II. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny LF UK a OÚSA

Základné informácie

KAIM LFUK OUSA zabezpečuje liečebno-preventívnu starostlivosť poskytovaním anestéziologickej starostlivosti, krátkodobej a dlhodobej resuscitačnej starostlivosti.

Ako pracovisko LFUK sa podieľa na pedagogickej činnosti v oblasti pregraduálneho štúdia lekárskych smerov, i v rámci prípravy pred špecializačnými skúškami v odbore AIM a iných medicínskych odboroch.

KAIM LFUK OUSA zabezpečuje výuku predmetu anesteziológia a intenzívna medicína pre domácich a zahraničnych študentov Zubného lekárstva a výuku predmetu Prvá pomoc pre poslucháčov 1.ročníka zubného lekárstva.

Klinická činnosť

Ambulantná časť:

Anestéziologická ambulancia vykonáva predoperačné konziliárne vyšetrenia, premedikácie, ako aj konzultácie v pracovných dňoch (tel. číslo: 02/3224 9777) :

Pondelok  8:00 - 14:00

Utorok      9:00 - 14:00

Streda      9:00 - 14:00

Štvrtok     9:00 - 14:00

Piatok       8:00 - 12:30

Lôžková časť:

Na lôžkach sa poskytuje intenzívna a pooperačná starostlivosť pre onkologických pacientov. Oddelenie poskytuje konzultácie v oblasti nutričnej podpory, enterálnej a parenterálnej výživy, ako aj pri zvládnutí chronickej malígnej bolesti.ň

Oddelenie intenzívnej medicíny má v súčasnosti 13 lôžok, z toho 4 intenzivistické lôžka a 6 lôžok onkologickej JIS. KAIM  má 1 lôžko na izolačnej- septickej izbe a  3 lôžka na post- anestetickej prebúdzacej izbe.

Anestéziologická časť:

U hospitalizovaných pacientov poskytuje všetky druhy celkovej a regionálnej anestézie na piatich operačných sálach Kliniky onkologickej chirurgie, Kliniky onkologickej gynekológie a Oddelenia maxilo-faciálnej chirurgie a na pracovisku Brachyterapie Kliniky rádioterapie pri zákrokoch v krátkodobej celkovej anestézii. Pracovníci kliniky sú aj členmi pracovného tímu pri rádioterapeutickom zákroku - brachyterapii prostaty, pri jej onkologickom postihnutí. Ide o zákrok v celkovej anestézii, trvá 2-4 hodiny, ktorý sa vykonáva v našom nemocničnom zariadení zatiaľ ako jedinom v SR.

Okrem toho pracovníci kliniky  vykonávajú anestéziu aj pri brachyterapii a pri gynekologických a stomatologických ambulantných výkonoch, tiež pri ambulantných gastroenterologických vyšetreniach (kolonoskopia, gastrofibroskopia), pri diagnosticko-terapeutických zákrokoch na CT a MR pracovisku.

Resuscitačná starostlivosť:

V prípadoch akútnej poruchy vedomia, zastavenia obehu a dýchania u hospitalizovaných i  ambulantných pacientov sa poskytuje neodkladná podpora vitálnych funkcií a rozšírená kardiopulmonálna resuscitácia.

Vedecko - výskumná činnosť

Na II. KAIM sa dlhé roky venujeme výskumu sepsy, špecifikám vedenia anestézie u onkologických pacientov a intenzívnej starostlivosti o onkologicky chorých pacientov. Spolupracujeme s klinikami Onkologického ústavu sv. Alžbety a ústavmi LF UK v Bratislave.

Špecializačné štúdium v odbore AIM

V roku 2014  MZ SR vydalo súhlas a priznalo akreditáciu Špecializačného štúdia štúdijného odboru Anesteziológia a intenzívna medicína Lekárskej fakulte Univerzity Komenského dňom 17.júla 2014, ktorá sa bude vykonávať na dvoch klinikách  Anesteziológie a intenzívnej medicíny v Bratislave (UN Ružinov a Onkologický ústav sv. Alžbety) a na detskej klinike anesteziologie a intenzívnej medicíny DFNsP Bratislava – Kramáre. Garantom špecializačného štúdia je menovaný doc. MUDr. Roman  Záhorec,. CSc. .

MZ SR  rozhodlo o akreditácií a uznalo, aby I. a II. KAIM LF UK mali   právo a povinnosť vzdelávať  lekárov OAIM a KAIM v špecializačnom (postgraduálnom) štúdiu . Teoretická a praktická výučba formou kurzov a stáží začne od  ak. Roku 2015/2016.

Pregraduálne štúdium LFUK

Klinika zabezpečuje pregraduálnu výučbu v študijnom predmete anestéziológia a intenzívna medicína pre zahraničných študentov LF UK 4. ročníka všeobecného lekárstva . Klinika sa tiež podieľa na výučbe predmetu Prvá pomoc pre poslucháčov LF UK 1. ročníka Zubného lekárstva a výučbe predmetu First Aid pre zahraničných poslucháčov LFUK 1. Ročníka Dentistry v jazyku anglickom. II. Klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny vedie diplomové semináre z predmetu anesteziológia, a intenzívna medicína pre študentov LF UK až k štátnej záverečnej skúške a obhajobe diplomovej práce.  II. KAIM LFUK na Onkologickom ústave sv. Alžbete zabezpečuje výučbu povinne voliteľného predmetu Klinická anesteziológia pre študentov 5. Ročníka všeobecného lekárstva v zimnom semestri ukončená riadnou skúškou.

Zamestnanci

doc. MUDr. Roman Záhorec, CSc.

docent vysokej školy, univerzity

MUDr. Daniel Cintula

MUDr. Tomas Hitka

MUDr. Tomáš Veselovský

Telefón
Poznámka

Zamestnanci kliniky

II. klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny LF UK a OÚSA

Adresa: Heydukova 10, 812 50  Bratislava

tel. +421 2 32249 210,  /104, /100

Prednosta kliniky:

doc. MUDr. Roman  Záhorec, CSc.

tel. +421 2 32249 210 / 104

e-mail: roman.zahorecousa.sk

Zástupca prednostu:

MUDr. Daniel  Cintula

tel. +421 2 32249 104/ 210

e-mail: daniel.cintulaousa.sk

Primár:

MUDr. Iveta Džuberová

e-mail: idzuberovaousa.sk

Sekretárka kliniky:

Ing. Henrieta Krajčíová

tel.: +421 2 32249 231