrobiálnymi autovakcínami (stock vakcínami).
Liečba nie je vhodná pre tehotné ženy a dojčiace matky, pre pacientov s autoimunitnými chorobami, pre pacientov so závažnými formami imunodeficiencie, počas imunosupresívnej terapie, u pacientov po splenektómii, s malígnymi nádorovými chorobami, s ťažkými chorobnými zmenami krvotvorby, pre pacientov so závažnou hepatopatiou, nefropatiou, so závažnou poruchou funkcie štítnej žľazy, pre pacientov so zlyhávaním obehového systému, pre pacientov s ťažkými formami alergie, pre pacientov s chronickými chorobami vnútoných orgánov, pre pacientov s hypokalciémiou a spazmofíliou a v prípade aktívnej tuberkulózy a mykobakterióz.
POSTUP
Indikujúci lekár odošle odobratý biologický materiál spolu so žiadankou na kultivačné vyšetrenie a s vyplneným „Sprievodným listom na prípravu autovakcíny“ s pečiatkou imunológa. Vhodné je aj do sprievodného listu uviesť konkrétneho patogéna (patogénov), ktoré už boli od pacienta izolované.
Biologický materiál, ako napríklad výter z nosa, tonzíl, z kože, rany a pod., je možné odobrať aj priamo v našom mikrobiologickom laboratóriu. V tomto prípade by sa mal pacient vopred telefonicky dohodnúť na čase odberu. (tel. č. 02/90119315, 02/90119442 ).
Tiež je potrebné, aby pacient laboratóriu poskytol svoje telefónne číslo kvôli prípadnej komunikácii.
Po príprave autovakcíny je pacient telefonicky informovaný kedy by si mohol osobne prísť autovakcínu vyzdvihnúť a súčasne je poučený a spôsobe užívania.
Liečba nie je vhodná aj v čase akútnej infekcie a akútnej exacerbácie infekcie, v čase očkovania a do 8 týždňov po ukončení očkovania.
Výhodou užívania autovakcín je výrazné zníženie počtu atakov ochorenia. Napomáha ku skráteniu a zmierneniu priebehu daného ochorenia a vedie ku zníženiu spotreby antibiotík. Ďalšou výhodou autovakcín je minimum vedľajších účinkov a čo je dôležité, znáša sa aj s inou medikáciou.
Pokiaľ liečbu autovakcínou indikuje lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore klinická imunológia a alergológia, príprava mikrobiálnej autovakcíny a stock vakcíny je plne hradená zdravotnou poisťovňou.
Pokiaľ liečbu autovakcínou indikuje lekár s inou špecializáciou (viď uvedené vyššie) prípravu mikrobiálnej autovakcíny a stock vakcíny plne hradí pacient.
Bližšie informácie Vám radi poskytneme na e-mailovej adrese.
Štandardy klinická mikrobiológia
Kolektív autorov z nášho pracoviska pracoval na týchto štandardných terapeutických postupoch:
Kontrola kvality diagnostickej činnosti
Diagnostická činnosť pracoviska je priebežne kontrolovaná v rámci externej kontroly kvality
- Zabezpečenie externej kontroly v oblasti bakteriológie, mykológie, parazitológie a sérológie 2 - 4 krát ročne
- Identifikácia, stanovenie citlivosti, mechanizmy rezistencie, interpretácia výsledkov.
- Certifikáty zasielané 1 x ročne.
- e-mailová adresa fínskej stránky kontroly
Úrad verejného zdravotníctva SR
- Kontrola kvality laboratórneho stanovenia citlivosti na antibiotiká - kruhové vzorky 4 x ročne.
- Certifikáty zasielané 4 x ročne.
- Identifikácia vybraných pôvodcov EARS – net (European Antimicrobial Resistance Surveillance Network)
- Certifikáty zasielané 1 x ročne