Psychiatrická klinika LF UK a UNB
HISTÓRIA
Psychiatria ako odbor bol prítomný na pôde Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave už od jej vzniku v roku 1919. Tradície psychiatrickej starostlivosti v sídle súčasnej psychiatrickej kliniky sú dokonca staršie. Interné oddelenie Uhorskej krajinskej nemocnice v Bratislave založenej v roku 1864 už malo psychiatrické pracovisko, ktoré sa v roku 1891 osamostatnilo v podobe oddelenia pod vedením Dr. Jakuba Fischera. Alžbetínska univerzita, ktorá začala svoju činnosť v roku 1914, prevzala do svojej správy toto oddelenie ako jednu zo svojich kliník.
Novovzniknutá československá štátna univerzita a jej lekárska fakulta prevzala klinické pracoviská krajinskej nemocnice a Alžbetínskej univerzity, personálne ich však budovala takmer výlučne pomocou českých profesorov a ďalších odborníkov. Psychiatrický odbor sa stal súčasťou Neuropsychiatrickej kliniky, ktorá bola umiestnená v budove bývalej krajinskej nemocnice na dnešnej Mickiewiczovej ulici. Na čele kliniky celé medzivojnové obdobie stáli českí lekári-psychiatri: prof. MUDr. Zdeněk Mysliveček; prof. MUDr. Miroslav Křivý a prof. MUDr. Stanislav Krákora. V spolupráci s ostatnými odborníkmi postupne vybudovali moderné klinické pracovisko s kapacitou takmer 120 lôžok, z toho 40 lôžok bolo vyčlenených pre nervové a 80 lôžok pre psychiatrické oddelenie. Zriadením neurohistologického, sérologického a likvorologického laboratória a vybudovaním knižnice sa na klinike vytvorili podmienky aj pre výskumnú a vedeckú prácu. Klinika zabezpečovala pedagogickú činnosť v rámci pregraduálneho vzdelávania budúcich lekárov a právnikov v predmetoch Psychiatria, Patologická psychológia, Nervové a duševné choroby. Vtedajší tím kliniky vychoval prvých slovenských psychiatrov.
Vedenie Neuropsychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty UK po odchode českých profesorov z univerzity prevzal v roku 1939 doc. MUDr. Karol Matulay. V roku 1942 sa stal prvým slovenským profesorom v odbore psychiatria. Kapacita psychiatrickej kliniky v roku 1945 predstavovala 130 postelí. V prvých povojnových rokoch boli na klinike neurologickí a psychiatrickí pacienti hospitalizovaní spoločne. Okrem ústavnej starostlivosti sa vo väčšej miere začala poskytovať pacientom aj ambulantná starostlivosť. Počas pôsobenia prof. Matulaya sa na klinike vykonali radikálne zmeny, zrušili sa cely a pasívne opatrovanie sa nahradilo aktívnou duševnou terapiou. Do liečby psychických porúch boli zaradené kardiazolové a inzulínové šoky a zriadilo sa röntgenové laboratórium. Klinika v rámci pregraduálneho vzdelávania študentov medicíny a práva aj naďalej zabezpečovala výučbu predmetov Psychiatria, Neurológia a Psychiatria pre právnikov.
V roku 1950 sa neuropsychiatrické pracovisko rozdelilo na Neurologickú a Psychiatrickú kliniku. Ďalšie smerovanie psychiatrickej kliniky bolo podmienené predovšetkým úrovňou rozvoja psychiatrie ako odboru a profesijným zameraním jednotlivých prednostov, ktorí kliniku v nasledujúcom období viedli. Prvým prednostom už samostatnej Psychiatrickej kliniky LF UK bol prof. MUDr. Ernest Guensberger, DrSc. Pod jeho vedením sa venovala pozornosť psychopatológii, zdôrazňovalo sa klinické pozorovanie pacientov a využitie psychoterapie. V liečbe psychických porúch sa postupne rozširovali možnosti psychofarmakoterapie a do konca 70-tych rokov 20. storočia sa upustilo od inzulínovej komatóznej liečby. Z iných metód boli, v porovnaní s dnešnou dobou, viac využívané hypnóza a larvovaná psychoterapia. Na klinike aj naďalej prebiehala výučba Psychiatrie pre medikov a právnikov. Od roku 1957 sa začalo s výučbou predmetu Lekárska psychológia, najskôr ako voliteľnými a od roku 1974 s riadnymi prednáškami. Tento predmet bol zaradený aj do programu špecializačnej prípravy v odbore Psychiatria v celom Československu.
Prof. MUDr. Ján Molčan prevzal vedenie kliniky v roku 1977. Považovaný je za zakladateľa slovenskej klinickej psychofarmakológie a v spolupráci s ostatnými pracovníkmi kliniky sa podieľali na klinických štúdiách psychofarmák a na vytvorení dispenzárnej psychofarmakologickej ambulancie na klinike. Do liečby psychických porúch sa zaviedli soli lítia, modifikovaná elektrokonvulzívna liečba a viac sa využívala sociálna rehabilitácia. Na klinike sa zriadil denný psychiatrický stacionár pre pacientov s psychózou, ako prvý na Slovensku. Prof. Molčan bol aj propagátorom telefonických liniek dôvery a zakladateľom psychiatrickej sexuológie na Slovensku.
Počas pôsobenia doc. MUDr. Eduarda Kolibáša, CSc. vo funkcii prednostu kliniky (od roku 1990) bola na pracovisku zriadená jednotka intenzívnej psychiatrickej starostlivosti a detské psychiatrické oddelenie sa transformovalo na oddelenie pre poruchy príjmu potravy. Postupne sa začali formovať stále pracovné skupiny s užším odborným a výskumným zameraním. Šlo o tímy v oblasti metodológie psychiatrického výskumu, elektrofyziologických metód v psychiatrii, klinickej psychopatológie, psychoreaktívnych porúch, demencií, závislostí, forenznej a sociálnej psychiatrie a psychoterapie. Klinika naďalej pokračovala v zabezpečovaní výučby predmetov Psychiatria, Forenzná psychiatria a Lekárska psychológia. V roku 1993 sa v pregraduálnom vzdelávaní v študijných programoch všeobecné a zubné lekárstvo začalo s výučbou v anglickom jazyku a klinika do študijného programu zaradila povinne voliteľný predmet Drogy a drogové závislosti Doc. Kolibáš pôsobil v akademických rokoch 2004 - 2007 ako prodekan LF UK pre liečebno-preventívnu starostlivosť.
Vo svojom smerovaní pokračovala psychiatrická klinika aj v nasledujúcom období, keď bol jej prednostom prof. MUDr. Ivan Žucha, CSc. (od roku 1997). Osobnosť prof. Žuchu, neurológa, psychiatra, forenzného psychiatra, psychoterapeuta a spisovateľa obohatila nielen kliniku, ale celú slovenskú psychiatriu o prienik s filozofiou. V porevolučnom období (1990 – 1991) bol prodekanom LF UK a v rokoch 1990-1994 pôsobil ako prezident Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS. Počas jeho pôsobenia vo funkcii prednostu sa venoval pregraduálnej aj postgraduálnej výučbe lekárov, právnikov, psychológov aj policajtov.
Prof. MUDr. Vladimír Novotný, CSc. (od roku 2001) ďalej rozvíjal liečebno-preventívne, pedagogické aj výskumné smerovanie kliniky. Prehlboval medziklinickú spoluprácu s českými a moravskými psychiatrickými pracoviskami. Počas jeho vedenia k predchádzajúcim výskumným odborným témam pribudli nové vedecké projekty: prvé epidemiologické štúdie depresie, úzkostných porúch a závislostí na Slovensku, štúdie návykových látok u vysokoškolákov, bezpečnosť psychofarmakoterapie a analýza páchateľov násilných trestných činov. V roku 2008 vzniklo na klinike oddelenie forenznej psychiatrie. Pregraduálna výučba, ktorú klinika zabezpečovala, sa rozšírila o vedenie diplomových prác z okruhu tém psychiatrie.
Po tragickom a predčasnom skone prof. Novotného a krátkom období, v ktorom bola poverená vedením kliniky doc. MUDr. Viera Kořínková, CSc., viedol kliniku od septembra 2012 do augusta 2022 docent, neskôr profesor MUDr. Ján Pečeňák, CSc. V tomto období sa, v spolupráci so všetkými pedagogickými pracovníkmi kliniky, reštrukturalizovala pregraduálna výučba, reakreditovalo sa doktorandské štúdium a rozšírilo sa špecializačné štúdium. V spolupráci s Filozofickou fakultou UK vzniklo Centrum pre výskum psychických porúch vo Vedeckom parku UK. V rámci medzinárodnej spolupráce sa podieľal na významných štúdiách v oblasti psychofarmakológie a rozvíjal vedeckú spoluprácu s inými súčasťami LF UK a Slovenskej akadémie vied.
Do funkcie prednostky v septembri 2022 nastúpila doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD. Okrem súvislej pedagogickej, klinickej a vedecko-výskumnej činnosti je významnou predstaviteľkou odboru ako hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor psychiatria, predchádzajúca prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti SLS a súčasná členka predsedníctva SLS. Je garantom špecializačného štúdia v odbore sexuológia a poprednou odborníčkou a organizátorkou vzdelávania vo forenznej psychiatrii. Nadviazala významné kontakty s predstaviteľmi európskych a svetových odborných psychiatrických spoločností, rozvíja tradičnú spoluprácu s odbornými spoločnosťami Českej republiky a vedecky spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied.
V súčasnosti klinika v rámci pregraduálnej výučby zabezpečuje výučbu vo všetkých lekárskych smeroch štúdia na LF UK Bratislava (všeobecné lekárstvo, zubné lekárstvo) v povinných predmetoch: Lekárska psychológia a základy komunikácie a Psychiatria (v slovenskom a v anglickom jazyku). Z povinne voliteľných predmetov pre poslucháčov 4. a 5. ročníka všeobecného lekárstva zabezpečuje klinika predmety: Základy komunikácie v medicíne, Drogy a drogové závislosti a Psychoterapia. Klinika realizuje aj výučbu niektorých vybraných predmetov pre Filozofickú fakultu UK a Právnickú fakultu UK. V postgraduálnom vzdelávaní zabezpečuje tretí stupeň vysokoškolského vzdelávania v odbore Psychiatria a špecializačné štúdium v odbore Psychiatria.
Počas svojej existencie sa klinika prispôsobovala aktuálnej situácii v zdravotníctve. Najmä z dôvodu nedostatku sestier sa postupne redukoval počet lôžok zo 71 v roku 2012 na súčasných 40. Zatvorené boli oddelenie pre poruchy príjmu potravy a tiež jednotka intenzívnej psychiatrickej starostlivosti. Klinika napriek tomu poskytuje komplexnú psychiatrickú starostlivosť od akútnej liečby až po doliečovanie psychických porúch. Jej psychiatrický stacionár s počtom miest 15 má dlhoročnú tradíciu a v roku 2023 oslávil svoje 40. výročie. Modernizácia kliniky sa prejavila aj v rekonštrukcii jej pôvodného oddelenia pre poruchy príjmu potravy. Na jeho mieste vzniklo psychosomatické oddelenie, ktoré pacientom ponúka aj široké psychoterapeutické liečebné postupy.
ZAMESTNANCI
PROFESOR: | ||
prof. MUDr. Ján Pečeňák, CSc. +421 2 57290 737 publikácie: LINK | ||
DOCENTI: | ||
doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD. +421 2 57290 385 +421 2 57290 339 publikácie: LINK | ||
doc. MUDr. Mária Králová, CSc. +421 2 57290 164 publikácie: LINK | ||
doc. PhDr. Eva Morovicsová, PhD., MPH +421 2 57290 138 publikácie: LINK | ||
doc. PhDr. Michal Hajdúk, PhD. +421 2 57290 108 publikácie: LINK | ||
ODBORNÍ ASISTENTI: | ||
MUDr. Dana Krajčovičová, PhD. +421 2 57290 114 publikácie: LINK | ||
MUDr. Viktor Segeda, PhD. +421 2 57290 649 publikácie: LINK | ||
ASISTENTI: | ||
MUDr. Gabriela Bezáková gabriela.bezakovafmed.uniba.sk publikácie: LINK | ||
MUDr. Patrik Gálik publikácie: LINK | ||
MUDr. Ferdinand Sasváry publikácie: LINK | ||
MUDr. Vanda Valkučáková publikácie: LINK | ||
Mgr. Patrícia Hricáková publikácie: LINK | ||
INTERNÍ DOKTORANDI | ||
Mgr. Natália Čavojská publikácie: LINK | ||
MUDr. Dominik Patúš publikácie:
|
ADMINISTRATÍVNY REFERENT:
Soňa Weber Krajčovičová
sona.krajcovicovafmed.uniba.sk
+421 2 57290 385
PEDAGOGICKÁ ČINNOSŤ
Pregraduálna výučba
Klinika zabezpečuje výuku vo všetkých lekárskych smeroch štúdia na LF UK Bratislava (všeobecné lekárstvo, zubné lekárstvo). Učíme predmety Lekárska psychológia a komunikácia, Psychiatria. Z povinne voliteľných predmetov vyučujeme predmety Drogy a drogové závislosti, Psychoterapia a Základy komunikácie v medicíne pre poslucháčov 4. a 5. ročníka lekárskych smerov. Vyučovanie sa realizuje paralelne v slovenskom, ako aj anglickom jazyku pre zahraničných študentov. Okrem toho učíme vybrané predmety pre Filozofickú fakultu UK, Právnickú fakultu UK a pre Akadémiu policajného zboru.
Postgraduálna výučba: doktorandské štúdium
Klinika má akreditáciu na doktorandské štúdium pre predmet Psychiatria. Aktuálne absolvujú toto štúdium externí doktorandi.
Postgraduálna výučba: špecializačné štúdium
Klinika má akreditáciu na poskytovanie výučby v rámci špecializačnej prípravy v odbore Psychiatria od akademického roku 2007/2008. Pre atestovaných psychiatrov organizuje Psychiatrická klinika raz ročne kurz súdnej psychiatrie.
ODBORNÁ PRAX
V prípade záujmu o vykonanie odbornej praxe na našej klinike (v priebehu pregraduálneho aj špecializačného štúdia) je potrebné zaslať žiadosť na sekretariát kliniky p. Soni Weber Krajčovičovej (sona.krajcovicova@fmed.uniba.sk) a v žiadosti uviesť:
- druh a dĺžku požadovanej odbornej praxe;
- požadovaný termín vykonania odbornej praxe;
- kontaktné údaje žiadateľa (e-mailová adresa, telefonický kontakt).
Do prílohy e-mailovej správy je potrebné vložiť životopis žiadateľa o odbornú prax. Po obdržaní žiadosti so všetkými náležitosťami budeme žiadateľa kontaktovať.
DIPLOMANTI
Zoznam diplomantov po roku 2010:
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Julia Laba
Téma: Negatívne symptómy schizofrénie a interpersonálne fungovanie
Vedúci: doc. Hajdúk
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Gabriel Esala
Téma: ADHD v dospelosti
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (dr. Valkučáková)
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Alan Mada
Téma: Unconventional Approaches to Treatment of Mental Disorders
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (dr. Bezáková)
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Alexandra Čechová
Téma: Psychosomatické príznaky u študentov vysokých škôl
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (dr. Sasváry)
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Filip Ujfaluši
Téma: Cesta pacienta v systéme psychiatrickej starostlivosti na Slovensku
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (Mgr. Hricáková)
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Viktória Ragalová
Téma: Hodnotenie kvality života pri liečbe antipsychotikami u chorých so schizofréniou
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Areesha Malik
Téma: Mental Disorders in Patients with Covid-19
Vedúci (konzultant): dr. Segeda (dr. Bezáková)
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Johannes Valentin Wasmeier
Téma: Psychedelics in the Treatment of Mental Disorders
Vedúci (konzultant): dr. Turček (dr. Bezáková)
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Laura Franziska Huchzermeier
Téma: Gender Identity and Mental Disorders
Vedúci: prof. Pečeňák
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Diplomant: Laura Prokopiusová
Téma: Biologické a sociálno-psychologické faktory determinujúce rodovú identitu
Vedúci: prof. Pečeňák
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Diplomant: Kristína Hassanová
Téma: Psychiatrická a somatická komorbidita depresívnych porúch
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (dr. Bezáková)
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Diplomant: Iveta Drotárová
Téma: Somatické príznaky psychických porúch
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (dr. Bezáková)
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Diplomant: Petra Poláčková
Téma: Vzájomný vzťah medzi gastrointestinálnym systémom a psychickými funkciami
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (dr. Sasváry)
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Diplomant: Natália Lakóová
Téma: Syndróm vyhorenia v klinickej praxi / Burnout Syndrome in Clinical Practice
Vedúci: doc. Morovicsová
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Diplomant: Tomáš Lambert
Téma: Vplyv rodiny na vznik a priebeh ochorení z okruhu schizofrénie
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Diplomant: Romana Dobosová
Téma: Sledovanie príčin predčasného ukončenia liečby v dennom stacionári
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Diplomant: Marián Petruš
Téma: Vaskulárne demencie
Vedúci: dr. Králová
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Diplomant: Adam Košťál
Téma: Nové psychoaktívne látky
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2023
Diplomant: Barbora Emília Serdulová
Téma: Hodnotenie kognitívnych funkcií pri ľahkej kognitívnej poruche
Vedúci: doc. Hajdúk
Rok obhajoby: 2023
Diplomant: Alexandra Živická
Téma: Miera prežívanej emocionálnej záťaže študentov vysokých škôl
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (dr. Valkučáková)
Rok obhajoby: 2023
Diplomant: Dominik Patúš
Téma: Agregácia psychických porúch medzi príbuznými
Vedúci: doc. Izáková
Rok obhajoby: 2023
Diplomant: Isabella Schebesta
Téma: Circadian Rhythms and Mental Disorders
Vedúci: dr. Segeda
Rok obhajoby: 2023
Diplomant: Silvester Drexler
Téma: Bipolárna porucha typu dva
Vedúci: prof. Pečeňák
Rok obhajoby: 2023
Diplomant: Štefan Artim
Téma: Adherencia u pacientov s psychickými poruchami
Vedúci: prof. Pečeňák
Rok obhajoby: 2022
Diplomant: Alžbeta Brnová Smolková
Téma: Vzťah obsedantne kompulzívnych príznakov k rôznym psychickým poruchám
Vedúci (konzultant): doc. Izáková (dr. Sasváry)
Rok obhajoby: 2022
Diplomant: Petra Raučinová
Téma: Augmentačné postupy v liečbe psychických porúch
Vedúci: doc. Izáková
Rok obhajoby: 2022
Diplomant: Vanesa Klimová
Téma: Stigmatizácia v psychiatrii
Vedúci: doc. Morovicsová
Rok obhajoby: 2022
Diplomant: Tímea Takáčová
Téma: Parkinsonova choroba a kognícia
Vedúci: dr. Králová
Rok obhajoby: 2022
Diplomant: Alica Karšková
Téma: Diferenciálna diagnostika a liečba bipolárnej afektívnej poruchy a schizoafektívnej poruchy
Vedúci: dr. Segeda
Rok obhajoby: 2022
Diplomant: Marie Karoline Lorenz
Téma: Psychoneuroimmunology in Development of Mental Disorders
Vedúci (konzultant): prof. Pečeňák (dr. Valkučáková)
Rok obhajoby: 2021
Diplomant: Cecília Marčišová
Téma: Psychosocial Functioning in Patients with Depression
Vedúci: doc. Hajdúk
Rok obhajoby: 2021
Diplomant: Klára Sádovská
Téma: Forenzné aspekty závažných duševných porúch
Vedúci: doc. Izáková
Rok obhajoby: 2021
Diplomant: Tamás Mokso
Téma: Komunikácia s detským pacientom
Vedúci: doc. Morovicsová
Rok obhajoby: 2021
Diplomant: Maroš Kovaľ
Téma: Sledovanie rehospitalizácií a ich príčin u pacientov hospitalizovaných na Psychiatrickej klinike LF UK a UNB v sledovanom období
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2021
Diplomant: Peter Záhon
Téma: Manažment a komplikácie delírium tremens
Vedúci: dr. Segeda
Rok obhajoby: 2021
Diplomant: Barbora Poláková
Téma: Úloha kanabinoidných receptorov v patogenéze závislostí
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2021
Diplomant: Martina Švecová
Téma: Psychotraumatológia: Neurofyziologické aspekty traumatickej pamäti
Vedúci: Mgr. Zimányiová
Rok obhajoby: 2019
Diplomant: Romana Havranová
Téma: Reprodukčné psychické zdravie ženy a hormóny
Vedúci: dr. Izáková
Rok obhajoby: 2019
Diplomant: Juraj Eľko
Téma: Sledovanie vzťahu medzi funkčnosťou a výskytom negatívnej symptomatiky u pacientov so schizofréniou v podmienkach denného stacionára
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2019
Diplomant: Marianna Blahová
Téma: Sledovanie výskytu úzkostných porúch a ich komorbidity u pacientov Psychiatrickej kliniky LF UK a UNB
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2019
Diplomant: Michaela Kvokačková
Téma: Frontotemporálne demencie
Vedúci: dr. Králová
Rok obhajoby: 2019
Diplomant: Joanna Żyszkowska
Téma: Co-Occurance of Bipolar Affective Disorder and Substance Use Disorders
Vedúci: dr. Segeda
Rok obhajoby: 2019
Diplomant: Katarína Budayová
Téma: Úloha glutamátových receptorov v patogenéze závislostí
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2019
Diplomant: Eva Miklovičová
Téma: Úloha GABA receptorov v patogenéze závislostí
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2019
Diplomant: Martin Vereš
Téma: Použitie antidepresív v tehotenstve
Vedúci: prof. Pečeňák
Rok obhajoby: 2018
Diplomant: Ing. Erika Nunez
Téma: Kvalita života u pacientov s depresiou
Vedúci: doc. Morovicsová
Rok obhajoby: 2018
Diplomant: Romana Hanuštiaková
Téma: Funkčnosť pacientov s duševnými poruchami v selfmanagemente liečby
Vedúci (konzultant): dr. Izáková (dr. Hajdúk)
Rok obhajoby: 2018
Diplomant: Mária Takáčová
Téma: Sledovanie sociálneho fungovania u pacientov denného stacionára pomocou škály SASS
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2018
Diplomant: Peter Chvojka
Téma: Placebo efekt
Vedúci: dr. Segeda
Rok obhajoby: 2018
Diplomant: Ladislav Vitéz
Téma: Kognitívny výkon v priebehu liečby alkoholového abstinenčného syndrómu
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2018
Diplomant: Barbora Voberová
Téma: Úloha opioidných receptorov v patogenéze závislostí
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2017
Diplomant: Lenka Rolincová
Téma: Psychické poruchy u žien v reprodukčnom veku
Vedúci: dr. Izáková
Rok obhajoby: 2017
Diplomant: Ing. Oľga Žitkovič
Téma: Prodromálne príznaky schizofrénie
Vedúci: dr. Janík
Rok obhajoby: 2017
Diplomant: Mária Noskovičová
Téma: Sledovanie sociálneho fungovania u pacientov denného stacionára pomocou škály SAAS
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2017
Diplomant: Alexandra Koblišková
Téma: Dôvody hospitalizácie pacientov s demenciou Alzheimerovho typu na Psychiatrickej klinike
Vedúci: dr. Králová
Rok obhajoby: 2017
Diplomant: Michaela Slušná
Téma: Psychofarmakologická liečba u pacientov s demenciou
Vedúci: dr. Králová
Rok obhajoby: 2017
Diplomant: Martin Daniš
Téma: Kognitívne poruchy pri závislosti od alkoholu
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2017
Diplomant: Konstantinos Georgiadis
Téma: Neuropsychiatric Adverse Effects of Biological Drugs
Vedúci: prof. Pečeňák
Rok obhajoby: 2017
Diplomant: Zafeiriou Zafeiroula
Téma: Extrapyramidal Symptoms in Patients on Psychopharmacological Treatmet
Vedúci: prof. Pečeňák
Rok obhajoby: 2016
Diplomant: Simona Bédiová
Téma: Prežívanie strachu u chorých pred operáciou
Vedúci: doc. Morovicsová
Rok obhajoby: 2016
Diplomant: Matej Beňo
Téma: Psychotické príznaky a drogy
Vedúci: dr. Izáková
Rok obhajoby: 2016
Diplomant: Lucia Adamčeková
Téma: Etiológia akútnych psychotických stavov
Vedúci: dr. Izáková
Rok obhajoby: 2016
Diplomant: Miroslava Bočková
Téma: Dávky antipsychotík v praxi
Vedúci: dr. Janík
Rok obhajoby: 2016
Diplomant: Róbert Fröhlich
Téma: Sledovanie kvality života pomocou dotazníka MANSA u pacientov denného stacionára
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2016
Diplomant: Terézia Čapková
Téma: Sociálne zručnosti a sledovanie ich zmien u pacientov denného stacionára
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2016
Diplomant: Anna Parízeková
Téma: Depresia a metabolický syndróm
Vedúci: dr. Králová
Rok obhajoby: 2015
Diplomant: Silvia Banská
Téma: Špecifiká komunikácie s tehotnými ženami
Vedúci: doc. Morovicsová
Rok obhajoby: 2015
Diplomant: Mária Džubarová
Téma: Forenzné aspekty psychiatrickej klinickej praxe
Vedúci: dr. Izáková
Rok obhajoby: 2015
Diplomant: Eliška Müllerová
Téma: Nežiadúce účinky antidepresív
Vedúci: dr. Janík
Rok obhajoby: 2015
Diplomant: Lucia Hamráková
Téma: Hodnotenie závažnosti alkoholového abstinenčného syndrómu
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Lucia Ďurišová
Téma: Suicidálne konanie a jeho prevencia
Vedúci: doc. Čaplová
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Zuzana Lukačovičová
Téma: Schizofrénia a sociálna kognícia
Vedúci: doc. Čaplová
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Mário Lazar
Téma: Liečba porúch spánku v podmienkach psychiatrickej hospitalizácie
Vedúci: doc. Kořínková
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Lenka Levárska
Téma: Úloha aldosterónu v etiopatogenéze psychických porúch
Vedúci: dr. Izáková
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Andrej Miškeje
Téma: Depresia a zápalové markery
Vedúci: dr. Izáková
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Marek Tomčala
Téma: Temporálna epilepsia a psychóza
Vedúci: dr. Janík
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Mgr. Oľga Karšayová
Téma: Sledovanie sociálnej interakcie u chorých s ochorením z okruhu schizofrénie v podmienkach denného sanatória
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Dominika Nagyová
Téma: Sekundárne demencie
Vedúci: dr. Králová
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Erika Kĺbiková
Téma: Nonkognitívne symptómy pri demencii
Vedúci: dr. Králová
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Barbora Límová
Téma: Demencia s Lewyho telieskami
Vedúci: dr. Králová
Rok obhajoby: 2014
Diplomant: Kristína Mitrová
Téma: Spektrum diagnóz psychických porúch u pacientov hospitalizovaných na psychiatrickej klinike LFUK a UNB
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2013
Diplomant: Petra Čičkaniková
Téma: Syndróm vyhorenia v profesii lekárov
Vedúci: doc. Morovicsová
Rok obhajoby: 2013
Diplomant: Boris Kopeliovič
Téma: Sociálny mozog a psychické poruchy
Vedúci: doc. Pečeňák
Rok obhajoby: 2013
Diplomant: Marek Lindiš
Téma: Non-adherencia k liečbe u pacientov so schizofréniou
Vedúci: doc. Pečeňák
Rok obhajoby: 2013
Diplomant: Andreas Makrantonakis
Téma: Depression: an overview
Vedúci: doc. Pečeňák
Rok obhajoby: 2013
Diplomant: Emmanoil Deres
Téma: Depression and pain
Vedúci: dr. Izáková
Rok obhajoby: 2013
Diplomant: Mária Lehocká
Téma: Subjektívne hodnotenie asertivity u pacientov v závislosti od diagnózy
Vedúci: dr. Krajčovičová
Rok obhajoby: 2013
Diplomant: Martina Kubincová
Téma: Účasť pomocných vyšetrovacích metód na diagnostickom procese v psychiatrii
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2013
Diplomant: Kamila Frajtová
Téma: Názory na duševné poruchy – porovnanie študentov STU a UK
Vedúci: dr. Vajdičková
Rok obhajoby: 2012
Diplomant: Martin Šurkala
Téma: Suicidalita a suicidálne pokusy na Slovensku od roku 2001 do roku 2010
Vedúci: doc. Pečeňák
Rok obhajoby: 2012
Diplomant: Dana Keblúšková
Téma: Depresia a fyzická aktivita
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2012
Diplomant: Ján Kohút
Téma: Psychopatologické fenomény emotivity z pohľadu etológie
Vedúci: dr. Turček
Rok obhajoby: 2012
Diplomant: Veronika Režnáková
Téma: Účasť jednotlivých orgánových systémov na patogenéze afektívnych porúch
Vedúci: dr. Turček
DOKTORANDI
Zoznam doktorandov po roku 2010:
Rok plánovanej obhajoby: 2028
Doktorand: MUDr. Patrik Gálik
Téma: Identifikácia potencionálnych biomarkerov Alzheimerovej choroby
Školiteľ: doc. Králová
Rok plánovanej obhajoby: 2027
Doktorand: MUDr. Dominik Patúš
Téma: Sociálna bolesť a psychosociálne stresové situácie
Školiteľ: doc. Izáková
Rok plánovanej obhajoby: 2026
Doktorand: JUDr. MUDr. Ján Uhrin, MHA
Téma: Predikcia odpovede na zmenu alebo augmentáciu liečby depresie
Školiteľ: prof. Pečeňák
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Doktorand: MUDr. Gabriela Bezáková
Téma: Endokrinné zmeny vo vzťahu k psychickým poruchám a vybraným urologickým ochoreniam
Školiteľ: doc. Izáková
Rok plánovanej obhajoby: 2025
Doktorand: MUDr. Ferdinand Sasváry
Téma: Modulačný vplyv hormónov na psychické funkcie
Školiteľ: doc. Izáková
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Doktorand: Mgr. Natália Čavojská
Téma: Sociálne procesy pri autizme a schizofrénii
Školiteľ: doc. Hajdúk
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Doktorand: MUDr. Vanda Valkučáková
Téma: Odolnosť voči stresovým podnetom a depresívna porucha
Školiteľ: doc. Izáková
Rok plánovanej obhajoby: 2024
Doktorand: MUDr. Boris Bodnár, MBA
Téma: Vplyv komorbidity látkovej závislosti na priebeh a výsledky liečby patologického hráčstva
Školiteľ: prof. Pečeňák
Rok obhajoby: 2022
Doktorand: MUDr. Eduard Višňovský
Téma: Predikcia zotrvania v liečbe u pacientov so závislosťou od alkoholu
Školiteľ: prof. Pečeňák
Rok obhajoby: 2020
Doktorand: MUDr. Michal Patarák
Téma: Psychopatologické prejavy u pacientov liečených pre Parkinsonovu chorobu
Školiteľ: prof. Pečeňák
Rok obhajoby: 2017
Doktorand: MUDr. Viktor Segeda
Téma: Depresia, suicidalita - biologické aspekty (markery)
Školiteľ: doc. Kořínková
Rok obhajoby: 2017
Doktorand: MUDr. Barbora Vašečková
Téma: Sexuálne nežiadúce účinky antidepresív
Školiteľ: doc. Kořínková
Rok obhajoby: 2014
Doktorand: MUDr. Branislav Moťovský
Téma: Depresívna epizóda pri unipolárnej a bipolárnej depresii
Školiteľ: doc. Pečeňák
GRANTOVÉ PROJEKTY
Grantové projekty po roku 2000:
Obdobie: 2023 – 2026
Identifikátor: VEGA 1/0644/23
Názov: Zvládanie psychosociálnych stresových situácií u pacientov s depresívnou poruchou v závislosti od veku a odkrývanie zúčastnených mechanizmov
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD. (dr. Valkučáková, dr. Sasváry, dr. Bezáková)
Obdobie: 2023 – 2026
Identifikátor: VEGA 1/0493/23
Názov: Sociálne stiahnutie a fenotyp psychózy – psychologické mechanizmy a ich neurobiologické koreláty naprieč kontinuom norma-patológia
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. PhDr. Michal Hajdúk, PhD. (dr. Krajčovičová, Mgr. Čavojská)
Obdobie: 2021 – 2025
Identifikátor: APVV 20/0185
Názov: Sociálne procesy pri autizme a schizofrénii
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. PhDr. Michal Hajdúk, PhD. (prof. Pečeňák, dr. Valkučáková, Mgr. Čavojská)
Obdobie: 2021 – 2025
Identifikátor: H2020-945263
Názov: Implementing Mobile MEntal health Recording Strategy for Europe – IMMERSE
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): prof. Mgr. Anton Heretik, PhD. (prof. Pečeňák, doc. Izáková, doc. Hajdúk, Mgr. Čavojská)
Obdobie: 2021 – 2024
Identifikátor: VEGA 2/0122/21
Názov: Hlavné vývojové trendy zdravotníctva na Slovensku od vzniku ČSR do roku 1968
Zodpovedný riešiteľ: doc. PhDr. Eva Morovicsová, PhD., MPH
Obdobie: 2020 – 2023
Identifikátor: VEGA 1/0738/20
Názov: Biomarkery neurozápalu u pacientov s Alzheimerovou chorobou
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. Mgr. Ivana Shawkatová, PhD. (M. Králová, J. Pečeňák, B. Mészáros-Hideghéty)
Obdobie: 2019 – 2023
Identifikátor: APVV 18/0283
Názov: Premostenie psychiky a neuroendokrinných funkcií matky a jej dieťaťa: zúčastnené mechanizmy
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): prof. PharmDr. Daniela Ježová, DrSc; doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD. (dr. Králová, dr. Segeda)
Obdobie: 2016 – 2019
Identifikátor: APVV 15/0155
Názov: Narušená komunikačná schopnosť u pacientov s Parkinsonovou chorobou
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. PaedDr. Zsolt Cséfalvay, PhD.; prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD. (M. Králová, M. Hajdúk)
Obdobie: 2016 – 2019
Identifikátor: VEGA 1/0240/16
Názov: Imunogenetické markery u slovenských pacientov s Alzheimerovou chorobou
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. Mgr. Ivana Shawkatová, PhD. (M. Králová, J. Pečeňák)
Obdobie: 2017 – 2018
Identifikátor: KEGA 037UK-4/2017
Názov: Databáza multimediálnych modelových prípadov pre interaktívnu výučbu predmetu Psychiatria pre študentov medicíny
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): MUDr. Michal Turček, PhD. (J. Pečeňák, V. Kořínková, M. Hajdúk, Ľ. Izáková, P. Janík, D. Krajčovičová, M. Králová, V. Segeda, M. Zimányiová)
Obdobie: 2016 – 2020
Identifikátor: APVV 15/0037
Názov: Štúdium anatomicko-funkčných rozdielov v účinkoch aripiprazolu a kvetiapínu, atypických antipsychotík s podobnými terapeutickými vlastnosťami, ale rozdielnym vplyvom na dopaminergické receptory v mozgu, u experimentálnych zvierat
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): RNDr. Alexander Kiss, DrSc. (J. Pečeňák, V. Kořínková, M. Matisová)
Obdobie: 2016 – 2017
Identifikátor: VEGA 2/100/16
Názov: Zdravotníctvo na Slovensku v rokoch 1948 – 1966
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): PhDr. Anna Falisová, CSc. (E. Morovicsová)
Obdobie: 2015 – 2018
Identifikátor: VEGA 2/0057/15
Názov: Klinický význam vzťahu aldosterónu k depresii a zúčastnené regulačné mechanizmy
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): prof. PharmDr. Daniela Ježová, DrSc. (Ľ. Izáková, E. Morovicsová, V. Segeda, M. Borovská, M. Matisová, D. Krajčovičová, B. Mészáros Hideghéty)
Obdobie: 2015 – 2018
Identifikátor: VEGA 1/0300/15
Názov: Stanovenie modulačnej úlohy nervus vagus v periférnom a centrálnom protizápalovom pôsobení antidepresív a antipsychotík
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): MVDr. Katarína Ondičová, PhD. (J. Pečeňák, V. Kořínková, M. Králová)
Obdobie: 2015 – 2018
Identifikátor: SPS 01/2015
Názov: Percepcia a rozpoznávanie tvárových výrazov a ich vzťah k funkčnosti pacientov so schizofréniou
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): MUDr. Dana Krajčovičová, PhD. (M. Hajdúk, V. Kořínková, J. Pečeňák, M. Zimányiová)
Obdobie: 2012 – 2015
Identifikátor: APVV 0048/11
Názov: Kognitívno-komunikačné poruchy u pacientov s miernou kognitívnou poruchou a demenciou
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. PaedDr. Zsolt Cséfalvay, PhD. (M. Králová, K. Vajdičková, B. Mészáros-Hideghéty)
Obdobie: 2012 – 2014
Identifikátor: VEGA 2/0110/12
Názov: Úloha zdravotníckeho personálu vo vývoji starostlivosti o zdravie na Slovensku od vzniku ČSR do začiatku 50. rokov 20. storočia
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): PhDr. Anna Falisová, CSc. (E. Morovicsová)
Obdobie: 2012 – 2013
Identifikátor: KEGA 099UK-4/212
Názov: Multimediálne technológie v inovácii a štandardizácii výučby predmetu Psychiatria v anglickom jazyku u zahraničných študentov medicíny
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): MUDr. Michal Turček, PhD. (Ľ. Izáková, P. Janík, E. Kolibáš, V. Kořínková, M. Králová, J. Pečeňák, V. Segeda, K. Vajdičková, B. Vašečková)
Obdobie: 2010 – 2012
Identifikátor: VEGA 2/0097/10
Názov: Spoločenské predpoklady a dôsledky vývoja vedy a techniky na Slovensku v rokoch 1918-1989
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): PhDr. Ľudovít Hallon, CSc. (E. Morovicsová)
Obdobie: 2010 – 2011
Identifikátor: VEGA 1/0258/10
Názov: Štúdium mechanizmov periférneho protizápalového pôsobenia antidepresív
Zodpovedný riešiteľ: doc. MUDr. Ján Pečeňák, CSc.
Obdobie: 2007 – 2008
Identifikátor: VEGA 1/4272/07
Názov: Študenti vysokých škôl a návykové látky
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): prof. MUDr. Vladimír Novotný, CSc. (E. Kolibáš, M. Turček)
Obdobie: 2007
Identifikátor: SPS 01/07
Názov: Epidemiológia alkoholizmu a fajčenia na Slovensku
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. MUDr. Ján Pečeňák, CSc. (V. Novotný, J. Pečeňák)
Obdobie: 2007
Identifikátor: UK 106/2007
Názov: Využitie kresby s diagnostickom a terapeutickom procese psychóz
Zodpovedný riešiteľ: MUDr. Zuzana Hapalová
Obdobie: 2005 – 2007
Identifikátor: VEGA 1/2296/05
Názov: Parametre bezpečnosti liečby psychických porúch v podmienkach hospitalizácie
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): doc. MUDr. Viera Kořínková, CSc. (D. Krajčovičová)
Obdobie: 2006
Identifikátor: UK 49/2006
Názov: Afektívne poruchy a užívanie návykových látok
Zodpovedný riešiteľ: MUDr. Michal Turček
Obdobie: 2005 – 2006
Identifikátor: SPS 01/05
Názov: Epidemiológia anxiety
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): prof. MUDr. Vladimír Novotný, CSc. (J. Pečeňák)
Obdobie: 2002 – 2003
Identifikátor: SPS 01/02
Názov: Epidemiológia depresie na Slovensku
Zodpovedný riešiteľ (spoluriešitelia z kliniky): prof. MUDr. Vladimír Novotný, CSc. (J. Pečeňák)
PUBLIKÁCIE
Všetky publikácie pracovníkov je možné prezrieť kliknutím na tento ODKAZ.
Výber 10 najvýznamnejších publikácií uverejnených v roku 2022:
Bednářová A, Hlaváčová N, Pečeňák J. Analysis of motives and factors connected to suicidal behavior in patients hospitalized in a psychiatric department. International journal of environmental research and public health. 19, 2022, 10, 6283. DOI: 10.3390/ijerph19106283.
Hajdúk M, Dančík D, Januška J, Straková A, Turček M, Heretik A, Pečeňák J. Depression and anxiety among College Students in Slovakia – Comparison of the year 2018 and during COVID-19 pandemic. Bratislava Medical Journal. 123, 2022, 1, 44–49. DOI: 10.4149/BLL_2022_007.
Izáková Ľ, Bednářová A, Breznoščáková D, Dubovcová M, Kalaš M, Kotrbová K, Králová M, Rusnáková M, Zelman M. Základné princípy reformy psychiatrickej starostlivosti na Slovensku. Psychoprof s.r.o., 2022, 30, ISBN: 978-80-89322-32-9.
Januška J, Straková A, Turček M, Vašečková B, Forgáčová Ľ, Heretik A, Pečeňák J, & Hajdúk M. Reliability and discriminant validity of the Slovak version of the 16-item Prodromal Questionnaire (PQ-16) in a student sample. Psychosis. 14, 2022, 2, 131–142. DOI: 10.1080/17522439.2021.1907773.
Králová M, Bražinová A, Sivčová V, Izáková Ľ. Mental health of the Slovak population during COVID-19 pandemic. A cross-sectional survey. World J Clin Cases, 10, 2022, 25, 8880–8892. DOI: 10.12998/wjcc.v10.i25.8880.
Morovicsová E, Krajčovičová D, Hajdúk M. Hodnotenie tréningu asertivity u pacientov v podmienkach denného stacionára. Česká a slovenská psychiatrie. 118, 2022, 2, 59–66.
Morovicsová E, Valuš L. Burnout Syndrome in Psychiatrists in Slovakia: A National Survey. Archives of Psychiatry Research. 58, 2022, 2, 201–212. DOI: 10.20471/dec.2022.58.02.04.
Pečeňák J. Psychické poruchy v tehotenstve a peripartálnom období. In: Záhumenský J. Riziková a patologická gravidita. Bratislava: Amedi, 2022, 579–590. ISBN 978-80-89797-72-1.
Rojnic Kuzman M, Slade M, Puschner B, Scanferla E, Bajic Z, Courtet P, Samochowiec J, Arango C, Vahip S, Taube M, Falkai P, Dom G, Izakova L, Carpiniello B, Bellani M, Fiorillo A, Skugarevsky O, Mihaljevic- Peles A, Telles-Correia D, Novais F, Mohr P, Wancata J, Hultén M, Chkonia E, Balazs J, Beezhold J, Lien L, Mihajlovic G, Delic M, Stoppe G, Racetovic G, Babic D, Mazaliauskiene R, Cozman D, Hjerrild S, Chihai J, Flannery W, Melartin T, Maruta N, Soghoyan A, Gorwood P. Clinical decision-making style preferences of European psychiatrists: Results from the Ambassadors survey in 38 countries. European Psychiatry, 65, 2022, 1, e75. DOI: 10.1192/j.eurpsy.2022.2330.
Višňovský E, Turček M, Hajdúk M, Pečeňák J. Retention in outpatient treatment of alcohol dependence based on the Lesch’s typology and the involvement of a close person. Bratislava Medical Journal, 123, 2022, 11, 785–790. DOI: 10.4149/BLL_2022_126.
Monografie:
Králová, M.: Demencie. Bratislava: Univerzita Komenského, 2017. 88 s. ISBN 978-80-223-4307-7
Pečeňák, J. – Kořínková, V. a kol.: Psychofarmakológia. Bratislava: Wolters Kluwer, 2016. 672 s. ISBN 978-80-8168-542-2
Pečeňák, J.: Klasifikácia v psychiatrii. Bratislava: Univerzita Komenského, 2014. 62 s. ISBN 978-80-223-3662-8
Pečeňák, J.: Schizofrénia – koncepty, symptómy, diagnostické kritériá. Bratislava: Univerzita Komenského, 2014. 73 s. ISBN 978-80-223-3540-9
André, I. – Izáková, Ľ. a kol.: Princípy súdnej psychiatrie. Bratislava: Zuzana Číčelová, 2014. 252 s. ISBN 978-80-89434-22-0
Morovicsová, E. a kol.: Komunikácia v medicíne. Bratislava: Univerzita Komenského, 2014. 212 s. ISBN 978-80-223-3620-8
Turček, M. a kol.: Anglicko-slovenský a slovensko-anglický psychiatrický prekladový slovník. Bratislava: Zuzana Číčelová, 2013. 120 s. ISBN 978-80-89434-19-0
Novotný, V. a kol.: Špeciálna psychiatria. 2. vydanie. Bratislava: Univerzita Komenského, 2010. 246 s. ISBN 978-80-223-2624-7
Kolibáš, E.: Príručka klinickej psychiatrie. 2. vydanie. Nové Zámky: Psychoprof, 2010. 304 s. ISBN 978-80-89322-05-3
Žucha, I. – Čaplová, T. a kol.: Lekárska psychológia. Bratislava: Univerzita Komenského, 2008. 208 s. ISBN 978-80-223-3296-5
Heretik, A. jr. – Heretik, A. sr. – Novotný, V. – Ritomský, A. – Pečeňák, J.: EPIAF – Epidemiológia alkoholizmu a fajčenia na Slovensku. Nové zámky: Psychoprof, spol. s r.o., , 2008, 152s. ISBN 978-80-89322-01-5
Kolibáš, E. a kol.: Všeobecná psychiatria. 2. vydanie. Bratislava: Univerzita Komenského, 2007. 184 s. ISBN 978-80-223-2388-8
Kolibáš, E. – Novotný, V.: Alkohol – Drogy – Závislosti. Bratislava: Univerzita Komenského, 2007. 260 s. ISBN 978-80-223-2315-4
Novotný, V. – Heretik, A. sr. – Heretik, A. jr. – Pečeňák, J. – Ritomský, A.: EPIA – Epidemiológia vybraných úzkostných porúch na Slovensku. Nové Zámky, Psychoprof, 2006. 216 s. ISBN 80-968798-6-3
Pidrman, V. – Kolibáš, E.: Změny jednání seniorů. Praha: Galén, 2005. 189 s. ISBN 80-7262-363-X
Heretik, A. sr. – Heretik, A. jr. – Novotný, V. – Pečeňák, J. – Ritomský, A.: EPID – Epidemiológia depresie na Slovensku. Nové Zámky: Psychoprof, 2003. 200 s. ISBN 80-968798-3-9
Žucha, I. – Čaplová, T.: Propedeutika medicínskej psychoterapie. Bratislava: Univerzita Komenského, 1999. 110 s. ISBN 80-223-1376-9
Čaplová,T. a kol.: Praktikum z lekárskej psychológie. Bratislava: Univerzita Komenského, 1991. 55 s. ISBN 80-223-0434-4
Prednostka kliniky:
doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD.
+421 2 57290 385
+421 2 57290 339
lubomira.izakova@gmail.com
Zástupkyňa prednostky pre liečebno-preventívnu činnosť:
MUDr. Lucia Žlnayová, PhD.
+421 2 57290 346
zlnayova@email.cz
Zástupca prednostky pre pedagogickú činnosť:
prof. MUDr. Ján Pečeňák, CSc.
+421 2 57290 737
pecenak1@uniba.sk
Administratívny referent kliniky pre LFUK:
Soňa Weber Krajčovičová
+421 2 57290 385
sona.krajcovicova@fmed.uniba.sk