Rozvojový program pre vedcov a študentov

Challenger Science

Program Challenger Science vznikol so zámerom podporiť podnikavosť vedcov a vedkyne na Slovensku. Účastníkom z rôznych vedeckých disciplín pomôže rozpoznať príležitosti prenosu vedeckých poznatkov do praxe a ich dopadu na spoločnosť. Aby mohli vedci a vedkyne vlastné inovatívne vízie a nápady dostať do komerčnej sféry a pracovať na svojom sebarozvoji, na ich ceste im pomôžu experti na túto oblasť. Učiť sa budú formou praxe, súčasťou vzdelávania bude aj budovanie mäkkých zručností.

Zážitkový vzdelávací program Challenger Science začína v septembri 2024, bude trvať 12 týždňov a je pre všetkých účastníkov zadarmo. Ak máte záujem, využite príležitosť a prihláste sa do 12.7.2024 cez tento link. Nezabudnite pridať aj svoj motivačný list. Účastníkov programu vyberie odborná komisia.

Pre koho je program určený?

Prihlásiť sa môžu študenti doktorandského štúdia na slovenskej vzdelávacej alebo výskumnej inštitúcii a seniorní výskumní pracovníci na slovenskej vzdelávacej alebo výskumnej inštitúcii. Vítaní sú teda aj vedci a doktorandi z Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Prihlášku môžu podať jednotlivci aj tímy. V prípade, že sa účastník hlási ako jednotlivec, môže si vytvoriť tím s inými účastníkmi.

Čo všetko na účastníkov čaká?

Veľmi bohatý program! Osobne i online sa zúčastnia na zaujímavých workshopoch, k dispozícii budú mať individuálny koučing alebo mentoring a diskutovať budú s úspešnými vedcami a podnikateľmi. Na záver ich čaká slávnostný program a po skončení prepojenie účastníkov na podporné organizácie, iniciatívy a networking.

Na druhej strane sa od účastníkov očakáva aktívna účasť na pravidelných workshopoch a individuálnych stretnutiach. Počas týždňa im to zaberie 2-3 hodiny, plus čas vyhradený na networking a individuálnu prácu.

Ako sa prihlásiť?

Základnou podmienkou je vyplniť do 12. júla 2024 formulár na stránke a odoslať motivačný list, v ktorom zhrniete vašu motiváciu. Súčasťou motivačného listu bude aj stručný popis vášho výskumu, 5 slajdov v Power Pointe alebo 700 slov vo Worde. V júni prebehol aj informačný webinár, v ktorom organizátori zodpovedali všetky otázky a vysvetlili podrobnosti, záznam z neho a prezentáciu si môžete pozrieť TU!!! Prihlášky bude hodnotiť komisia. Výsledky budú zverejnené 15. augusta 2024.

Koho kontaktovať v prípade otázok?

Prípadné otázky k programu môžete zasielať na e-mailovú adresu adam.bystron@civitta.com alebo telefonicky na čísle 0948 954 876.

Aktivity LF UK v Challenger Science programe

V rámci horeuvedeného programu, ktorý bude bežať pre vybranú skupinu prihlásených výskumníkov, pripravuje LF UK v Bratislave otvorené aktivity, zamerané na oblasť zdravia. Tieto aktivity budú prístupné pre všetkých záujemcov.

Je to možné aj vďaka grantu z Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT) Health a partnerstvu s poradenskou spoločnosťou v oblasti inovácií CIVITTA.  Aktivity budú určené pre tých, ktorí chcú premeniť svoje vedecké objavy a vynálezy na praktické aplikácie a úspešné podnikateľské projekty.

„Cieľom pilotného projektu je pripraviť skúsených vedeckých pracovníkov na slovenských vzdelávacích alebo výskumných inštitúciách a študentov doktorandského štúdia na to, aby výsledky svojho bádania dokázali pretaviť do praxe,“ hovorí profesor Peter Valkovič, prvý prodekan LF UK v Bratislave pre zastupovanie dekana a prodekan pre grantovú problematiku. Aktivity na zvýšenie povedomia o možnostiach komercializácie v oblasti zdravia budú zahŕňať napríklad  otvorené semináre o biomedicínskom výskume s možnosťou získania certifikátu, seminár o moderných trendoch, potrebách a úspešných príkladoch z praxe, ako aj vzdelávanie o patentovom procese a stratégii, ktoré zrealizuje renomovaná nemecká firma v oblasti patentového práva.

Vyvrcholením aktivít organizovaných LF UK a CIVITTA bude Health Innovation Day. Toto podujatie, ktoré sa uskutoční 3. decembra 2024, bude venované inšpiratívnym prednáškam a networkingovým príležitostiam pre všetkých záujemcov z oblasti zdravia a prírodných vied.

Postupne budeme prinášať podrobné informácie o uvedených aktivitách, aby sa výskumníci a študenti z LF UK mali možnosť zapojiť a získať nové poznatky a pohľady v tomto unikátnom pilotnom programe.

Report - EIT Health project


Podujatie o inováciách v oblasti zdravia spojilo výskumníkov, pedagógov LF UK aj študentov

Konferencia „Health Innovation Day“, ktorá bola vyvrcholením aktivít Lekárskej fakulty UK v Bratislave a partnera Civitta v rámci projektu podporeného z EIT Health grantu, potvrdila, že na Slovensku máme mnoho múdrych a šikovných ľudí.

Chceme, aby sa inovácie na Slovensku aj vyvíjali, nielen nakupovali. A myslíme si, že veda a vzdelávanie môžu byť odpoveďou na celosvetový tlak na zdravotné systémy a na problémy v zdravotníctve. Aj preto  sme na Lekárskej fakulte UK v Bratislave dali dokopy múdrych a šikovných ľudí zo Slovenska, aby nám ukázali, ako na to. Konferencia „Health Innovation Day“, ktorá sa uskutočnila 3. decembra 2024 vo Vedeckom parku UK, spojila úspešných, vzdelaných, skúsených i začínajúcich výskumníkov, podnikateľov, pedagógov a študentov.

Podujatie prinieslo mnoho užitočných informácií. Pre tých, ktorí sa na ňom nemohli zúčastniť, ponúkame aspoň niektoré z nich.

Myslíte, že predmet pre lekárov „Úvod do vedy“ je len pre tých, ktorí chcú robiť vedu? Ani zďaleka nie. Je určený predovšetkým pre budúcich lekárov, ktorí majú svoje rozhodnutia opierať o vedecky podložené dôkazy. V rámci svetoznámej medicínskej databázy UpToDate má každý lekár 5 minút konzultácií medicínskeho problému zdarma. Peter Celec, vynikajúci vedec a pedagóg na LF UK, poskytol vo svojej prednáške na podujatí aj ďalšie zdroje, v ktorých sa dajú hľadať vedecké dôkazy, ktoré prinášajú riešenia do zdravotnej starostlivosti.

Vedeli ste, že máme na Slovensku vedca, ktorý sa zaoberá tým, ako pomôcť pacientom s diabetom a pritom nejde o injekcie inzulínu? Jeho výskum sa týka „Advanced therapy medicinal products“ (ATMPs), konkrétne transplantácie pankreatických ostrovčekov. Táto terapia na Slovensku ešte nebola zavedená do zdravotnej starostlivosti. V prípade práce Igora Lacíka z Ústavu polymérov SAV nejde  „len“ o transplantáciu buniek. Tieto bunky sú obalené v špeciálnom polymére, ktorý umožní, že pacient nemusí dostávať imunosupresívnu liečbu a ostrovčeky produkujú inzulín priamo v jeho tele.

Zuzana Košutzká, vedúca Centra pre extrapyramídové ochorenia pri II. neurologickej klinike LF UK a UNB, sa vo svojej výskumnej práci zaoberá prevenciou pádov u seniorov – problémom, ktorý môže viesť k vážnemu zhoršeniu zdravotného stavu a predčasnej smrti. Na konferencii nám priniesla informácie o využití technológií a biomarkerov v neurológii.

Môže byť nádorové tkanivo, ktoré sa získava pri operáciách, cenným zdrojom pre vývoj inovatívnych in vitro bunkových modelov? Na konferencii sa Ján Strnádel z JLF UK v Martine z laboratória Cellphie podelil o fascinujúce poznatky o tom, ako môže byť to, čo niektorí považujú za biologický odpad, pre iných pokladom. Zameriava sa na využitie tkanivového materiálu na aplikovaný výskum neurodegeneratívnych ochorení (ako ALS a DMD) a duktálneho adenokarcinómu pankreasu prostredníctvom pokročilých techník 3D kultivácie a reprogramovania buniek na indukované pluripotentné kmeňové bunky.

Zriedkavé ochorenia vedia poriadne potrápiť dotknuté rodiny aj lekárov. Málokto sa chce zmieriť s tým, že jeho dieťa je odsúdené na doživotnú opateru a vozík. S pokrokom sekvenačných technológií sa aj zriedkavé choroby, ktoré majú pôvod v génoch, vedia identifikovať a liečbou môže byť prekvapivo aj lacný liek. Genetické ochorenia však môžu odhaliť len genetické testy. Matej Škorvánek z LF UPJŠ a UNLP v Košiciach nám ukázal, ako sa pomocou dnes už cenovo veľmi dostupných genetických analýz dá dosiahnuť, aby na vozík odsúdené dieťa žilo život bežného tínedžera, ktorý sa nielen postavil, ale na vlastných nohách aj behá.

O tom, čo je epidemiológia a čím sa zaoberá, sme sa počas pandémie zblízka dozvedeli my všetci viac, než sme vôbec chceli. Alexandra Bražinová, prodekanka na LF UK v Bratislave, sa vo svojom výskume orientuje na epidemiológiu infekčných a neinfekčných chorôb. Porozprávala nám o tom, aká dôležitá je pri jej práci  spolupráca, kritické myslenie a aj o tom, že nám dôkladné poznanie príčin úmrtí a chorobnosti pomôže prežiť viac rokov v zdraví.

Marek Schnitzer je z firmy Biomedical Engineering, ktorá bola jednou z prvých, ktorá zaviedla využitie 3D tlače na medicínske implantačné účely. Navrhli a vyrobili stovky personalizovaných kostných náhrad ľudského tela a dodali vyše 70 000 kusov sériových implantátov nadnárodným spoločnostiam. Firma nedávno získala projekt  v rámci prvého dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI) v oblasti zdravotníctva ako jedna z dvoch slovenských firiem. Na konferencii sme videli, ako môže vyzerať budúcnosť vývoja a výroby tkanív a orgánov. LF UK pripravuje spoluprácu s touto spoločnosťou.

Doma je málokto prorokom a v prípade Norberta Žilku a slovenskej vakcíny proti Alzheimerovej chorobe to sedí ako vyšité. Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV, vedecký riaditeľ biotechnologickej spoločnosti AXON Neuroscience a odborník na neurovedu a imunológiu vie niečo o plávaní proti prúdu a vytrvalosti. Na „Health Innovation Day“ s nami zdieľal príbeh slovenskej vakcíny proti demencii. Ešte o nej budeme počuť.

Jeden z najvýznamnejších súčasných slovenských klinických onkológov Michal Mego z LF UK a NOÚ je nielen výborný lekár, ale je prototypom lekára - výskumníka. Ukázal nám, že jeho práca a výskum nových biomarkerov prispieva k zlepšeniu prognózy pacientov s nádorovými ochoreniami semenníkov, diagnózy, ktorá je najrozšírenejšou formou rakoviny u mužov medzi 18 a 35 rokov. Poukázal aj na to, že akademické klinické skúšania a systémová podpora jednotiek klinického výskumu v nemocniciach sú vhodnou cestou na to, aby sa vedecké poznatky dostali čo najrýchlejšie do zdravotnej starostlivosti.

Aj na Slovensku zomiera najviac ľudí na srdcovo-cievne ochorenia. Napríklad skorá detekcia infarktu a okamžitá vhodná intervencia nielen zachraňuje život v danej chvíli, ale zabráni aj nenávratnému poškodeniu srdcového svalu, ktoré do piatich rokov môže viesť k úmrtiu pacienta. Finančná stránka skorej a spoľahlivej detekcie sa dá samozrejme spočítať v číslach, ale ľudská stránka je nevyčísliteľná. PM Cardio na báze AI od slovenského startupu Powerful Medical je nasadený v mnohých amerických a európskych nemocniciach, ambulanciách či záchranných systémoch. Aj o tom, čo bráni slovenskému zdravotníctvu výrazne profitovať z klinicky podloženej, prvej na svete svojho druhu platformy, certifikovanej ako zdravotnícka pomôcka triedy II(b), nám porozprával spoluzakladateľ startupu Martin Herman.

Na záver konferencie sme sa rozprávali aj s  mladými účastníkmi, ktorí boli nadšení, že mohli na jednom mieste stretnúť toľko výnimočných ľudí. Spolupráca, integrita, vytrvalosť a tvrdá práca  sú predpokladom  excelentných výsledkov, na ktoré môžeme byť na Slovensku hrdí a naši spíkri to svojou prácou len potvrdili. Ich rôznorodé a zaujímavé prednášky a príbehy na konferencii „Health Innovation Day“  môžu byť pre nás všetkých motiváciou a inšpiráciou.

Prezentácie:

1. Kosutzka_využitie technologii v neurologii

2. Lacik_Health Innovation Day

3. Martin Herman_Health Day

4. Michal Mego_Health Inovation Day 2024

5. Skorvanek_Inovacie v genetickej diagnostike

6. Brazinova Health Innovation day

7. Celec_Úvod do vedy



 
 
 
 
 
 
 


IP Matters

What are IP rights good for and why should we generate them? What is a patent and how does a patent look like?  What are the differences in patenting in Europe versus the US?  What is IP strategy? Don't miss out on the next exceptional seminar, designed for students and researchers! The seminar will be presented by the experts from Germany in English language.

The third hybrid two-day event organized by the Faculty of Medicine of Comenius University in Bratislava with the partner Civitta is dedicated to an important area of protection of Intellectual Property (IP) Rights (in particular patenting), in the field of applied health research, including biomedicine. The seminar will take place on November 4-5, 2024, from 9:00 AM to 3:00 PM, at the Science Park Comenius University, Ilkovičova 8, Bratislava. If you are interested in attending in person, please register as soon as possible, as the number of on-site participants is limited.

Programme and lecturers

The specialized event in the field of health is part of the Challenger Science program for scientists, which runs from September 2024. The events are co-financed by the EIT Health grant. The community partner of the project is represented by www.mladilekari.sk

Prezentácie

  1. IP matters_Advanced_Bratislava 2024
  2. IP matters_Beginner_Bratislava2024

Záznamy

  1. Video 4.11.2024
  2. Video 5.11.2024 


Biomedicínsky výskum v kocke

Zaujíma vás biomedicínsky výskum? Chcete poznať bližšie, akou legislatívou sa riadi? Tiež, ako ho správne naplánovať a vyhodnocovať? Využite príležitosť a príďte si vypočuť prednášky odborníkov, ktorí majú s biomedicínskym výskumom bohaté skúsenosti a vedia vám poskytnúť cenné informácie.

Dvojdňový seminár z podujatí Health Track, ktorý je venovaný biomedicínskemu výskumu, pripravila Lekárska fakulta UK v Bratislave s partnerom Civitta a uskutoční sa v dňoch 17. až 18. októbra od 9. 00 do 15. 00 hod. vo Vedeckom parku UK na Ilkovičovej 8 v Bratislave

Prvý deň je seminár venovaný základom legislatívy terminológie biomedicínskeho výskumu. Pozrieme sa bližšie na Zákon č. 576/2004 Z. z. (tzv. zákon o zdravotnej starostlivosti) a zákon č. 362/2004 Z. z. (tzv. zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach). Dozviete sa všetko o etike biomedicínskeho výskumu a publikačnej etike a tiež, ako „trekovať“ dáta. Počas druhého dňa  vám zase odborníci poradia, ako optimálne pripraviť plán biomedicínskeho výskumu, nastaviť si ciele, dizajn, či spracovať dáta.

Bližšie informácie:

Program

Prednášajúci

Prezentácie prednášajúcich

  1. Uvodny slide
  2. Biomedicínsky výskum Kovacova K Final
  3. DataBiomedicalResearch
  4. Medical Writing
  5. How_to_Plan_Biomedical_Research
  6. Data_Processing_and_Statistics

Záznamy:

  1. Video 17.10.2024
  2. Video 18.10.2024

Druhý hybridný event v oblasti zdravia je súčasťou zážitkového programu pre vedcov Challenger Science, ktorý prebieha od septembra 2024.  Eventy sú spolufinancované z EIT Health grantu. Komunitným partnerom projektu sú mladilekari.sk.


Inšpiratívne príbehy pre inovácie v medicíne a medicínskom vzdelávaní

Nenechajte si ujsť zaujímavé prednášky od odborníkov z Lekárskej fakulty UK v Bratislave a externého prostredia, ktoré vás môžu povzbudiť, aby ste svoje vedomosti, výnimočné vedecké nápady či zručnosti pretavili do praktického využitia v zdravotnej starostlivosti. Kým sa vaša idea stane realitou, budete musieť zdolávať rôzne prekážky. Skúsenosti tých, ktorí si touto cestou už prešli, vám však môžu významne pomôcť. Cesta k cieľu nebude krátka, ani ľahká, ale môžeme vám sľúbiť, že bude kreatívna a obohacujúca. Odborníci, ktorí sa s vami podelia o svoje príbehy, už majú za sebou mnohé úspechy. Veríme, že budú inšpirovať aj vás.

Prvý hybridný event s inšpirujúcimi prednáškami sa bude konať 2. októbra 2024 vo Vedeckom parku UK na Ilkovičovej 8 v Bratislave. Pripravila ho Lekárska fakulta UK v Bratislave v spolupráci s partnerom Civitta. Tak, ako aj ostatné eventy zo série Health Track, ktoré bežia od septembra 2024, je otvorený všetkým so záujmom o oblasť medicíny, zdravia a inovácií. 

Dozviete sa na ňom, ako si môžu mladí chirurgovia natrénovať operácie, ktoré sa tak často nerobia v chirurgických centrách. Odpovieme, či má vzdelávanie lekárov prebiehať inak ako v minulosti. Pozrieme sa inak na terapeutické oligonukleotidy a ukážeme si, čo všetko dokážeme v ľudskom tele nahradiť z 3D tlačiarní a ako sa úspešne využíva 3D a 4D tlač v zubnom lekárstve.

Program

Vizitky prednášajúcich

Prezentácie prednášajúcich

  1. Uvodny slide
  2. Civitta_EITH_Overview_102024
  3. Razga 2024
  4. 3D TLAČENÉ SYNTETICKÉ MODELY URČENÉ NA TRÉNING MINIMÁLNE INVAZÍVNEJ DETSKEJ CHIRURGIE
  5. Biomedical engineering_SK_verzia
  6. Ucime komunikaciu a etiku dobre_Kolesarova

Záznamy:

  1. Video 2.10.2024