II. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny LF UK a OÚSA
Základné informácie
Klinika zabezpečuje liečebno-preventívnu starostlivosť poskytovaním anestéziologickej starostlivosti a krátkodobej, resp. dlhodobej resuscitačnej starostlivosti.
Ako pracovisko LFUK sa podieľa na pedagogickej činnosti v oblasti pregraduálneho štúdia lekárskych smerov i v rámci prípravy pred špecializačnými skúškami.
Klinika zabezpečuje výučbu predmetov:
- Anestéziológia a intenzívna medicína pre zahraničných študentov všeobecného lekárstva
- Prvá pomoc pre poslucháčov prvého ročníka zubného lekárstva, slovenských a zahraničných študentov
- Anestetiká a sedatíva pre 3. ročník zubného lekárstva, slovenských a zahraničných študentov
- Klinická anesteziológia pre 5. ročník všeobecného lekárstva slovenských študentov
- Resuscitológia pre 5 ročník všeobecného lekárstva zahraničných študentov
Od roku 2014 Klinika zabezpečuje post-graduálne – špecializačné štúdium v odbore Anestéziológia a intenzívna medicína na LF UK v Bratislave, v súčasnosti je v príprave vyše 50 lekárov budúcich anestéziológov.
Do roku 2023 špecializačnú skúšku z odboru AIM úspešne absolvovalo a diplom anestéziológa získalo 20 lekárov Slovenskej republiky.
História a súčasnosť
II. Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny LFUK a OÚSA bola založená 3. septembra 2008 za obojstrannej podpory a súhlasu vedenia OÚSA a dekana LF UK prof. MUDr. Petra Labaša, CSc. Celý proces ustanovenia kliniky začal už na jeseň roku 2007 z iniciatívy doc. MUDr. Romana Záhorca, CSc.
Na štatúte kliniky, na ideovom naplnení funkcií kliniky, na jej duchovnom obsahu ako vysokoškolskej vzdelávacej ustanovizne pre medikov a budúcich anestéziológov sa svojimi radami a skúsenosťami zaslúžil profesor Dr. Juraj Švec, DrSc. Prednostom kliniky sa stal doc. MUDr. Roman Záhorec, CSc, odborní asistenti MUDr. Daniel Cintula, MUDr. Tomáš Veselovský a MUDr. Jana Šimková.
Lôžková časť klinky sa skladá z dvoch veľkých miestností so šiestimi a troma lôžkami, izolačná septická izba má jedno lôžko s hygienickou časťou. Klinika je vybavená modernou anestéziologickou a intenzivistickou technikou, používa moderné spôsoby anestézie a intenzívnej terapie.
Klinika plní liečebno-preventívne, pedagogické a osvetové funkcie, ako aj vedecko-výskumnú činnosť s publikačnou aktivitou. Liečebno-preventívna činnosť zahŕňa vykonávanie anestézie pre približne 3800 onkologických pacientov za rok. Intenzívna pooperačná starostlivosť je vykonávaná pre približne 900 pacientov jednotky intenzívnej starostlivosti a plnú resuscitačnú a intenzivistickú starostlivosť poskytujeme pre asi sto kriticky chorých pacientov ročne. Anestézie sa vykonávajú na šiestich operačných stoloch, intenzívna medicína na desiatich lôžkach. Na klinike je nepretržitá resuscitačná služba pre pacientov OúsA.
Klinika zabezpečuje výuku pre poslucháčov všeobecného lekárstva LFUK v predmete anestéziológia a intenzívna medicína a v predmete prvá pomoc pre poslucháčov zubného lekárstva. Veľkú obľubu si získal povinne voliteľný predmet klinická anestéziológia. Každoročne obhajuje viacero poslucháčov LF UK svoje diplomové práce v predmete anestéziológia a intenzívna medicína.
Doc. MUDr. Roman Záhorec, CSc. je garantom predmetu anestéziológia a intenzívna medicína pre špecializačné štúdium na LFUK v Bratislave, je tiež školiteľom doktorandov - anestéziológov na LFUK v Bratislave a JLF UK v Martine. PhD. po obhájení dizertačnej práce úspešne získali traja doktorandi : MUDr. Š. Krbila, MUDr. M. Griger a MUDr. P. Sklienka.
Klinika získala od Ministerstva zdravotníctva SR akreditáciu na vykonávanie špecializačného štúdia v špecializačnom odbore anestéziológia a intenzívna medicína od 17. septembra 2014. V súčasnosti vykonáva špecializačné štúdium a kurzy 48 lekárov, budúcich anestéziológov -intenzivistov. Za 5 rokov sme vychovali a špecializáciu v odbore AIM získali 20 lekári SR !
V rámci vedecko-výskumnej činnosti sa klinika venuje špecifikám anestézie u onkologických pacientov. V spolupráci s anestéziológmi z LF Karlovej univerzity Praha sme pripravili a vydali učebnicu - monografiu Anestézia a perioperačná starostlivosť v onkológii. Viac ako pätnásť rokov sa zamestnanci pracoviska zaoberajú problematikou syndrómu sepsy, jej diagnostikou a liečbou, ako aj novými spôsobmi anestézie a perioperačnej starostlivosti, poruchami kognitívnej dysfunkcie po anestézií.
Od roku 2023 zavádzame do klinickej praxe projekt ERAS – kvalitnej a bezpečnej perioperačnej starostlivosti pre onkochirurgických pacientov. II. KAIM LFUK sa aktívne zapojila do medzinárodnej akademickej spolupráce na výskume sepsy s Univerzitami stredoeurópskych krajín V4 , Chorvátska a Slovinska s názvom projektu SepsEast.
Roman Záhorec, Marec 2023
Klinická činnosť
Ambulantná časť:
Anestéziologická ambulancia vykonáva predoperačné konziliárne vyšetrenia, premedikácie, ako aj konzultácie v pracovných dňoch (tel. číslo: 02/3224 9777) :
Pondelok 8:00 - 14:00
Utorok 9:00 - 14:00
Streda 9:00 - 14:00
Štvrtok 9:00 - 14:00
Piatok 8:00 - 12:30
Lôžková časť:
Na lôžkach sa poskytuje intenzívna a pooperačná starostlivosť pre onkologických pacientov. Oddelenie poskytuje konzultácie v oblasti nutričnej podpory, enterálnej a parenterálnej výživy, ako aj pri zvládnutí chronickej malígnej bolesti.ň
Oddelenie intenzívnej medicíny má v súčasnosti 13 lôžok, z toho 4 intenzivistické lôžka a 6 lôžok onkologickej JIS. KAIM má 1 lôžko na izolačnej- septickej izbe a 3 lôžka na post- anestetickej prebúdzacej izbe.
Anestéziologická časť:
U hospitalizovaných pacientov poskytuje všetky druhy celkovej a regionálnej anestézie na piatich operačných sálach Kliniky onkologickej chirurgie, Kliniky onkologickej gynekológie a Oddelenia maxilo-faciálnej chirurgie a na pracovisku Brachyterapie Kliniky rádioterapie pri zákrokoch v krátkodobej celkovej anestézii. Pracovníci kliniky sú aj členmi pracovného tímu pri rádioterapeutickom zákroku - brachyterapii prostaty, pri jej onkologickom postihnutí. Ide o zákrok v celkovej anestézii, trvá 2-4 hodiny, ktorý sa vykonáva v našom nemocničnom zariadení zatiaľ ako jedinom v SR.
Okrem toho pracovníci kliniky vykonávajú anestéziu aj pri brachyterapii a pri gynekologických a stomatologických ambulantných výkonoch, tiež pri ambulantných gastroenterologických vyšetreniach (kolonoskopia, gastrofibroskopia), pri diagnosticko-terapeutických zákrokoch na CT a MR pracovisku.
Resuscitačná starostlivosť:
V prípadoch akútnej poruchy vedomia, zastavenia obehu a dýchania u hospitalizovaných i ambulantných pacientov sa poskytuje neodkladná podpora vitálnych funkcií a rozšírená kardiopulmonálna resuscitácia.
Vedecko - výskumná činnosť
Na II. KAIM sa dlhé roky venujeme výskumu sepsy, špecifikám vedenia anestézie u onkologických pacientov a intenzívnej starostlivosti o onkologicky chorých pacientov. Spolupracujeme s klinikami Onkologického ústavu sv. Alžbety a ústavmi LF UK v Bratislave.
Publikácie za rok 2022
1. SepsEast Registry indicates high mortality associated with COVID-19 caused acute respiratory failure in Central-Eastern European intensive care units
Jan Benes # 1 2 3, Miłosz Jankowski # 4 5, Konstanty Szułdrzynski 4 5, Roman Zahorec 6, Mitja Lainscak 7 8, Zoltán Ruszkai 9, Matej Podbregar 8 10, Jan Zatloukal 1 2, Jakub Kletecka 1 2, Krzysztof Kusza 11, Jakub Szrama 11, Estera Ramic 12, Katarina Galkova 13, Stefan Krbila 14, Josef Valky 15, Jaka Ivanic 16, Marko Kurnik 10, Angéla Mikó 9, Tamás Kiss 17, Barbara Hetényi 17, Peter Hegyi 18 19 20, Alan Sustic 21 22, Zsolt Molnar 23 24
Scientific Reports 2022 Sep 1;12(1):14906., doi: 10.1038/s41598-022-18991-
2. Association between use of enhanced recovery after surgery protocols and postoperative complications in colorectal surgery in Europe: The EuroPOWER international observational study
Javier Ripollés-Melchor 1, Ane Abad-Motos 2, Maurizio Cecconi 3, Rupert Pearse 4, Samir Jaber 5, Karem Slim 6, Nader Francis 7, Antonino Spinelli 3, Jean Joris 8, Orestis Ioannidis 9, Eirini Zarzava 10, Nüzhet Mert Şentürk 11, Seppe Koopman 12, Nicolai Goettel 13, Ottokar Stundner 14, Tomas Vymazal 15, Petr Kocián 16, Alaa El-Hussuna 17, Michał Pędziwiatr 18, Jurate Gudaityte 19, Tadas Latkauskas 20, Marisa D Santos 21, Humberto Machado 22, Roman Zahorec 23, Ana Cvetković 24, Mirjana Miric 25, Maria Georgiou 26, Yolanda Díez-Remesal 27, Ib Jammer 28, Gabriel E Mena 29, Andrés Zorrilla-Vaca 30, Marco V Marino 31, Alejandro Suárez-de-la-Rica 32, José A García-Erce 33, Margarita Logroño-Ejea 34, Carlos Ferrando-Ortolá 35, María L De-Fuenmayor-Valera 36, Bakarne Ugarte-Sierra 37, José de Andrés-Ibañez 38, Alfredo Abad-Gurumeta 36, Gianluca Pellino 39, Manuel A Gómez-Ríos 40, Gilberto Poggioli 41, Albert Menzo-Wolthuis 42, Berta Castellano-Paulis 43, Patricia Galán-Menéndez 44, César Aldecoa 45, José M Ramírez-Rodríguez 46; EuroPOWER Study Investigators Group;
J. Clin. Anesth. , 2022 Sep; 80: 110752. doi: 10.1016/j.jclinane.2022.110752.
3. Neutrophil-to-lymphocyte ratio, past, present and future perspectives
R Zahorec , Bratisl lek listy, 2021;122(7):474-488. doi: 10.4149/BLL_2021_078.
Aktivity II.KAIM
II. KAIM LFUK na Onkologickom ústave sv. Alžbety sa aktívne zapojila do medzinárodného projektu spolupráce SEPSEAST pri výskume sepsy a multiorgánovej dysfunkcie na akademickej úrovni medzi univerzitami zo 6 krajín stredovýchodného regiónu Európy ( Poľsko-Krakow, Waršava, Česko – Plzeň, Slovensko – Bratislava, Maďarsko – Budapešť, Slovinsko – Celje, Chrovátsko – Rijeka). Vedenie OúsA a dekan LFUk v Bratislave podpísali memorandum o porozumení spoločného projektu SepsEast za účelom výmeny informácii, výskumu, zahraničných výmenných pobytov s cieľom dosiahnuť pokrok v problematike sepsy.
II. KAIM LFUK na Onkologickom ústave sv. Alžbety vypracovala projekt implementácie programu ERAS - programu bezpečnej a kvalitnej perioperačnej starostlivosti pre onkochirurgických pacientov. Vedenie OúsA podpísali zmluvu o spolupráci s vedením UNsP Milosrdní bratia na dobu dvoch rokov. Pripravuje sa výskum a spoločný výskumný grant na aplikáciu ERAS programu do klinickej praxe a sledovanie vplyvu procesov na zlepšenie kvality starostlivosti s dopadom na zrýchlené a efektívne uzdravenie onkologických pacientov po operácii.
II. KAIM LFUK a OúsA 4 roky vykonáva certifikačné štúdium akreditované na MZ SR so skúškou v predmete „ Neodkladná podpora životných funkcii“ . Celkom kurzy absolvovalo vyše 150 zdravotníkov OúsA. V roku 2023 sú plánované dvojdňové kurzy každý mesiac v trvaní 8 hodín s udelením 8 kreditov po absolvovaní praktickej a teoretickej skúšky z poskytovanie prvej pomoci a kardiopulmonálnej resuscitácie.
Zoznam doktorandov
1.) MUDr. Tomáš Veselovský , 4. rok externého doktorandského štúdia v predmete 7.1.7
2.) MUDr. Tomáš Hitka, 3. rok, externého doktorandského štúdia v predmete 7.1.7
3.) MUDr. Jana Závodná, 1. rok externého doktorandského štúdia v predmete 7.1.7
4.) MUDr. István Bodor, externého doktorandského štúdia v predmete 7.1.7 Chirurgia
Špecializačné štúdium v odbore AIM
V roku 2014 MZ SR vydalo súhlas a priznalo akreditáciu Špecializačného štúdia štúdijného odboru Anesteziológia a intenzívna medicína Lekárskej fakulte Univerzity Komenského dňom 17.júla 2014, ktorá sa bude vykonávať na dvoch klinikách Anesteziológie a intenzívnej medicíny v Bratislave (UN Ružinov a Onkologický ústav sv. Alžbety) a na detskej klinike anesteziologie a intenzívnej medicíny DFNsP Bratislava – Kramáre. Garantom špecializačného štúdia je menovaný doc. MUDr. Roman Záhorec,. CSc. .
MZ SR rozhodlo o akreditácií a uznalo, aby I. a II. KAIM LF UK mali právo a povinnosť vzdelávať lekárov OAIM a KAIM v špecializačnom (postgraduálnom) štúdiu . Teoretická a praktická výučba formou kurzov a stáží začne od ak. Roku 2015/2016.
Pregraduálne štúdium LFUK
Klinika zabezpečuje pregraduálnu výučbu v študijnom predmete anestéziológia a intenzívna medicína pre zahraničných študentov LF UK 4. ročníka všeobecného lekárstva . Klinika sa tiež podieľa na výučbe predmetu Prvá pomoc pre poslucháčov LF UK 1. ročníka Zubného lekárstva a výučbe predmetu First Aid pre zahraničných poslucháčov LFUK 1. Ročníka Dentistry v jazyku anglickom. II. Klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny vedie diplomové semináre z predmetu anesteziológia, a intenzívna medicína pre študentov LF UK až k štátnej záverečnej skúške a obhajobe diplomovej práce. II. KAIM LFUK na Onkologickom ústave sv. Alžbete zabezpečuje výučbu povinne voliteľného predmetu Klinická anesteziológia pre študentov 5. Ročníka všeobecného lekárstva v zimnom semestri ukončená riadnou skúškou.
Zoznam diplomantov
Zamestnanci
MUDr. Daniel Cintula
PhDr. Zuzana Mihaľová
MUDr. Tomáš Veselovský
Zamestnanci kliniky
II. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny LF UK a OÚSA
Adresa: Heydukova 10, 812 50 Bratislava
tel. +421 2 32249 210, /104, /100
Prednosta kliniky:
doc. MUDr. Roman Záhorec, CSc.
tel. +421 2 32249 210 / 104
e-mail: roman.zahorecousa.sk
Zástupca prednostu:
MUDr. Daniel Cintula
tel. +421 2 32249 104/ 210
e-mail: daniel.cintulaousa.sk
Primár:
MUDr. Iveta Džuberová
tel. +421 2 32249 106
e-mail: idzuberovaousa.sk
Sekretárka kliniky:
PhDr. Zuzana Mihaľová
tel.: +421 2 32249 210
e-mail: zuzana.mihalovaousa.sk
Odborní asistenti a asistenti :
MUDr. Daniel Cintula
MUDr. Tomáš Hitka
MUDr. Tomáš Veselovský