Informácie pre rodičov a pacientov

Dieťa s poruchou sluchu - KNIHA PRE RODIČOV

 Na Slovensku sa ročne narodí približne 200 detí s poruchou sluchu, až 90 % z nich počujúcim rodičom. Nová situácia mnohých zaskočí, pričom prvé mesiace sú pre vývoj dieťatka mimoriadne dôležité. Pomôžte rodičom nepočujúcich detí získať informácie a pomoc včas.Na Slovensku vznikla unikátna dvojdielna kniha Máme dieťa s poruchou sluchu, jediná za posledných 10 rokov. Rodičom odpovedá na množstvo praktických otázok a objasňuje prvé roky v živote nepočujúceho dieťatka. Publikácia vznikla vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis a je k dispozícii bezplatne tu: http://bit.ly/nepocujuce_dieta. Pomôžte rodičom nepočujúcich detí získavať informácie včas. Kniha je veľkou pomocou, ale osobné rozhovory, stretnutia, povzbudenia, ktoré rodičia dostávajú spolu s knihou cez Nepočujúcedieťa.sk sú rovnako dôležité. Každý Váš dar pomôže šíriť odvahu a radosť z detí, ku ktorým si rodičia potrebujú nájsť novú cestu. Ak darujete aspoň 18,35 eur, z vďačnosti vám knihu pošleme aj ku vám domov. Viac o projekte.

Objednávanie na ambulantné vyšetrenie

Objednávanie na ambulantné vyšetrenie: 

1) cez online ambulantný rezervačný systém NÚDCH: https://rezervacie.dfnsp.sk/

2) telefonicky v čase: 7:00 - 8:30 alebo 13:00 - 14:30 na tel. čísle: 02 /59371 132

<output>Ambulantné vyšetrenie: 02 / 59371543, 576</output>

<output>Ambulantné vyšetrenie: 02 / 59371543, 576</output>

Odborné usmernenie pre včasnú diagnostiku poruchy sluchu u novorodencov a detí

Starostlivosť o dieťa po endoskopickej adenotómii v celkovej anestézii

Milí rodičia!

Po vybratí zväčšenej nosohltanovej mandle v celkovej anestézii je veľmi dôležité vedieť, ako sa postarať o dieťa po operácii, aké stavy môžu po operácii nastať, čo je vhodné jesť a piť, aká je správna technika smrkania.

Po operačnom zákroku nie je vhodné, aby dieťa cestovalo domov hromadným dopravným prostriedkom a vystavovalo sa tak zvýšenému riziku infekcie. Najvhodnejšie je použiť na odvoz dieťaťa osobným autom, v ktorom sú dve dospelé osoby, aby jedna sa mohla venovať riadeniu motorového vozidla a druhá sa starala o dieťa, keby náhodou po ceste zvracalo alebo malo iné zdravotné problémy.

Po príchode domov dieťa uložíme do postele a dáme mu vypiť vlažný sladký čaj, ale bez citróna. Ak má bolesti hrdla, dobre mu urobí studený vlhký obklad na krk. Väčšina anesteziológov odporúča 2-3 dni po operácii pravidelné užívanie Panadol sirupu a Nurofen sirupu striedavo každých 4-5 hodín (príklad: Panadol o 4-5 hodín Nurofen, o ďalších 4-5 hodín Panadol....). V noci kvôli týmto liekom netreba budiť dieťa. Pokiaľ sa zobudí na bolesť alebo teplotu v noci, samozrejme dávku Panadolu alebo Nurofenu podáme.

Po operácii je potrebné merať telesnú teplotu aspoň 2-3x denne, v prípade zvýšenej alebo vysokej teploty viackrát. Zvýšená teplota (do 37,5 st.C) v deň operácie a na druhý deň je normálny jav, nakoľko dieťa nejedlo, nepilo, krvácalo počas zákroku a malo stres z operácie. Ak teplota pretrváva 3-4 dni, treba vyhľadať ORL-lekára alebo pediatra, ktorý dieťa vyšetrí a rozhodne o prípadnej celkovej antibiotickej liečbe.

Prvé dni od operácie je potrebné kontrolovať krvácanie z nosohltana. Vhodná je kontrola v deň operácie, keď dieťa ide spať, keď idete vy spať a v noci okolo 2.-3. hodiny nad ránom. Teda 3x skontrolovať krvácanie v deň operácie a každý deň ráno a večer až do kontroly u lekára. Ako? Zasvietiť si do hrdla baterkou, zatlačiť jazyk rúčkou lyžice nadol a pozrieť, či sa tam nenachádza koagulum (zrazená krv). Ak nie ste si istí, či je to krv, necháme dieťatko vysmrkať nos, prípadne ak nevie smrkať, tak vypľuť sliny na vreckovku. Ak je na nej čerstvá krv, je potrebné tento stav konzultovať s lekárom, vyhľadať detskú ORL pohotovosť, resp. oddelenie, na ktorom vaše dieťa operovali.

Strava po operácii by mala byť vlažná, mäkká, kašovitá a hlavne nekyslá. Jedlá a nápoje by nemali obsahovať kyslé, konzervačné prostriedky ako sú napr. kyselina citrónová v domácich sirupoch, horčici a kečupe. Nesmú sa jesť citrusové plody, džúsy a šťavy. Kyslé sa nesmie jesť preto, že hrozí riziko krvácania. Dieťa má piť dostatočné množstvo vhodných tekutín (napr. repíkový, šalviový, kamilkový čajík s medom atď).

Až do kontroly by dieťa nemalo skákať, behať, naháňať sa, športovať ani chodiť do kolektívu, malo by mať pokojový domáci režim. V domácom ošetrení by malo byť najmenej 5-7 dní, po týchto dňoch krátka prechádzka okolo domu, ale určite nie žiadne iné aktivity, len ľahké nenáročné krátke prechádzky. Neodporúčame ani prijímať návštevy a vodiť dieťa medzi ľudí (najmä nie do obchodov, kina, divadla atď.), kde je zvýšené riziko infekcie a tým aj krvácanie. 

V rámci pooperačnej starostlivosti musíme dbať na zvýšenú hygienu ústnej dutiny. Vhodné sú výplachy úst repíkovým alebo šalviovým odvarom, prípadne iným dezinfekčným prostriedkom hlavne po jedle. Dieťa si musí pravidelne čistiť zuby a častejšie si umývať ruky, aby neochorelo a tým sa nezvýšilo riziko krvácania po operácii.

Následné stavy, ktoré môžu/ale nemusia vzniknúť po operácii sú choroba – nádcha, kašeľ s teplotou, zápach z nosa alebo úst a bolesti krku imitujúce „seknutie“ v krku. Posledné dva stavy súvisia s koaguláciou v nosohltane počas operácie (zastavením krvácania elektrickou pinzetou).  Bolesť resp. „seknutie“ v krku riešime opätovným podávaním Panadolu a Nurofenu striedavo á 4 hod., prípadne aj teplým suchým obkladom napr. vatou uloženou v bavlnenej šatke alebo fleesovým šálikom. Obvykle po 4 -5 dňoch tieto stavy ustúpia. Všeobecne platí, že pokiaľ je zápach z úst/nosa, dovtedy nie je zhojená operačná rana v nosohltane, a preto treba dodržiavať pooperačný režim až do vymiznutia zápachu.

Pri nedodržaní odporučených rád by mohlo pooperačný stav skomplikovať krvácanie. Prejaví sa pľutím, vykašliavaním alebo i vracaním čerstvej (červenej) alebo natrávenej (čiernej) krvi, alebo začne dieťa krvácať aj z nosa. Krvácanie môže byť aj život ohrozujúce, preto treba vždy vyhľadať kompetentného odborného ORL – lekára, najlepšie na ORL ambulancii v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave alebo na oddelení, kde bolo dieťa operované.

Technika správneho smrkania je takáto: dieťaťu priložíme na nos papierovú rozloženú vreckovku, prstom zatlačíme jednu nosovú dierku a vyzveme dieťa, aby sa silno vysiakalo. Tým sa vyprázdni obsah neupchatej polovice nosa. Takým istým spôsobom sa vyčistí aj druhá strana nosovej dutiny. Smrkanie treba opakovať dovtedy, pokiaľ nie je nos čistý, nezahlienený a dýchanie cez nos je úplne voľné.

Kontrolné vyšetrenie určí ošetrujúci lekár a/alebo operatér, najčastejšie na 10.-14. pooperačný deň, kedy už je zhojená operačná rana.
Ak napriek úspešnej operácii dieťa nedýcha cez nos, ale cez ústa, je potrebné začať s nácvikom správneho dýchania cez nos a upozorňovaním, aby si zavrelo ústa. Vhodné hravé spôsoby sú: nafukovanie balónika, vyfukovanie mydlových bubliniek, pitie nápojov slamkou, fúkanie do vatovej loptičky a iné. Príčinou dýchania cez ústa je ochabnuté svalstvo tváre a zlý návyk.
Ak do jedného mesiaca po operácii dieťa neurobí pokrok v správnom dýchaní cez nos, je potrebná opätovná kontrola na ORL ambulancii. Tu lekár rozhodne, kam sa odošle dieťa na nacvičovanie správneho dýchania. 

MUDr. Alena Staníková, PhD.